Справа № 466/4464/15-а
У Х В А Л А
Іменем України
12 січня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Свірідової В.В.
при секретарі Пришляк З.В.
з участю заявника ОСОБА_1
представника заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 15.07.2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду 17 грудня 2015 року із заявою про роз'яснення постанови суду від 15.07.2015 року.
У зазначеній заяві ОСОБА_1 просить суд роз'яснити у якому розмірі судом зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату пенсії останній.
В судовому засідання ОСОБА_1 заяву підтримала,уточнивши прохальну частину своєї заяви. Пункту 2,3 у заяві про роз"яснення рішення суду просила не розглядати.
Представник управління Пенсійного Фонду України у Шевченківському райолні м.Львова ОСОБА_2 заяву підтримала.
Заслухавши пояснення заявниці та представника заінтересованої сооби,дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини.
15.07.2015 року Шевченківським районним судом м. Львова ухвалено постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.
03.11.2015 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову від 15.07.2015 року залишено без змін.
17.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м. Львова із заявою про роз'яснення постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 15.07.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, а також державного виконавця, ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення в судовому засіданні. Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Вказана стаття КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Зі змісту заяви про роз'яснення рішення суду вбачається, що заявник просить роз'яснити з якого розрахунку 87% чи 70% необхідно здійснити перерахунок пенсії останній на підставі довідок № 8623/10/13-05-05-00-28/120 від 20.05.2015 року, № 6974/10/13-03-05- 0625 від 20.05.2015 року з усіх сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу та інших премій з 17.12.2014 р. відповідно до Закону України «Про державну службу», з тих підстав, що в судовому рішенні не зазначено в якому розмірі повинна їй виплачуватися пенсія. Крім того заявник зазначає, що 17.12.2015р. УПФУ у Шевченківському районі м. Львова було здійснено попередній перерахунок пенсії із розрахунку 70% заробітної плати згідно редакції Закону України «Про державну службу», в результаті чого її розмір зменшиться. Проте на дату призначення пенсії заявнику, розрахунок було здійснено згідно редакції Закону, яка була чинною на час призначення пенсії у розмірі 87% заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв"язку з внесенням змін до редакції цієї Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка змін у зв"язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнала.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія в розмірі 87 % сум посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про державну службу».
Оскільки постанова суду є незрозумілою в частині визначення розміру, в якому слід проводити перерахунок пенсії, що в подальшому може ускладнити виконання постанови, суд вважає за необхідне її роз"яснити.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заява є законною, обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 170, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 15.07.2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій - задовольнити.
Роз"яснити постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 15.07.2015 року у справі № 466/4464/15-а в частині розрахунку здійснення перерахунку пенсії, зазначивши, що Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Львова зобов'язано провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1, на підставі довідок № 8623/10/13-05-05-00-28/120 від 20.05.2015 року, № 6974/10/13-03-05- 0625 від 20.05.2015 року, з усіх сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу та інших премій з 17.12.2014 року у розмірі 87 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Львова шляхом подачі апеляційноїх скарги протягом 5 днів з часу проголошення ухвали.
Суддя: ОСОБА_3