№ 263/11449/15-а
№ 2-а/263/298/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2015 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді Кірякової Н.П., при секретарі Соколовій О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення, зобовязання вчинити певні дії, третя особа: комунальне комерційне підприємство «Маріупольтепломережа»
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з даним позовом до відповідача з тих підстав, що їм по праву власності належить квартира №4, в б.258, по бул. Шевченка, в м. Маріуполі, в якій останні роки дуже холодно, гаряча вода подається нерегулярно, що призводить до дискомфорту та хвороб. Тому вони звернулися до відповідача з заявою про надання дозволу на відключення від центрального опалювання та влаштування індивідуального опалювання, але у наданні дозволу відповідачем було відмовлено. Просили визнати відмову відповідача незаконною та зобов*язати його надати дозвіл на відключення належної їм квартири від мереж центрального опалювання та влаштування в ній індивідуального опалювання.
У судовому засіданні позивачі свої вимоги підтримали з вищевказаних підстав та додатково пояснили, що належна їм квартира розташована на 2-му поверсі 9-ти поверхового будинку за вищевказаною адресою. На першому поверсі вказаного будинку розташовані нежилі приміщення: магазин «АТБ». фітнес - клуб та інші, які відключені від системи центрального опалювання, тому в їх квартирі взимку дуже холодно. Крім того вказали, що в деяких квартирах їхнього будинку також встановлено системи індивідуального опалювання. Оскільки постачальник тепла не може забезпечити надання їм якісних послуг щодо постачання теплоносія та гарячої води, вони мають право встановити систему індивідуального опалювання за свій рахунок.
Відповідач та представник 3-ї особи у судовому проти задоволення позову заперечували з тих підстав, що постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарачої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання / далі ЦО /, яким не передбачено відключення окремих квартир від мереж ЦО. Тому просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та їх представників, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачам на підставі свідоцтва про право власності №31865/н від 4.01.2005р. належить квартира №4, в б.258, по бул. Шевченка, в м. Маріуполі / а. с. 13-14/. Сторони не заперечували, що вказана квартира розташована на 2-му поверсі 9-ти поверхового будинку, на першому поверсі якого розташовані нежилі приміщення: магазин «АТБ». фітнес - клуб та інші. Також встановлено, що кв.25 у вказаному будинку має автономне опалення, а в приміщенні магазину «АТБ» встановлено індивідуальний теплолічильник / а. с. 101-105/. При обстеженні належної позивачам квартири було встановлено порушення теплового режиму / температура повітря в грудні місяці становила 17 градусів за С / а.с. 19/. На даний час в квартирі позивачів вже проведено фактичне відключення від системи ЦО та встановлено прибори індивідуального опалення, але відповідач не дає згоди на їх підключення, що підтверджується актом від 28.07.2015р. /а. с. 97/.
Правовідносини, які склалися між сторонами регулюютьсяЗаконами України «Про теплопостачання»,«Про житлово - комунальні послуги»та іншими нормативно-правовими актами.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обовязки. Абзацом 1ст.1 цього Законувизначено, що житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Абзацом 10ст.1 вказаного Законувстановлено, що комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч.6ст.26Закону України «Про житлово-комунальні послуги»у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця /виробника/ споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Закон України «Про теплопостачання» визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об*єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, повязані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Згідно абз.1 ч.1ст.24Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до ч.2 цієї статті захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом,Законом України «Про захист прав споживачів», іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров*я і життєдіяльності.
Аналіз зазначених положень Законів дає підстави стверджувати, що їх метою є максимально можливий захист споживача, та встановлює вільний вибір необхідних і достатніх послуг. Тобто законодавець визначив пріоритет права споживачів на свій розсуд обирати вид необхідних послуг, їх кількість та якість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р.
№630затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Пунктами 24 та 25 цих Правил визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
На виконання пункту 25 цих Правилнаказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунальногогосподарства України №4 від22.11.2005р.затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Вказаний Порядок із змінами, внесеними згідно зНаказом Міністерстваз питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007р., яким виключено право споживача послуг окремого приміщення житлового будинку відмовитись відотримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води відповідно саме до цього Порядку. Після внесення змін наказом №169, цей Порядок регламентуєпроцедуру відключенняокремих житлових будинків, а не окремих приміщень, і таким чином, порядок відключення окремого приміщення залишається законодавчо не врегульованим.
Ініціюючи відмову від послуг централізованого теплопостачання, позивач мотивував таке рішення неналежною якістю таких послуг та своїм правом на відмову від отримання цих послуг.
Відповідно до ч.4ст.9 КАС Україниу разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тому відповідно до пріоритету Закону над іншими нормативно-правовими актами та у відсутності акту, який регулює спірні правовідносини, суд визначає пріоритет прав споживача, а не виробника чи виконавця послуг і його фінансово-господарської діяльності і вважає необхідним задовольнити вимоги позивачів.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 8 Конституції України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-ІУ від 24.06.2004 року, Законом України «Про теплопостачання» №263З-IV від 02.06.2005 року, Законом України «Про захист прав споживачів», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» №630 від 21.07.2005 року, ст. 319, ст.391 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. ст.ст.2, 6, 18, 102, 162, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про визнання протиправною відмови про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення, зобовязання вчинити певні дії, третя особа: Комунальне комерційне підприємство «Маріупольтепломережа», задовольнити.
Визнати незаконною відмову Виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення квартири №4 в будинку №258 по б-ру Шевченко в м. Маріуполі Донецької області.
Зобовязати Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області надати дозвіл ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на відключення квартири №4 в будинку №258 по б-ру Шевченко в м. Маріуполі Донецької області від мережі централізованого опалення та встановлення у вказаному приміщенні індивідуального (автономного) опалення.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н.П. Кірякова