Справа № 459/3916/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" грудня 2015 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Грабовський В. В.
при секретарі Черник Т.І.
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області та зобовязання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2015 року позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та індексації заробітної плати; зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії та її виплату з 03.04.2012 року з урахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питант, грошової винагороди та індексації заробітної плати; зобовязати відповідача в подальшому виплачувати їй пенсію у розмірі згідно зробленого розрахунку. Вимоги обґрунтовані тим, що з 03.04.2012 року вона отримує пенсію як посадова особа органів місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 12.11.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії за віком за даними довідки від 12.11.2015 року № 5531, включивши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду та суми індексації зарплати. Проте відповідач своїм рішенням від 24.11.2015 року № 13955/03-33/10 відмовив їй у перерахунку пенсії.
У своєму письмовому запереченні від 25.12.2015 року відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід ураховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і виплачені суми індексації, то такі не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
Позивач у судове засідання не зявилася, подала суду заяву, у якій просить справу розглядати за її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала, пославшись на обставини, викладені у запереченні.
Заслухавши пояснення представника відповідача, зясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з огляду на таке.
Установлено, що з 03.04.2012 року позивачеві призначено пенсію за віком як посадовій особі органу місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII).
1 2.11.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії за даними довідки від 12.11.2015 року № 5531, виданої адміністрацією Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області, включивши графу «Інші виплати».
Рішенням відповідача від 24.11.2015 року № 13955/03-33/10 у перерахунку пенсії позивача було відмовлено, посилаючись на те, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбаченіст. 33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.
Як видно з довідки від 12.11.2015 року № 5531, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області, до складових заробітної плати позивача за період з 01.04.2010 року до 31.03.2012 року, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, належать, зокрема, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація.
За змістомст. 37 Закону № 3723-XII(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого
державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування.
У ч. 1ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці»(далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2ст.33 Закону№ 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомогана оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п. 1 ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(далі Закон № 1058-IV) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України"Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Отже, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Призначаючи позивачеві пенсію, відповідачем помилково було надано перевагу положенням законів № 3723-XIIта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, перед спеціальними нормами: ст. 41Закону№ 1058-IVтаст. 66 Закону № 1788-XII, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Ураховуючи залишення без розгляду згідно з ухвалою суду від 09.12.2015 року позовні вимоги за період з 03.04.2012 року по 07.06.2015 року включно, суд дійшов висновку, що згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України необхідно визнати протиправним оспорюване рішення відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням спірних складових та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації, починаючи з 08.06.2015 року, з урахуванням виплачених сум.
Щодо вимог про визнання протиправними дій відповідача щодоневключення до заробітку для обчислення пенсії грошової винагороди, зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії та її виплату з урахуванням до заробітку для обчислення пенсії грошової винагороди тазобовязання відповідача в подальшому виплачувати їй пенсію у розмірі згідно зробленого розрахунку, такі задоволенню не підлягають з наступних підстав. Так, що стосується вимог, повязаних з грошовою винагородою, то у їх задоволенні необхідно відмовити на тій підставі, що грошова винагорода не входила до складу інших виплат, визначених у довідцівід 12.11.2015 року № 5531. Не може бути задоволеною й вимога про зобовязання відповідача в подальшому виплачувати позивачеві пенсію в розмірі згідно зробленого розрахунку, оскільки така стосується не дійсних, а можливих у майбутньому протиправних дій відповідача.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області від 20.11.2015 року № 13955/03-33/10 щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації, починаючи з 08.06.2015 року, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Головуючий : В. В. Грабовський