ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
КОЛЕГІЯ З РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО БАНКРУТСТВО
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
__________________
УХВАЛА
"16" грудня 2015 р. Справа № 918/392/14
Господарський суд Рівненської області у складі судді Церковної Н.Ф. при секретарі судового засідання Оліфер С.М. розглянувши матеріали справи за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНІТАЛО ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД" про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа"
В засіданні приймали участь:
Від кредиторів: Гощанська ОДПІ - ОСОБА_1;
Від боржника: не з'явився;
Арбітражний керуючий: ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
У провадженні господарського суду Рівненської області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа №5019/2076/12 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа".
Ухвалою суду від 02.12.2015 р. розгляд справи відкладено на 16.12.2015р.
16.12.2015 р. ліквідатором боржника подано до суду клопотання про скасування обтяжень з майнових активів банкрута.
Господарський суд, заслухавши в судовому засіданні ліквідатора, представника кредитора, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Постановою господарського суду Рівненської області від 24.10.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_2
У відповідності до ч. 7 п. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі по тексту - Закон про банкрутство) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Проте, як встановлено судом, серед майна боржника, яке було включене ліквідатором до ліквідаційної маси та реалізовано, накладено обтяження, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Юридичний факт банкрутства особи вводить відносно банкрута новий правовий режим, який регулюється спеціальним Законом - Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вимоги якого розповсюджуються на усіх учасників суспільних відносин, що стосуються прав і обов'язків боржника-банкрута. Права та інтереси банкрута і кредиторів у справі реалізуються через ліквідатора, який для їх забезпечення має право подати відповідні заяви (клопотання) до органів та осіб, що наклали арешти чи заборони на майно боржника-банкрута, які, в свою чергу, зобов'язані їх скасувати (припинити, анулювати, зняти, погасити тощо).
Постанова господарського суду Рівненської області від 24.10.2014р. у справі №918/392/14 та факт банкрутства, який нею встановлений, для осіб, які наклали обтяження на майно боржника, визнаного банкрутом, є правозмінюючим юридичним фактом, наслідком якого є скасування обтяжень та заборон, що накладені на майно банкрута, будь-якими органами (судами, нотаріусами, органами виконавчої служби, тощо), що їх наклали (вчинили).
Згідно ст. 41 Закону про банкрутство ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Цією ж статтею передбачено повноваження ліквідатора, зокрема, ліквідатор приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; і виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; для подальшої його реалізації та задоволення вимог кредиторів, що кореспондується з статтями 43 та 44 цього Закону.
Відповідно до ст. 42 вищезгаданого закону ліквідатор формує ліквідаційну масу, проводить оцінку виявленого майна, що належить банкруту та виставляє його на аукціон для реалізації.
Таким чином, накладені обтяження на майно банкрута є перешкодою (обмеженням) у здійсненні ліквідатором ліквідаційних заходів щодо банкрута, а саме, реалізації майна, одержання та накопичення коштів та послідуючому проведенні задоволення вимог кредиторів у порядку, визначеному Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника і або визнання його банкрутом".
Крім того, наявність зазначених обтяжень порушує права та законні інтереси переможців аукціону відносно права розпорядження об'єктами приватної власності.
Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження його активів підлягають скасуванню. Це пов'язано з тим, що у процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута.
При цьому, зняття обтяжень з майна боржника у порядку ст.38 Закону про банкрутство є безумовним, і стосується будь-яких органів і посадових осіб.
Існування не скасованих обтяжень на відчуження активів банкрута перешкоджає ліквідатору у виконанні покладених на нього Законом обов'язків.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, яка встановлена або законом, або актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або яка виникає на підставі договорів.
Відповідно до ч.ч. 1, 9 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом; державна реєстрація припинення іпотеки, обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувача, яку він зобов'язаний подати протягом п'яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів.
Разом з тим, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено іншого, окрім заяви обтяжувача (компетентної посадової особи), способу внесення запису до Державних реєстрів та не враховано того, що відповідно до статті 19 Конституції України, статті 4-5 ГПК України господарські суди не вправі діяти з виходом поза межами наданих їм повноважень, зокрема, шляхом подання заяв до відповідних державних органів, а тільки шляхом прийняття судових рішень (ухвал). Відсутність у нормативному акті процедури надіслання до виконання в добровільному порядку судового рішення (ухвали про скасування обтяжень, іпотеки та зобов'язання держателя реєстру або державного реєстратора вчинити певні дії по виключенню спірного майна з державного реєстру) не може створювати перешкоди для виконання такого судового рішення держателем Державного реєстру прав.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державна реєстрація прав проводиться на підставі: рішень судів, що набрали законної сили.
Відтак, ухвала господарського суду про припинення іпотеки, чи інших обмежень (в тому числі обтяжень, що внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) є підставою для припинення обтяжень та державної реєстрації їх припинення Реєстраційною службою в установленому порядку.
Таким чином, викладені, документально підтверджені, ліквідатором обставини свідчать про наявність обмеження щодо розпорядження майном банкрута. Таке обмеження, виходячи з положень ч. 1 ст. 38 Закону, підлягає скасуванню.
Враховуючи все вищенаведене у сукупності, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання ліквідатора про скасування обтяжень з майнових активів боржника та необхідністю його задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 38, 40, 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1.Клопотання ліквідатора про скасування обтяжень з майнових активів боржника задоволити.
2.Скасувати арешт нерухомого майна, належного банкруту - Товариству з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа" (вул. Б. Хмельницького, 3, м.Корець, Корецький район, Рівненська область, 34700, код ЄДРПОУ 33283559), а саме:
Номер запису про обтяження: 5011933 (спеціальний розділ);
Дата, час державної реєстрації: 18.03.2014 11:50:56;
Державний реєстратор: ОСОБА_3, Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, м. Київ.
Підстава виникнення обтяження: постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, серія та номер: 40980065, виданий 14.03.2014, видавник: відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби;
Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 11701106 від 18.03.2014 11:55:27, ОСОБА_3, Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, м. Київ.
Вид обтяження: арешт нерухомого майна;
Відомості про суб'єктів обтяження: Обтяжувач: Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, адреса: Україна, 04053, м. Київ, вул. Артема, 73.
Особа, майно/права якої обтяжуються: Товариство з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа", код ЄДРПОУ: 33283559, адреса: Україна, вул. Б. Хмельницького, 3, м.Корець, Корецький район, Рівненська область, 34700.
3.Уповноважити арбітражного керуючого (ліквідатора) ОСОБА_2 (свідоцтво №166 видане 08.02.13, адреса АДРЕСА_1, Україна, 58013) подавати до Реєстраційної служби Чернівецького міського управління ухвалу суду від 16.12.2015 р. про скасування обтяжень з майнових активів Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Мережа" та відповідні заяви для виконання цієї ухвали.
Зазначена ухвала відповідно до ст. 45 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для виконання на усій території України та є виконавчим документом.
Дана ухвала набрала законної сили 16 грудня 2015 р. і може бути пред'явлена до виконання протягом одного року.
Ухвалу направити всім учасникам у справі, реєстраційній службі Чернівецького міського управління юстиції.
Суддя Церковна Н.Ф.