Справа № 577/5756/15-а
Провадження № 2-а/577/6/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" січня 2016 р. м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Гетьмана В.В.,
при секретарі Лиховоз Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі, треті особи Публічне акціонерне товариство Українська залізниця, регіональна філія Південно-Західна залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця про визнання протиправним дій та зобовязання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом та просить визнати неправомірним рішення УПФ України в м. Конотоп та Конотопському р-ні щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку і зобовязати призначити таку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Вимоги обгрунтовує тим, що 20.11.2015 р. звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії зі зменшенням віку додатково на 8 років, згідно ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Але отримав відмову у звязку з відсутністю документів, які підтверджують фактичну кількість днів роботи у зоні відчудження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р. Вважає, відмову неправомірною, оскільки рішенням Конотопського міського суду від 16.11.1993 р. встановлено факт його роботи у 1987 р. протягом 15 дн. на ділянці Посудово-Янів, було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що і змусило звернутись з позовом до суду.
Позивач, його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі за дорученням ОСОБА_3 заперечує задоволенню позовних вимог.
Представники третіх осіб ПАТ "Українська залізниця", регіональна філія "Південно-Західна залізниця" ПАТ "Українська залізниця" в судове засідання не з"явились, про день, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.
Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 04.09.1985 р. по 03.01.1992 р. працював в 119-й шляховій машинній станції Південно-західної ордена Леніна залізниці (а.с.5-8). Згідно довідки начальника служби колії Південно-Західної залізниці від 16.02.1998 р. колійна машинна станція №119 з липня 1987 р. по грудень 1987 р. включно проводила капітальний ремонт колії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на дільниці Янов-Посудово (а.с. 10). Рішенням Конотопського міського суду від 16.11.1993 р. ОСОБА_1 встановлено факт роботи у 1987 р. протягом 15 дн. на ділянці Посудово-Янів (а.с.12-15). Листом УПФУ від 04.12.2015 р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, оскільки довідка ф.№122 видана на підставі вищевказаного рішення суду (а.с. 16).
Відповідно до ст. 9 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Закон), особами, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі ст. 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 р.р. незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 р.р. - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Ст. 14 Закону визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 р. незалежно від кількості робочих днів, відносяться до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Як встановлено судом позивач є учасником ЛНА на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням, яке дійсне до теперішнього часу (а.с. 9).
Відповідно до ст. 55 Закону, особам, які працювали у зоні відчуження у 1987 р. не менше 14 календарних днів, пенсія за віком призначається зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122.
Ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюються Кабінетом Міністрів.
Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.
За правилами ч. 1 ст. 101 Закону Про пенсійне забезпечення органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організації і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.
П. 2 вищевказаної постанови передбачено, що у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Крім того, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах необхідно враховувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Для осіб, які працювали в зоні відчуження, документом, що підтверджує період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС може бути будь-який документ, виданий у період роботи в зоні відчуження організацією чи установою, розташованими в зоні (первинний документ), в якому зазначені: період роботи, населений пункт чи обєкт, де проводились роботи. Такими документами можуть бути первинні довідки, первинний табель обліку робочого часу, дорожні листки тощо.
Суд зазначає, що для підтвердження періоду роботи в зону відчуження в 1987 р. позивачем були надані витяг з протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС № 24 від 15.10.2009 р., яким підтверджено приймання участі ОСОБА_1 у роботах у зоні відчуження не менше 14 календарних днів у 1987 р. (а.с. 15). Також рішенням Конотопського міського суду від 16.11.1993 р. встановлено факт його роботу у 1987 р. протягом 15 дн. на ділянці Посудово-Янів (а.с. 12).
Таким чином, суд приходить до висновку, що для призначення пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС були наявні усі необхідні для цього документи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, витяг із протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС № 24 від 15.10.2009 р., довідка начальника служби колії Південно-Західної залізниці від 16.02.1998 р., що колійна машинна станція №119 з липня 1987 р. по грудень 1987 р. включно проводила капітальний ремонт колії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на дільниці Янов-Посудово, рішення Конотопського міського суду від 16.11.1993 р., яким встановлено факт його роботи у 1987 р. протягом 15 дн. на ділянці Посудово-Янів, у звязку з чим рішення УПФ України в м. Конотоп та Конотопському р-ні щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірним.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій)4 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, не дотримався критеріїв-принципів обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення: добросовісності; розумності та пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Суд не погоджується з позицією відповідача, що надана позивачем довідка ф.№122 не може слугувати підставою для призначення дострокової пенсії за віком позивачу, тому як видана на підставі рішення Конотопського міськсуду від 16.11.1993 р.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Рішення Конотопського міського суду від 16.11.1993 р набрало законної сили і є обовязковим до виконання.
Керуючись ст.ст. 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ст.ст. 3, 10, 69-71, 94, 99, 100, 158-161 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати неправомірним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Зобовязати Управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, з 20 листопада 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з моменту її проголошення.
Суддя: ОСОБА_4