Постанова № 54881884, 02.12.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2015
Номер справи
816/4324/15
Номер документу
54881884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4324/15

Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді Іваненка С.А.,

суддів Єресько Л.О. , Бойко С. С.,

за участю:

секретаря судового засідання Панькіної А.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці управління Державної міграційної служби України у Полтавській області про визнання рішення нечинним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

01 жовтня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці управління Державної міграційної служби України у Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення Державної міграційної служби України про відмову в продовженні строку перебування в Україні, прийнятого 13 серпня 2015 року відносно громадянина ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобовязання Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління Державної міграційної служби України у Полтавській області продовжити строк перебування в Україні громадянину ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_1 терміном на один місяць; зобовязання Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області оформити вкладний талон до паспорта громадянина ОСОБА_4 Федерації 45 10 480481, виданого відділенням по району Печатники ВУФМС Росії по м. Москві в ПСАО 15 жовтня 2009 року на імя ОСОБА_1, до якого проставити штамп продовження строку перебування в Україні терміном на один місяць, після прийняття рішення про продовження строку перебування в Україні Державною міграційною службою України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на наявність правових підстав для продовження строку його перебування в Україні. Рішення відповідача про відмову в продовженні строку перебування ОСОБА_1 в Україні від 13 серпня 2015 року № 8.1/4471-15 вважає безпідставним з огляду на його необґрунтованість.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з мотивів, викладених у письмових запереченнях, наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Громадянин російської Федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, в 2009 році прибув до України в приватних справах.

07 травня 2014 року позивач подав до Державної міграційної служби України заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

ОСОБА_5 Державної міграційної служби України від 03 листопада 2014 року № 565-14 позивачу відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2015 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

06 серпня 2015 року позивач звернувся до Автозаводського РВ в м. Кременчуці УДМС України в Полтавській області із заявою про продовження строку перебування в Україні.

Матеріали звернення ОСОБА_1 від 06 серпня 2015 року Автозаводським РВ в м. Кременчуці УДМС України в Полтавській області направлено для прийняття рішення до ДМС України.

За наслідками розгляду документів позивача ОСОБА_5 ДМС України від 13 серпня 2015 року № 8.1/4471-15 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні поданого ним клопотання та відмовлено у продовженні строку перебування в Україні відповідно до підпункту 6 пункту 10 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню субєкта владних повноважень, суд виходить з критеріїв правомірності такого рішення, що встановлені частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у звязку з чим перевіряє чи прийнято дане рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначений Законом України від 22 вересня 2011 року № 3773-V1 "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Згідно із частиною першою статті 17 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземцю або особі без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, може бути продовжено строк перебування (за наявності законних підстав).

Процедуру продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначає Порядок продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150 (далі за текстом - Порядок № 150).

Згідно пункту 7 Порядку № 150, рішення про продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України понад встановлені цим Порядком строки приймається керівником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником у разі подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України та наявності підстав, які не дають змоги виїхати з України, відповідно до статті 22 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", а також Головою ДМС або його заступником в інших випадках за умови подання підтверджувальних документів.

Пунктом 9 Порядку № 150 визначено перелік документів, які подаються для продовження строку перебування на території України іноземцем та особою без громадянства і приймаючою стороною разом із заявою.

Матеріалами справи підтверджено, що 06 серпня 2015 року позивачем до Автозаводського РВ в м. Кременчуці УДМС України в Полтавській області подано заяву про продовження строку перебування в Україні разом із документами, передбаченими пунктом 9 Порядку № 150.

Документи позивача органом ДМС прийнято до розгляду.

За наслідками розгляду документів позивача ОСОБА_5 ДМС України від 13 серпня 2015 року № 8.1/4471-15 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні поданого ним клопотання та відмовлено у продовженні строку перебування в Україні на підставі підпункту 6 пункту 10 Порядку № 150.

Пунктом 10 Порядку № 150 визначені обставини, за наявності яких приймається рішення про відмову в продовженні строку перебування іноземця та особи без громадянства на території України.

Зокрема, відповідно до підпункту 6 пункту 10 Порядку № 150, на який послався орган ДМС України, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви, такою обставиною є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства мають інші, ніж заявлені у заяві, підстави та мету перебування в Україні або вони не подали відповідного підтвердження.

Аналіз вказаного підпункту дає підстави стверджувати, що у разі його застосування територіальним органом ДМС України, останній зобов'язаний навести відповідні обґрунтування із посиланням на фактичні обставини та норми чинного законодавства.

Зі змісту спірного рішення від 13 серпня 2015 року № 8.1/4471-15 вбачається, що відповідач не навів обґрунтувань наявності обставин, передбачених підпунктом 6 пункту 10 Порядку, які стали підставою для прийняття рішення про відмову в продовженні строку перебування іноземця та особи без громадянства на території України.

Згідно із пунктом 11 Порядку розгляду заяв іноземців та осіб без громадянства про продовження строку перебування на території України затвердженого наказом МВС, від 25 квітня 2012 року № 363 (далі за текстом - Порядок № 363) відмова оформляється у вигляді повідомлення про відмову в продовженні строку перебування на території України (додаток 5) у двох примірниках: перший вручається під підпис іноземцю чи особі без громадянства або приймаючій його стороні, другий додається до матеріалів звернення. При цьому іноземцеві чи особі без громадянства надається строк для виїзду з України.

Судом встановлено та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні, що позивач позбавлений можливості виїхати за межі України, оскільки строк дії його закордонного паспорту (серії 63№7180255) закінчився 25 грудня 2013 року, отримання нового закордонного паспорту унеможливлюється перебуванням ОСОБА_1 у розшуку правоохоронними органами ОСОБА_4 Федерації, а перетин українсько-російського кордону за паспортом гр. ОСОБА_4 Федерації суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2015 року № 23 "Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом ОСОБА_4 Федерації про безвізові поїздки громадян України і ОСОБА_4 Федерації".

При цьому, слід мати на увазі, що на підставі постанови Апеляційного суду Київської області від 14 травня 2014 року позивача звільнено з-під варти, оскільки інкриміновані йому статті Кримінального кодексу ОСОБА_4 Федерації не мають прямих аналогів у Кримінальному кодексі України. Вищевказані обставини підтверджуються Довідкою МВС України серії ІНД № 1506979.

З урахуванням викладеного, очевидною є наявність підстав, які не дають змоги позивачу виїхати з України, що у свою чергу свідчить про наявність законних підстав для продовження строку перебування ОСОБА_1 на території України на підставі пункту 7 Порядку № 150.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ДМС України про відмову у продовженні строку перебування в Україні від 13 серпня 2015 року № 8.1/4471-15 підлягають задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги про зобов'язання ДМС України та Автозаводського РВ у м. Кременчуці управління ДМС України у Полтавській області продовжити строк перебування в Україні ОСОБА_1 та зобов'язання оформити вкладний талон, суд виходив з такого.

За правилами пункту 10 Порядку № 363 про прийняте рішення у заяві про продовження строку перебування на території України робиться відмітка про продовження строку перебування із зазначенням терміну, на який вирішено продовжити строк перебування, або причин відмови.

Пунктом 12 Порядку № 363 встановлено, що продовження строку перебування оформляється шляхом проставлення в паспортному документі штампа (додаток 6), у якому зазначається орган, який прийняв рішення, та термін, на який вирішено продовжити строк перебування. Штамп проставляється на першій вільній сторінці паспортного документа поряд з візою чи наявною відміткою про реєстрацію, завіряється підписом начальника (або його заступника) територіального органу чи підрозділу ДМС за місцем проживання іноземця чи особи без громадянства та скріплюється печаткою.

У разі необхідності іноземцю чи особі без громадянства видається вкладний талон до паспортного документа.

При цьому, слід зважати на те, що Порядком № 150 та Порядком № 363 не передбачено повторне подання заяви для продовження строку перебування на території України, водночас заява позивача від 06 серпня 2015 року містить відмітку про відмову в продовженні строку перебування позивача на території України.

Відповідно до пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20 травня 2013 року № 7, у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

З огляду на встановлений порядок оформлення продовження строку перебування на території України іноземців та осіб без громадянства, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача судом визнано за необхідне зобов'язати ДМС України та Автозаводський РВ у м. Кременчуці управління ДМС України у Полтавській області продовжити строк перебування в Україні ОСОБА_1 та зобов'язати Управління ДМС України в Полтавській області оформити позивачу вкладний талон до паспорта громадянина ОСОБА_4 Федерації 45 10 480481 виданого відділенням по району Печатники ВУФМС Росії по м. Москві в ПСАО 15 жовтня 2009 року на імя ОСОБА_1.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення з приводу якого подано позов. Разом із тим, позивачем надано докази наявності ознак порушення відповідачами його прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, здійснені позивачем витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобовязаннями Державної міграційної служби України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління Державної міграційної служби України у Полтавській області про визнання рішення нечинним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної міграційної служби України про відмову у продовженні строку перебування в Україні прийнятого 13 серпня 2015 року відносно громадянина ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобовязати Державну міграційну службу України, Управління ДМС України в Полтавській області, Автозаводський РВ в м. Кременчуці УДМС України в Полтавській області продовжити строк перебування в Україні громадянину РФ ОСОБА_1 терміном на один місяць.

Зобовязати Управління ДМС України в Полтавській області оформити вкладний талон до паспорта громадянина ОСОБА_4 Федерації 45 10 480481 виданого відділенням по району Печатники ВУФМС Росії по м. Москві в ПСАО 15 жовтня 2009 року на імя ОСОБА_1 до якого проставити штамп продовження строку перебування в Україні терміном на один місяць, після прийняття рішення про продовження строку перебування в Україні Державною міграційною службою України.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобовязаннями Державної міграційної служби України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) гривня 60 (шістдесят) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 11 січня 2016 року.

Головуючий суддя ОСОБА_6 суддя суддя ОСОБА_7 ОСОБА_8