Постанова № 54909489, 17.12.2015, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
372/4963/15-а
Номер документу
54909489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/4963/15-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

17 грудня 2015 року Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Проць Т. В. ,

при секретарі Бенчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі, третя особа Обухівська центральна районна лікарня про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

02.12.2015 року ОСОБА_1, звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області щодо не зарахування до спеціального трудового стажу періоду роботи з 19.08.1990 року до 01.01.2001 року, не нарахування та не виплати державної допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області зарахувати до спеціального трудового стажу період роботи з 19.08.1990 року до 01.01.2001 року на посаді масажиста відділення відновного лікування по обслуговуванню поліклінічних хворих Обухівської ЦРЛ. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області нарахувати та виплатити державну допомогу, відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області на користь судові витрати в розмірі 487 грн. 20 коп.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав викладених в позові.

Представник відповідача ОСОБА_4 надала суду заперечення проти адміністративного позову, та вказала, що в трудовій книжці зазначена займана посада позивача «масажист», то відомості, зазначені у наказах про відрядження на курси підвищення кваліфікації щодо займаної посади - не можуть бути взяті за основу. Таким чином підстав для зарахування періоду роботи з 19.08.1990 року по 01.01.2001 року до спеціального стажу позивачу відсутні. Тому з врахуванням заперечення просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі вимог ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення тавиплату їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню,у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області,ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до статті 7-1 розділуПрикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р. № 1058 - IV "Про загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування"зі змінами внесенимиЗаконом України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"та пункту "є"статті 55Закону України від 05.11.1991р. №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення"відмовлено, із тих підстав, що зазначеною нормою Закону визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченогостаттею 26 цього Закону, працювали в закладах установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "є" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для жінок - 30 років) на таких посадах, атакож якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячнихпенсійстаном наденьїїпризначення. Оскільки стаж роботи позивача, який даєправо на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, станом на 01.06.2015 року складає 24 роки 6 місяць 4 днів, а тому відсутнє право на дану виплату.

Отже, відповідачем було відмовлено у виплаті позивачеві грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7-1розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачені умови призначення пенсії за віком.

Відповідно до п. 7-1розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»особам, які на день досягненняпенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 ЗаконуУкраїни "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеноїгрошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж"статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Пунктом 5 цього Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженогопостановою КМУ від 23.11.2011 року № 1191грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченогостаттею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Відповідно дост. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України..

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію зокрема за вислугу років, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в 1975 році вступила до Обухівського медичного училища Київської області і в 1978 році закінчила повний курс по спеціальності «фельдшер» та рішенням Державної кваліфікаційної комісії від 28.02.1978 року присвоєно кваліфікацію «фельдшер», що підтверджується копією диплому серія Ю № 853865 від 01 березня 1978 року.

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 працювала в Обухівській ЦРЛ на посаді 0,5 ставки інструктора з лікувальної фізкультури та 0,5 ставки масажиста з 13.03.19981 року (наказ № 69 від 13.03.1981р.) по 01.10.1985 року (наказ № 258-к від 28.09.1985р.) Також ОСОБА_1 працювала в Обухівській ЦРЛ на посаді 0,5 ставки інструктора з лікувальної фізкультури та 0,5 ставки масажиста з 09.02.1989 року (наказ № 51-к від 09.02.1989р.), переведена на посаду масажиста по обслуговуванню поліклінічних хворих з 19.08.1990 року ( наказ № 364-к від 13.08.1990 р.). 01.01.2001 відповідно до державного класифікатора ДК003-95 «Класифікатор професій», та штатного розкладу на 2001 р.- посада масажиста відділення відновного лікування Обухівської ЦРЛ змінена на посаду сестри медичної з масажу відділення відновного лікування Обухівської ЦРЛ.

Під час роботи в поліклініці ОСОБА_1 відповідно до наказу № 138-к від 30.04.1996 року проходила курси підвищення кваліфікації медсестер масажних відділень та кабінетів з 13.05.1996 р. по 08.06.1996 р. на базі Київської ОКЛ. 26.06.1996 року відповідно до наказу № 223-к ОСОБА_1 масажисту відділення відновного лікування Обухівської райлікарні рішенням атестаційної комісії при управлінні охорони здоров яз та наказом Київської обласної державної адміністрації №27 від 10 червня 1996 р. присвоєно категорію масажиста.

Відповідно до наказу № 233-к від 23.006.2000 року ОСОБА_1 масажистці відділення відновного лікування Обухівської ЦРЛ згідно наказу КОКЛ № 99 від 99 від 09.06.2000 року присвоєно першу кваліфікаційну категорію медсестри з масажу.

Крім того, як убачається із листа Міністерства охорони здоровя України від 11.08.2014 р. № 10.02.11/23130, згідно з діючими в період з 1986 р. по 1993р. штатними нормативами (« Збірник штатних нормативів і типових штатів закладів охорони здоровя під редакцією ОСОБА_5, 1986р.»), до штатних розписів закладів охорони здоровя вводилися посади медичних сестер з масажу, які належали до категорії середній медичний персонал. Розміри посадових окладів медичних сестер з масажу у вказаний період визначалися відповідно до п.6 наказу МОЗ СРСР від 10.11.1986 р. № 1480 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників охорони здоровя та соціального забезпечення та інших документів з оплати праці працівників охорони здоровя та соціального забезпечення» п.3 наказ МОЗ України від 19.03.1992 р. №51 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників охорони здоровя та соціального забезпечення України», п.3 наказу МОЗ України від 23.11.1993р. № 229 «Про затвердження інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників закладів охорони здоровя (розділ «Визнання схемних посадових окладів середнього медичного персоналу»). Жодним з вищезазначених нормативно-правових актів посада «масажист» не передбачалась. Таким чином, за кваліфікаційною характеристикою професії медична сестра з масажу належала до категорії середнього медичного персоналу.

Як вбачається з довідки Центральної районної лікарні № 1085 від 25 вересня 2015 року ОСОБА_1 працювала в Обухівській ЦРЛ на посаді 0,5 ставки інструктора з лікувальної фізкультури та 0,5 ставки масажиста з 13.03.19981 року (наказ № 69 від 13.03.1981р.) по 01.10.1985 року (наказ № 258-к від 28.09.1985р.) Також ОСОБА_1 працювала в Обухівській ЦРЛ на посаді 0,5 ставки інструктора з лікувальної фізкультури та 0,5 ставки масажиста з 09.02.1989 року (наказ № 51-к від 09.02.1989р.), переведена на посаду масажиста по обслуговуванню поліклінічних хворих з 19.08.1990 року ( наказ № 364-к від 13.08.1990 р.). Робота на посаді інструктора з лікувальної фізкультури згідно п.4.10 «Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» затвердженого МОЗ України № 742 від 23.11.2007 р. зараховується до медичного стажу.

За період роботи до 1992 року діяв Перелік установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений наказом Міністерства соціального забезпечення УРСР від 31 грудня 1959 року № 135. Згідно якого робота на посаді масажиста зараховується до медичного стажу.

Згідно наказу МОЗ України № 146 від 23.10.1991 р. «Про атестацію середніх медичних працівників» та згідно Номенклатури спеціальностей зазначених в ньому посада масажиста відповідає посаді сестри медичної з масажу і відноситься до середнього медичного персоналу та зараховується до медичного стажу. Зміна найменування посад проведено відповідно до наказу головного лікаря № 31 від 23.02.2001 року відповідно до вимог класифікатора ДК 003-95 «Класифікатор професій», а тому цей стаж повинен бути зарахований до спеціального стажу роботи позивача.

За таких обставин, твердженнявідповідача про те, що стаж роботи позивача, що дає право на призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, на 01.06.2015 р. складає 24 роки 6 місяць 4 дні, а томуне дає позивачці права на цю виплату, не ґрунтуються на матеріалах справи та є безпідставними.А отже, відповідачем неправомірно не зараховано в стаж роботи, що дає право на призначення грошової допомоги періоди роботи: з19.08.1990 по 01.01.2001 року, оскільки з урахуванням цього періоду стаж роботи позивача, що дає право на призначення вказаної грошової допомоги буде складати 30 років 10 місяців 12 днів, тобто більше 30 років на дату призначення пенсії за віком.

Відповідно до ч. 1ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати стягненню з Державного бюджету України.

Як вбачається з матеріалів справи, під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збірза подання адміністративного позову у розмірі 487 грн. 20 коп. що підтверджується відповідним платіжним дорученням.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 86, 94,158-163, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі, третя особа Обухівська центральна районна лікарня про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області щодо не зарахування до спеціального трудового стажу періоду роботи з 19.08.1990 року до 01.01.2001 року, не нарахування та не виплати державної допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального трудового стажу період роботи з 19.08.1990 року до 01.01.2001 року на посаді масажиста відділення відновного лікування по обслуговуванню поліклінічних хворих Обухівської ЦРЛ.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу, відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 487 грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СуддяОСОБА_6