465/6520/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 грудня 2015 року Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого- судді -Кузь В.Я.
при секретарі - Янковській С. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Львові, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій, щодо не включення до складу її, позивача, середньомісячної заробітної плати при обчисленні розміру пенсії за віком : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування та зобовязання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити їй, позивачу, перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 85% від суми заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових потреб, індексації заробітної плати з 28 серпня 2010 року до 01 квітня 2015 року, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій, щодо не включення до складу її, позивача, середньомісячної заробітної плати при обчисленні розміру пенсії за віком : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування та зобовязання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити їй, позивачу, перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 85% від суми заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових потреб, індексації заробітної плати з 28 серпня 2010 року до 01 квітня 2015 року.
В судовому засіданні від 18.12.2015 року позивач свої позовні вимоги уточнила, просить визнати незаконними дії відповідача щодо ненарахування та виплати їй пенсії за віком в належному розмірі за період з 28.08.2010 року до 01.04.2015 року та зобов"язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії за віком у розмірі 85% від суми заробітної плати, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питаньта індексації починаючи з 28.08.2010 року по 01.04.2015 року.
В обґрунтуванні позовних вимог покликається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, як одержувач пенсії за нормами ЗУ «Про державну службу» з 28.08.2010 року. Пенсію їй призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 16 березня 2015 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок і виплату пенсії з врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Однак, відповідач своїм листом від 27 березня 2015 року відмовив їй в перерахунку пенсії мотивуючи це тим, що включення в складові заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачено нормами чинного законодавства.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови включити зазначені суми в заробітну плату для призначення пенсії протиправними та такими, що порушують її конституційні права, позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, як державному службовцю, з урахуванням усіх видів оплати праці, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.
В судовому засіданні позивачка уточнені позовні вимоги підтримала, дала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні, надавши письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначила, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, премій та інших надбавок. Такі види виплат як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовими виплатами та непередбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця. Одноразові виплати, як складові заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не передбачені. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали та зясувавши дійсні обставини справи, перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 81 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим самим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 28.08.2010 року.
16 березня 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Листом від 27.03.2015 року № 38-П/8 УПФ України у Франківському районі м. Львова відмовило позивачці у перерахунку пенсії мотивуючи тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
З довідки Департаменту гуманітарної політики Управління соціального захисту Львівської міської ради від 15.03.2015 №2605-вих-592 "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу" вбачається, що позивачка отримувала за даний період ще й інші виплати - індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови в перерахунку пенсії є повністю необґрунтовані.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідно до вимог ст.ст. 83, 84, 87 Закону України " Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 43, 44, 45, 46 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення особи до відповідного територіального органу Пенсійного Фонду України.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до органів Пенсійного Фонду України заяви про иерерахунок пенсії та довідки Департаменту гуманітарної політики Управління соціального захисту Львівської міської ради від 15.03.2015 , суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з урахуванням дати подачі нею відповідної заяви.
Відтак, уточнені позовні вимоги про зобов"язання провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до заробітку, з якого визначалась пенсія сум матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а т акож суми індексації грошових доходів громадян підлягають задоволеню з 15.03.2015 року по 01.04.2015 року.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності дост. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі наведеного , керуючись ст.ст. 11, ч. 2 ст. 71, 159, 160 ч. 3, 161, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Уточнені позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не включення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, суми індексації грошових доходів громадян до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця в розмірі 85% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу» з 15 березня 2015 року по 01 квітня 2015 року з урахуванням до заробітку з якого визначалась пенсія сум матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, а також суми індексації грошових доходів громадян.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного рішення.
Суддя В. Кузь