Справа № 484/4260/15-ц
Провадження № 2/484/1886/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2015 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Маржиної Т.В.
при секретарі Мирошниченко Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сімям, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (УПСЗН) звернулося до суду з наданим позовом, мотивуючи тим, що 21.07.2014 року ОСОБА_1 надала до УПСЗН а заяву про призначення допомоги малозабезпеченим сімям, зазначивши, що додаткового доходу, крім заявленого, не отримує. Зокрема, вказала і надала довідку від 03.07.2014 року №7817/м/1408-1701 про те, що вона знаходиться на обліку як платник податків в Первомайській ОДПІ. При наступному зверненні відповідачки 28.01.2015 року до УПСЗН із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сімям, вона також зазначила, що додаткового доходу, крім заявленого, не отримує. Зокрема, вказала і надала довідку від 15.01.2015 року №129/м/1408-1701 про те, що вона знаходиться на обліку як платник податків в Первомайському ОДПІ. При наступному зверненні за отриманням соціальної допомоги в липні 2015 року, відповідачка отримала в УПСЗН консультацію і повідомила, що вже не перебуває на обліку як платник податків в Первомайській ОДПІ. Для підтвердження зняття її з обліку 04.08.2015 року надала витяг з Єдиного державного реєстру осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за власним рішенням з 21.07.2014 року, про що внесено запис № 25240060002008082. Тобто, на момент першого звернення 21.07.2014 року за допомогою відповідачка знала, що знята з обліку і свідомо це приховала та/або не повідомила, хоча така обставина впливає на право призначення державної допомоги, а УПСЗН не мало можливості довідатися про це без добровільної згоди ОСОБА_1 За відомості, які власноруч вносить особа в документи або надає їх усно, відповідає сама особа, тобто особисто несе відповідальність за надання недостовірних та/або неповних даних тощо, за подання яких виникають і настають певні юридичні наслідки. Тому при зверненні відповідачки за допомогою сумнівів у достовірності, дійсності, правдивості інформації, викладеної власноруч письмово або сказаної усно, в УПСЗН не виникло. При виявленні цього факту УПСЗН було запропоновано відповідачці добровільно повернути надмірно виплачені кошти за період отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.07.2014 р. по 30.06.2015 р. в сумі 12695,40 грн. (повідомлення від 01.09.2015р. № 8368/04.2-06) з терміном погашення до 10.09.2015 року, однак відповідачка відмовилася сплатити борг. За таких обставин позивач просить стягнути з ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 12 695 грн. 40 коп.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 повністю підтримала позов, просила його задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, мотивуючи тим, що не знала, що її зняття з реєстрації як підприємця має вплив на призначення допомоги; вважала, що не знята з обліку як підприємець, оскільки не була знята з обліку в ОДПІ як платник податків.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідачки, свідка, дослідивши надані сторонами письмові докази, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 21.07.2014 року ОСОБА_1 вперше звернулася до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям, вказавши, що додаткових доходів, крім заявлених, сімя не отримує. При цьому у заяві ОСОБА_1 зазначила, що є ФОП.
Зазначені обставини підтверджуються заявою ОСОБА_1від 21.07.2014 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг; декларацією ОСОБА_1від 21.07.2014 року, в якій нею зазначено, що сімя не має доходів, окрім соціальної допомоги.
Відповідно до довідки Первомайської ОДПІ від 03.07.2014 року ОСОБА_1 зареєстрована як платник податків, але не отримувала доходу за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року.
На підставі повідомлених ОСОБА_1 вдруге відомостей їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року в сумі 1 087 грн. 82 коп. щомісячно.
Згідно заяви від 28.01.2015 року ОСОБА_1 вдруге звернулася до УПСЗН із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям, вказавши, що додаткових доходів, крім заявлених, сімя не отримує.
У Декларації ОСОБА_1від 28.01.2015 року нею зазначено, що сімя не має доходів, окрім соціальної допомоги.
Відповідно до довідки Первомайської ОДПІ від 15.01.2015 року ОСОБА_1 не отримувала доходу за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року.
На підставі повідомлених ОСОБА_1 вдруге відомостей їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 1 028 грн. 08 коп. щомісячно.
04.08.2015 року ОСОБА_1 надала витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення діяльності ФОП з 21.07.2014 року, тобто 21.07.2014 року ОСОБА_1 знята з обліку як ФОП, у звязку з чим рішенням Первомайської міської ради від 04.08.2015 року їй припинено соціальні виплати.
Відповідно до п.8, 14, 20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи, її розмір визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сімї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сімї.
Відповідно до п.10 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» соціальна допомога не призначається в разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сімї не працюють, не служать, не навчаються у вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми- інвалідами віком до 16 років та особами, які досягай 80-річного віку).
Відповідно до ст.7 ЗУ Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям, п.12, 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям" особи, які входять до складу сімї, навмисно надають недостовірні чи приховані відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Як зазначено вище, судом встановлено, що ОСОБА_1 подала заяву про припинення підприємницької діяльності 21.07.2014 року, про що очевидно була обізнана і саме з цього часу припинено її підприємницьку діяльність. Як пояснив спеціаліст Первомайської ОДПІ ОСОБА_3, в 2015 році ОСОБА_1 була знята з обліку в ОДПІ як платник податків, оскільки мала податкову заборгованість і до її погашення не могла бути знята з обліку, але це не впливає на зняття її з обліку як ФОП і час припинення підприємницької діяльності, у звязку з чим у виданих ОСОБА_1 довідках зазначено, що вона є платником податків, але це не означає, що вона здійснює підприємницьку діяльність, а свідчить лише про те, що має невиконане зобовязання по оплаті податків. Наведене свідчить про те, що протягом трьох місяців до 21.07.2014 року, тобто до дня звернення за допомогою ОСОБА_1 вважалося особою, яка працює і відповідно до п. 10 Постанови КМУ від 24.02.2003 року N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям" вона мала право на отримання такої допомоги у період з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року.
З довідки №9287/04.206 від 23.09.2015 року вбачається, що за період з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року ОСОБА_1 отримала соціальну допомогу в загальній сумі 6 526, 92 грн. і таку допомогу вона отримала правомірно. За період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року ОСОБА_1 отримала допомогу неправомірно, оскільки за три місяці до її призначення вона була працездатна, але не навчалася і не працювала. Саме за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року отримана ОСОБА_1 допомога підлягає поверненню.
Оскільки позов задоволено частково, на підставі ст.88 ЦПК України судові витрати в наданій справі слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року надмірно виплачені кошти по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сімям в сумі 6 168 (шість тисяч сто шісдесят вісім) грн. 48 коп. на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради рахунок управління № 35417007036421 код 03194559 МФО 826013 КФК 090401 КЕКВ 1343.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в сумі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. на на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради рахунок управління № 35417007036421 код 03194559 МФО 826013 КФК 090401 КЕКВ 1343.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Миколаївської області через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
С У Д Д Я: