Постанова № 54891615, 03.12.2015, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
334/11067/13-а
Номер документу
54891615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 03.12.2015

Справа № 334/11067/13-а

Провадження № 2-а/334/137/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Нікітенко Н.П., при секретарі Лапіні О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Масандрівської сільської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Масандрівської сільської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, в якому зазначила, що вона, реалізуючи своє конституційне і законне право на отримання земельної ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд у межах смт Нікіта Ялтинського регіону Автономної Рекспубліки Крим, що відноситься до Масандрівського адміністративного центру, звернулась в порядку частини 6 статті 118 Земельного Кодексу з відповідним клопотанням до Масандрівської сільської ради.

На 39 сесії 6 скликання її клопотання було розглянуто та прийнято рішення №11 від 03.09.2013р., на 40 сесії 6 скликання було прийнято рішення №2 від 17.09.2013р., яким відмовлено у задоволенні клопотання з підстав, не передбачених ст. 118 Земельного кодексу України.

Позивачка вважає це порушенням її прав на отримання земельної ділянки і просить визнати дії відповідача протиправними в частині відмови у задоволенні клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд орієнтовною площею 0,25 га в межах смт. Нікіта, скасувати пункт 1.70 рішення відповідача від 03.09.2013р. №11 та пункт 1.2 рішення відповідача від 17.09.2013р. №2 в частині відмови у виділенні у власність земельної ділянки, зобовязати відповідача надати у власність земельну ділянку для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд орієнтовною площею 0,25 га в межах смт. Нікіта та затвердити рішенням найближчої сесії Масандрівської сільської ради. Також просить стягнути понесені судові витрати, повязані зі сплатою судового збору.

В судове засідання позивач не зявилася, звернулася із заявою про розгляд справи за її відсутності, просить позов задовольнити у повному обсязі з наведених підстав.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, заперечень проти позову не надав, представник відповідача в судове засідання не зявився. Відповідно до ст. 128 КАС України суд ухвалив вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд вважає позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Аналогічне положення міститься в частині десятій статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статей 11, 12 Земельного кодексу України повноваження районних у містах рад у галузі земельних відносин визначаються міськими радами.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Громадяни України, реалізовуючи свої земельні права, за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно набувати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель тощо (ст.40 ЗК України).

Право на безоплатну передачу для зазначених потреб виникає у громадян, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності за нормами безоплатної приватизації, встановленими ст.121 ЗК України.

Норма безоплатної приватизації передбачена п. «г» ч. 1 ст. 121 Кодексу (не більше 0,25 га). Порядок реалізації права на приватизацію земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель визначається ст. ст. 116, 118, 125 ЗК України.

За змістом ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Таким чином, суб'єктом права є громадяни України, що не скористались правом на приватизацію земельних ділянок за даним видом використання.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася з клопотанням від 19.08.2013р. до Масандрівської селищної ради (у клопотанні - Масандрівської сільської ради) про отримання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 0,25 га із земель житлової та громадської забудови для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах селища міського типу Нікіта Ялтинського району Автономної республіки Крим (а.с.5).

Згідно рішенню №11 39 сесії Масандріської селищної ради 6 скликання від 03.09.2013р., з урахуванням пропозицій постійної комісії ради по землекористуванню і екології, ОСОБА_1 відмовлено у виділенні земельної ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд (п.1.70 рішення) (а.с.7).

Рішенням №2 40 сесії Масандріської селищної ради 6 скликання від 17.09.2013р., у звязку з технічними помилками, допущеними при зазначенні місця розташування земельних ділянок, внесено зміни і доповнення до Рішення Масандріської селищної ради №11 від 03.09.2013р., зокрема, п.1.70 рішення викладено в наступній редакції: «1.70. ОСОБА_1 на земельну ділянку орієнтовною площею 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою смт Нікіта, АР Крим» (а.с.8).

Доводи позову, що клопотання позивача у відповідності з вимогами законодавства містить всі необхідні дані для безоплатного отримання у власність земельної ділянки, а вищезазначене рішення субєкта владних повноважень прийнято з не передбачених ч.6 ст. 118 ЗК України підстав, на думку суду є необгурнтованими.

Земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель відносяться до земель житлової та громадської забудови.

Згідно ст. 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм (ст. 39 ЗК України).

Статтею 118 ЗК України встановлений порядок передачі земельних ділянок у межах безоплатної приватизації.

Частиною 6 ст.118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Частиною 7 ст.118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Всупереч зазначеним вище вимогам закону, у клопотанні до Масандріської селищної ради ОСОБА_1 просить визначити земельну ділянку без погодження з нею, на власний розсуд ради, та виділити їй таку земельну ділянку, разом із клопотанням ОСОБА_1 надала на розгляд компетентного органу лише роздруковану з мережі Інтернет карту, на якій відмічений населений пункт Нікіта.

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за клопотанням ОСОБА_1 є невідповідність місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам закону, прийнятих у відповідності з ними нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншій містобудівній документації.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Масандріська селищна рада при розгляді клопотання позивача, прийнятті оскаржуваного рішення діяла в межах повноважень та у спосіб, визанчений законом, при прийнятті оскаржуваного рішення не було допущено порушень вимог ст. 118 ЗК України, з підстав чого заявлено позов ОСОБА_1

Таким чином, судом не встановлено підстав для визнання протиправними дій Масандріської селищної ради щодо відмови у задоволенні клопотання позивачки про виділення та передачу їй у власність земельної ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах смт. Нікіта, для скасування рішення №11 39 сесії Масандріської селищної ради 6 скликання від 03.09.2013р. та рішення №2 40 сесії Масандріської селищної ради 6 скликання від 17.09.2013р. в цій частині, та для зобовязання відповідача надати у власність позивачки запитувану у клопотанні земельну ділянку, у звязку з чим у задоволенні позову слід відмовити в поному обсязі.

Керуючись ст.ст. 9, 69, 71, 79, 86, 159 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Масандріської селищної ради Автономної республіки Крим про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі, шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.

Суддя: Нікітенко Н. П.