24.11.2015
Р І Ш Е Н Н Я Провадження №2/331/2008/15
ЄУН 331/7628/15-ц
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2015 року ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. Запоріжжя
У складі : головуючого - судді ФЕДЧЕНКО І.М.
при секретарі ОРМАНДЖИ Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Комунальної установи «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9» про визнання протиправним та скасувати наказ про оголошення догани.
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд про визнання протиправним та скасування наказу головного лікаря КУ «Запорізька міська багатопрофільна лікарня № 9» від 01.10.2015 року № 510/01-15 р в частині оголошення догани. В позові зазначив , що він працює на посаді завідуючого гастрохірургічного відділення КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9».
01.10.2015 року наказом головного лікаря КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9» від 01.10.2015 року № 510/01-15 р «Про підсумки реалізації Наказу головного лікаря від 30.07.2015 № 432/01-15р «Про організацію обґрунтованості та доцільності госпіталізації планових хворих крім Хортицького, Ленінського і Запорізького району у гастрохірургічне відділення» йому було оголошено догану .
Із вказаним Наказом він був ознайомлений 05.10.2015 року, з ним не погодився, про що зробив у ньому відповідний запис.
Позивач вважає, що Наказ в частині оголошення йому догани (пункт 3) протиправним та таким, що підлягає скасуванню .
Наказом головного лікаря КУ«ЗМБКЛ № 9» від 30.07.2015 року № 432/01-15р. «Про організацію комісії по перевірці доцільності та обґрунтованості лікування планових хворих окрім Хортицького, Ленінського та Запорізького районів в гастрохірургічному відділенні» було створено комісію для проведення перевірки обґрунтованості та доцільності лікування планових хворих не мешканців територіального обслуговування КУ«ЗМБКЛ № 9» в гастрохірургічному відділенні за І півріччя. Комісію було сформовано у складі: голови комісії ОСОБА_2, заступника головного лікаря з хірургічної частини; членів комісії ОСОБА_3, заступника головного лікаря з поліклінічного розділу роботи; ОСОБА_4, зав. відділенням загальної хірургії.
За результатами проведеної перевірки комісією була складена довідка від 02.09.2015 року «Про результати комісійної перевірки про організацію обґрунтованості і доцільності госпіталізації планових хворих крім Хортицького, Ленінського і Запорізького районів у гастрохірургічному відділенні КУ«ЗМБКЛ № 9» .
Комісією за результатами перевірки установлені наступні правопорушення :
1. У всіх випадках має місце порушення порядку планової госпіталізації у відділення гастрохірургії.
2. У всіх випадках в напрямку на планову госпіталізацію відсутні підписи адміністрації КУ «ЗМБКЛ № 9», крім історій «2170, № 881.
3. У медичних картках стаціонарних хворих № 161, № 678, № 1834, № 209 направлення на планову госпіталізацію відсутні.
4. Пацієнти госпіталізуються у відділення з порушенням пробільності відділення (показання до госпіталізації), що є порушенням п.2.1 «Положення про гастрохірургічне відділення» КУ «ЗМБКЛ № 9».
5. Хворі додатково обстежуються в КУ «ЗМБКЛ № 9», що призводить до додаткового фінансового навантаження на КУ «ЗМБКЛ № 9».
Комісія дійшла висновку, що у адміністрації КУ «ЗМБКЛ № 9» є всі правові підстави для притягнення зав. гастрохірургічного відділення КУ «ЗМБКЛ № 9» до дисциплінарної відповідальності, що виражені у порушенні вимог наказів МОЗ України, що регламентують дотримання стандартів госпіталізації планових хворих у відділення гастрохірургії, враховуючи профільність відділення .
Із зазначеною довідкою він був ознайомлений 08.09.2015 року, з нею не погодився, про що зробив у ній відповідний запис.
Після ознайомлення із текстом вказаної довідки, він надав головному лікарю КУ «ЗМБКЛ № 9» письмові пояснення 13.09.2015 року.
У поясненнях ним були викладені дані, що свідчать про відсутність фактичного матеріалу щодо будь-яких порушень мною законодавства України та нормативно-правових актів.
Вважає, що факти, наведені в Наказі, не можуть розглядатися в контексті оцінки якості його роботи, як такі, що не належать до його компетенції. Зокрема, оформлення хворих в стаціонарні відділення КУ «ЗМБКЛ №9» здійснюється співробітниками приймального відділення, які не підпорядковуються завідувачу гастрохірургічного відділення; контроль за госпіталізацією відповідно до п.2 «Инструкции о Порядке плановой госпитализации больных в стационары 9-ой клинической больницы» здійснюється заступником головного лікаря, що було зазначено в його заяві головному лікарю КУ«ЗМБКЛ № 9» від 07.10.2015 року .
Вказує, що у порушення пунктів 2 та 4 наказу головного лікаря КУ«ЗМБКЛ № 9» від 30.07.2015 року № 432/01-15р. «Про організацію комісії по перевірці доцільності та обґрунтованості лікування планових хворих окрім Хортицького, Ленінського та Запорізького районів в гастрохірургічному відділенні» , згідно яких комісії було наказано провести перевірку історій хвороб в гастрохірургічному відділенні за І півріччя та підготувати письмову довідку з висновками та пропозиціями до 20.08.2015 року, комісія провела перевірку у вересні 2015 року та склала довідку за результатами проведеної перевірки 02.09.2015 року . Факт проведення перевірки у вересні 2015 року підтверджується оскаржуваним Наказом, у другому абзаці якого зазначено: «У вересні 2015, з метою здійснення перевірки, дотримання вимог Інструкції про порядок планової госпіталізації, обґрунтованості та доцільності («пробільності») госпіталізації хворих, в гастрохірургічному відділенні, була здійснена перевірка, за результатами якої комісією були виявлені наступні правопорушення» .
Вважає, що комісія всупереч вимогам наказу здійснила перевірку, по-перше, не у строки, встановлені наказом: у період з 30.07.2015 року до 20.08.2015 року, а в інші строки: з 01 по 02 вересня 2015 року, по-друге, провела перевірку не протягом 3 тижнів згідно наказу, а протягом 2 днів, що ставить під сумнів всебічність, детальність та обєктивність проведеної перевірки.
Оскаржуваний Наказ було видано на підставі зазначеної довідки від 02.09.2015 року. Проте, зміст оскаржуваного Наказу не відповідає змісту вказаної довідки комісії від 02.09.2015 року. Так, у пункті 1 Наказу зазначено, що при плановій госпіталізації у гастрохірургічне відділення лікарні, має місце порушення порядку госпіталізації у частині дотримання вимог пункту 7 «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні»; у пункті 2 Наказу вказано, що при плановій госпіталізації у гастрохірургічне відділення лікарні, має місце порушення порядку госпіталізації, у частині дотримання пунктів 1, 5 Інструкції про порядок планової госпіталізації.
Проте, комісією при проведенні перевірки не було зазначено про порушення пунктів 1, 5 та 7 «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні» та у довідці від 02.09.2015 року посилання на вказані пункти Інструкції відсутні.
Крім того, в у пунктах 1,2 та 3 оскаржуваного Наказу міститься деталізована інформація про встановлені правопорушення, проте зазначена інформація відсутня у довідці комісії від 02.09.2015 року.
Вважає, що Відповідач, складаючи оскаржуваний Наказ, вийшов за межі висновків комісії за результатами проведеної перевірки, що містяться у довідці від 02.09.2015 року, тобто навів у його тексті склади дисциплінарних правопорушень із посиланням на пункти «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні», які не були виявлені комісією під час перевірки, що є підставою для скасування Наказу в частині оголошення йому догани.
Вказує, що в наказі про накладення дисциплінарного стягнення обовязково має бути посилання на назву, статтю, її частину, абзац, пункт, підпункт нормативно-правового акта чи акта локального нормотворення, на підставі якого працівник притягується до дисциплінарної відповідальності. Проте, у пункті 3 Наказу зазначено, що йому оголошується догана за порушення «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні», без вказівки на конкретну норму, яка була ним порушена, та вимог пункту 2.3. Положення про гастрохірургічне відділення, тоді як комісія встановила, що було порушено пункт 2.1. Положення про гастрохірургічне відділення .
Вважає, що дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку. Проте, довідка від 02.09.2015 року , на підставі якої був складений оскаржуваний Наказ , не містить жодних фактичних даних про те, коли саме (із зазначенням конкретної дати та місяця) ним були вчинені ті чи інші порушення трудової дисципліни. В оскаржуваному Наказі також відсутня конкретизація того, коли ним були вчинені відповідні проступки. У звязку із тим, що перевірка здійснювалася за І півріччя 2015 року, а Наказ був виданий 01.10.2015 року, тобто через 3 місяці після спливу періоду часу, що перевірявся, Відповідачем в оскаржуваному Наказі не доведено, що ним дисциплінарне стягнення накладено не пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Просить суд визнати протиправним та скасувати наказ головного лікаря Комунальної установи «Запорізька міська багатопрофільна лікарня № 9» від 01.10.2015 р. № 510/01-15 р. в частині, а саме пункт 3 : « Завідуючому гастрохірургічного відділення ОСОБА_1 за порушення вимог Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні, вимог Положення про гастрохірургічне відділення ( в частині порушень вимог п.2.3. непрофільної госпіталізації) оголосити догану»
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечує, суду надані заперечення, вважає, що у відповідача були всі правові підстави для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи , надані суду докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_1 працює на посаді завідуючого гастрохірургічного відділення КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9».
01.10.2015 року наказом головного лікаря КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9» від 01.10.2015 року № 510/01-15 р «Про підсумки реалізації Наказу головного лікаря від 30.07.2015 № 432/01-15р «Про організацію обґрунтованості та доцільності госпіталізації планових хворих крім Хортицького, Ленінського і Запорізького району у гастрохірургічне відділення» позивачу було оголошено догану .
Із вказаним Наказом позивач був ознайомлений 05.10.2015 року.
Судом встановлено , що Наказом головного лікаря КУ«ЗМБКЛ № 9» від 30.07.2015 року № 432/01-15р. «Про організацію комісії по перевірці доцільності та обґрунтованості лікування планових хворих окрім Хортицького, Ленінського та Запорізького районів в гастрохірургічному відділенні» було створено комісію для проведення перевірки обґрунтованості та доцільності лікування планових хворих не мешканців територіального обслуговування КУ«ЗМБКЛ № 9» в гастрохірургічному відділенні за І півріччя.
Комісію було сформовано у складі: голови комісії ОСОБА_2, заступника головного лікаря з хірургічної частини; членів комісії ОСОБА_3, заступника головного лікаря з поліклінічного розділу роботи; ОСОБА_4, зав. відділенням загальної хірургії.
За результатами проведеної перевірки комісією була складена довідка від 02.09.2015 року «Про результати комісійної перевірки про організацію обґрунтованості і доцільності госпіталізації планових хворих крім Хортицького, Ленінського і Запорізького районів у гастрохірургічному відділенні КУ«ЗМБКЛ № 9» .
Комісією за результатами перевірки установлені наступні правопорушення :
1. У всіх випадках має місце порушення порядку планової госпіталізації у відділення гастрохірургії.
2. У всіх випадках в напрямку на планову госпіталізацію відсутні підписи адміністрації КУ «ЗМБКЛ № 9», крім історій «2170, № 881.
3. У медичних картках стаціонарних хворих № 161, № 678, № 1834, № 209 направлення на планову госпіталізацію відсутні.
4. Пацієнти госпіталізуються у відділення з порушенням пробільності відділення (показання до госпіталізації), що є порушенням п.2.1 «Положення про гастрохірургічне відділення» КУ «ЗМБКЛ № 9».
5. Хворі додатково обстежуються в КУ «ЗМБКЛ № 9», що призводить до додаткового фінансового навантаження на КУ «ЗМБКЛ № 9».
Комісія дійшла висновку, що у адміністрації КУ «ЗМБКЛ № 9» є всі правові підстави для притягнення зав. гастрохірургічного відділення КУ «ЗМБКЛ № 9» до дисциплінарної відповідальності, що виражені у порушенні вимог наказів МОЗ України, що регламентують дотримання стандартів госпіталізації планових хворих у відділення гастрохірургії, враховуючи профільність відділення .
Суд вважає, що факти, наведені в Наказі, не можуть розглядатися в контексті оцінки якості роботи позивача , як такі, що не належать до його компетенції.
З пояснення сторін по справі судом встановлено , що оформлення хворих в стаціонарні відділення КУ «ЗМБКЛ №9» здійснюється співробітниками приймального відділення, які не підпорядковуються завідувачу гастрохірургічного відділення.
Контроль за госпіталізацією відповідно до п.2 «Инструкции о Порядке плановой госпитализации больных в стационары 9-ой клинической больницы» здійснюється заступником головного лікаря ( п.2 Заместитель главного врача по лечебной работе обеспечивает постоянный контроль за правилами и рациональным использованием коечного фонда и за каналами госпитализации)
Також суд звертає увагу, що у порушення пунктів 2 та 4 наказу головного лікаря КУ«ЗМБКЛ № 9» від 30.07.2015 року № 432/01-15р. «Про організацію комісії по перевірці доцільності та обґрунтованості лікування планових хворих окрім Хортицького, Ленінського та Запорізького районів в гастрохірургічному відділенні» , згідно яких комісії було наказано провести перевірку історій хвороб в гастрохірургічному відділенні за І півріччя та підготувати письмову довідку з висновками та пропозиціями до 20.08.2015 року, комісія провела перевірку у вересні 2015 року та склала довідку за результатами проведеної перевірки 02.09.2015 року . Факт проведення перевірки у вересні 2015 року підтверджується оскаржуваним Наказом, у другому абзаці якого зазначено: «У вересні 2015, з метою здійснення перевірки, дотримання вимог Інструкції про порядок планової госпіталізації, обґрунтованості та доцільності («пробільності») госпіталізації хворих, в гастрохірургічному відділенні, була здійснена перевірка, за результатами якої комісією були виявлені наступні правопорушення» .
Тому суд вважає, що комісія здійснила перевірку, не у строки, встановлені наказом: у період з 30.07.2015 року до 20.08.2015 року, а в інші строки: з 01 по 02 вересня 2015 року, провела перевірку не протягом 3 тижнів згідно наказу, а протягом 2 днів, що ставить під сумнів всебічність, детальність та обєктивність проведеної перевірки.
Крім того оскаржуваний Наказ було видано на підставі зазначеної довідки від 02.09.2015 року.
Проте, зміст оскаржуваного Наказу не відповідає змісту вказаної довідки комісії від 02.09.2015 року. Так, у пункті 1 Наказу зазначено, що при плановій госпіталізації у гастрохірургічне відділення лікарні, має місце порушення порядку госпіталізації у частині дотримання вимог пункту 7 «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні»; у пункті 2 Наказу вказано, що при плановій госпіталізації у гастрохірургічне відділення лікарні, має місце порушення порядку госпіталізації, у частині дотримання пунктів 1, 5 Інструкції про порядок планової госпіталізації.
Проте, комісією при проведенні перевірки не було зазначено про порушення пунктів 1, 5 та 7 «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні» та у довідці від 02.09.2015 року посилання на вказані пункти Інструкції відсутні.
Крім того, в у пунктах 1,2 та 3 оскаржуваного Наказу міститься деталізована інформація про встановлені правопорушення, проте зазначена інформація відсутня у довідці комісії від 02.09.2015 року.
Суд вважає, що Відповідач, складаючи оскаржуваний Наказ, вийшов за межі висновків комісії за результатами проведеної перевірки, що містяться у довідці від 02.09.2015 року, тобто навів у його тексті склади дисциплінарних правопорушень із посиланням на пункти «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні», які не були виявлені комісією під час перевірки, що є підставою для скасування Наказу в частині оголошення позивачу догани.
Крім того ,як встановлено судом, у пункті 3 Наказу зазначено, що позивачу оголошується догана за порушення «Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні», без вказівки на конкретну норму, яка була ним порушена, та вимог пункту 2.3. Положення про гастрохірургічне відділення, тоді як комісія встановила, що було порушено пункт 2.1. Положення про гастрохірургічне відділення .
Відповідно до ст..148 КЗпП України дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Згідно довідки від 02.09.2015 року , на підставі якої був складений оскаржуваний Наказ , не містить жодних фактичних даних про те, коли саме (із зазначенням конкретної дати та місяця) позивачем були вчинені ті чи інші порушення трудової дисципліни.
В оскаржуваному Наказі також відсутня конкретизація того, коли позивачем були вчинені відповідні проступки.
У звязку із тим, що перевірка здійснювалася за І півріччя 2015 року, а Наказ був виданий 01.10.2015 року, тобто через 3 місяці після спливу періоду часу, що перевірявся, Відповідачем в оскаржуваному Наказі не доведено, що ним дисциплінарне стягнення накладено не пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
З наданих для огляду суду медичних карток на ОСОБА_5, ОСОБА_6 , ОСОБА_7, ОСОБА_8 вбачається , що їх госпіталізували лікарі кафедри хірургічної клініки відповідно до Угоди № 23 про співпрацю з організації та діяльності клінік на базі клінічного лікувально- профілактичного закладу охорони здоров»я, та Положення про Хірургічну клініку від 24.10.2014 року , а тому позивач не приймав участі в їх госпіталізації.
Таким чином суд вважає, що позивачу протиправно було оголошено догану( в частині порушень вимог п.2.3. непрофільної госпіталізації), а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.. ст.. 10,11,212,214-215, ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Визнати протиправним та скасувати наказ головного лікаря Комунальної установи «Запорізька міська багатопрофільна лікарня № 9» від 01.10.2015 р. № 510/01-15 р. «Про підсумки реалізації Наказу головного лікаря від 30.07.2015 № 432/01-15 « Про організацію обґрунтованості та доцільності госпіталізації планових хворих крім Хортицького , Ленінського і Запорізького району у гастрохірургічне відділення » в частині, а саме пункт 3 : « Завідуючому гастрохірургічного відділення ОСОБА_1 за порушення вимог Інструкції про порядок планової госпіталізації хворих у стаціонари 9-ї клінічної лікарні, вимог Положення про гастрохірургічне відділення ( в частині порушень вимог п.2.3. непрофільної госпіталізації) оголосити догану»
Стягнути з Комунальної установи «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня № 9» (ЄДРПОУ 05498694) на користь держави судовий збір в розмірі 487, 20 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: Федченко І.М.