Постанова № 54900667, 10.12.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
812/1112/15
Номер документу
54900667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 грудня 2015 року

Сєвєродонецьк

Справа № 812/1112/15

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Михальченко Д.С.,

та

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від І-го відповідача - не прибув,

від ІІ-го відповідача - Прокопенка А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сороковенка Антона Павловича до Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання незаконними дій, зобов’язання утриматись від вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сороковенка Антона Павловича (далі - Позивач) до Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - І-ий Відповідач), Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ІІ-гий Відповідач) про визнання незаконними дій, зобов’язання утриматись від вчинення певних дій.

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Позивачу стало відомо про надіслання вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-15 про перерахування на небюджетний рахунок 37199204001223 особи з назвою «Новоайдарське відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» грошових коштів у розмірі 8678,53 грн.

Вважає дії І-го Відповідача незаконними, оскільки він не має повноважень щодо видання будь-яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв’язку з тим, що державна реєстрація даної особи проведена з істотними порушеннями вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Зазначив, що наказ Міністерства доходів і зборів від 17.04.2013 № 54, яким затверджено положення про Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, підлягає обов’язковій реєстрації органами Міністерства юстиції України, однак, не зареєстрований, а тому, на думку позивача, є нечинним. Відтак і положення про Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області є нечинним, а особа з такою назвою є недієздатною особою.

На підставі викладеного Позивач просить визнати незаконним дії особи з назвою «Новоайдарського відділення Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» щодо складання вимоги № Ф-15 від 17.02.2015, зобов’язати особу з назвою «Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» утриматись від складання вимог щодо позивача.

У судове засідання Позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 120), причини не прибуття суду не повідомив. З урахуванням вимог ст. 128 КАС України суд вважає за необхідне розглянути за відсутності Позивача повідомленого належним чином про час розгляду справи.

Представник І-го відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 119).

ІІ-гий Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав заперечення проти адміністративного позову (а.с. 34-35). В обґрунтування послався на правомірність сформування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-15 на підставі даних картки особового рахунку та надіслання у відповідності до вимог Податкового кодексу України. Щодо правосуб’єктності Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області зазначив, що Старобільську ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, до складу якої входить Новоайдарське відділення, утворено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів». Положення про Старобільську ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області затверджене наказом Міндоходів України від 17.04.2013 № 54, який на теперішній час є чинним. Державна реєстрація проведена у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та на теперішній час не скасована та є дійсною. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник ІІ-го відповідача в судових засідання підтримав доводи викладені в запереченнях, 10.12.2015 надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 127).

Відповідно до частини 6 статті 71 та частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд вважає за можливе вирішити справу за відсутності сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не належать, з таких підстав.

Сороковенко Антон Павлович (ідентифікаційний номер 3216216952) зареєстрований як фізична особа - підприємець 14.03.2013 Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 2 371 000 00000001325, взятий на податковий облік платника податків у Старобільській ОДПІ (Новоайдарське відділення) з 15.03.2013 (а.с. 47-48).

З 01.01.2012 перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного податку, зареєстрований платником єдиного соціального внеску (а.с. 53-54).

Законом України від 04.07.2013 № 406-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України та відповідно, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464). Закон №2464 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Частиною першою статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини вісім статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно з пунктом 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин, вимога про сплату боргу підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Станом на 17.02.2015 Позивач як фізична особа-підприємець мав заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 8678,53 грн, що підтверджується даними картки особового рахунку платника (а.с. 49-50).

На виконання вимог ст. 71 КАС України позивачем не надано інформація про спростування заборгованості.

У відповідності до частини другої пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Позивач оскаржив вимогу від 17.02.2015 № Ф-15 в адміністративному порядку (а.с. 6). За результатами розгляду скарг Позивача рішеннями Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Державної фіскальної служби зазначена вимога про сплату боргу (недоїмки) не скасована, не змінена, а відповідно є чинною.

Таким чином Відповідачем дотримана процедура розгляду скарги.

Судом не приймаються доводи Позивача про відсутність повноважень у Новоайдарського відділення Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області на видання будь-яких вимог через проведення її державної реєстрації з порушенням чинного законодавства за відсутності чинних установчих документів, з наступних причин.

Пунктом 1 Положенням про Старобільську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 (далі - Положення), визначено, що Старобільська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - ДПІ) з центром у м. Старобільську з Новоайдарським, Новопсковським, Біловодським, Марківським та Міловським відділеннямии є Територіальним органом Міндоходів та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Положення здійснення адміністрування єдиного внеску є завданням ДПІ.

Таким чином, дії І-го Відповідача як структурного підрозділу ІІ-го Відповідача по складанню вимоги є правомірними.

Надаючи правову оцінку доводам Позивача щодо неналежної реєстрації ІІ-го Відповідача як юридичної особи суд вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Міністерство доходів і зборів України затвердженого Указом Президента України від 18.03.2013 № 141/2013, Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міндоходів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань:

- забезпечення формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізації єдиної державної податкової, державної митної політики;

- забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдине:; внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);

- забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, серед яких Головне управління Міндоходів у Луганській області та Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів.

Відповідно до Положення про Старобільську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54, Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області з центром у м. Старобільську з Новоайдарським, Новопсковським, Біловодським, Марківським та Міловським відділеннями є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міндоходів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць (а.с. 37-43).

На теперішній час наказ Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 не визнано протиправним та не скасовано, відповідно він є чинним та підлягає виконанню згідно частиною 2 статті 15 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI «Про центральні органи влади» (далі – Закон № 3166-VI).

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області зареєстрована як юридична особа 07.06.2013 за номером 1 377 102 0000 000900 (а.с. 36)

Доказів того, що під час проведення державної реєстрації Старобільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Позивачем не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено.

Наведене свідчить, що Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, як територіальний орган Міністерства доходів і зборів України діяла як орган державної влади у здійсненні владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень в межах своїх повноважень передбачених чинним законодавством.

Щодо правонаступництва ІІ-гим Відповідачем Старобільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі – Постанова № 981) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби, реорганізувавши територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.

Відповідно до додатку 2 до Постанови № 981 Старобільську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області реорганізовано шляхом її приєднання до Старобільської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.

Згідно інформації, зазначеної у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Старобільська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Луганській області перебуває в стані припинення

Наказом ДФС України від 27.08.2014 № 82 затверджене Положення про Старобільську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 113-117).

Згідно інформації, зазначеній у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 16.10.2015 № 21323653, державну реєстрацію юридичної особи публічного права – Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, проведено 10.07.2015, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців 13771020000001031(а.с. 20), яка відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», статі 104 Цивільного кодексу України є правонаступником усіх прав та обов’язків Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Луганській області.

Таким чином, податковим органом правомірно в межах наявних повноважень сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-15 на суму заборгованості 8678,53 грн, на підставі даних картки особового рахунку платника. Вимога про сплату боргу (недоїмки) направлена Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернута до податкового органу із зазначенням причини «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 46).

Позовні вимоги про визнання незаконним дії Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області щодо складання вимоги № Ф-15 від 17.02.2015, зобов’язання Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області утриматись від складання вимог щодо позивача залишаються судом без задоволення.

Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для Позивача несе акт індивідуальної дії - податкова вимога від № Ф-15 від 17.02.2015. Саме вона має вплив на його права та інтереси.

Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної (юридичної) особи прав (чи інтересів).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права.

У зв’язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 10 грудня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 16, 20, 57, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Сороковенка Антона Павловича до Новоайдарського відділення Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Старобільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання незаконними дій, зобов’язання утриматись від вчинення певних дій відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 15 грудня 2015 року.

Суддя

С.М. Чиркін