Постанова № 54881715, 11.12.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2015
Номер справи
814/3768/15
Номер документу
54881715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2015 р. Справа № 814/3768/15

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства "Спеціалізований морський порт "Октябрьск", до за участю представників: від позивача: ОСОБА_1 від відповідача: ОСОБА_2Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2015р. №0000024740, В С Т А Н О В И В:

ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 18.09.15, яким підприємству визначено штраф з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України в сумі 395,92 гривень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що оскільки Державною фіскальною службою України не було своєчасно затверджена форма декларації з рентної плати, підприємство її не подавало. За відсутності податкової декларації з рентної плати, виконання податкового зобовязання у вигляді сплати у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у вигляді авансових внесків з рентної плати не виникає, бо така рентна плата не визначена в нормативно визначеній формі декларації за 1 квартал 2015 року.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свої заперечення обґрунтував тим, що незважаючи на відсутність затвердженої декларації з рентної плати, позивачем була подана декларація зі збору за користування радіочастотним ресурсом, якою самостійно визначено власне зобовязання в розмірі 57385,39 гривень.

Статтею 257 ПК України чітко визначено, що авансові внески складаються з однієї третини суми податкових зобовязань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітній) період. Таким чином, на думку відповідача, розмір авансових внесків можливо визначити за Податковим кодексом України без затвердженої форми декларації, а тому до підприємства було обґрунтовано застосовано штраф за несвоєчасну сплату авансових платежів.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» зареєстровано в якості юридичної особи 21.01.93. Основним видом діяльності підприємства є допоміжне обслуговування водного транспорту, транспортне оброблення вантажів та інше (арк.спр.14).

ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» має декілька дозволів Українського державного центру радіочастот на експлуатацію морських суднових станцій та суднової річкової станції (арк.спр.35-37).

У звязку з цим, до 01.01.15 року, ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» був платником податку збір за користування радіочастотним ресурсом, який до 01.01.15 був передбачений розділом ХV Податкового кодексу України.

01.01.15 набув чинності Закон України №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким було скасовано загальнодержавний податок - збір за користування радіочастотним ресурсом.

Одночасно з цим, Законом №71-VIII було запроваджено новий податок - рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, передбачений ст.254 ПК України.

Разом з цим, форма податкової декларації з рентної плати була затверджена лише наказом Міністерства фінансів України №719 від 17.08.15, який набув чинності 29.09.15.

З 01.01.15 по 29.09.15 в Україні була відсутня форма податкової декларації з рентної плати.

27.04.15 Державна фіскальна служби України своїм листом за №15090/7/99-99-15-04-01-17 рекомендувала використовувати платникам податків, до затвердження належних форм податкової звітності, форми податкової декларації зі збору за користування радіочастотним ресурсом (арк.спр.38).

ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» були подані до СДПІ «Податковий розрахунок збору за користування радіочастотним ресурсом України» за січень, лютий та березень 2015 року, яким визначено сукупну суму зобовязання за всі три місяця зі збору за користування радіочастотним ресурсом України в сумі 57385,39 гривень (арк.спр.25).

07.09.15 СДПІ з обслуговування великих платників податків провела документальну позапланову невиїзну перевірки ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск», за результатами якої складено Акт №25/2808-47-40/19290012 (арк.спр.18).

Відповідно до п.257.4, 257.5 ст.257 ПК України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобовязань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Посилаючись на цю норму, податківці взяли за основу суму 57385,39 гривень, зазначену позивачем у «Податковий розрахунок збору за користування радіочастотним ресурсом України» за січень, лютий та березень 2015 року, розділили її на 3, та отримали суму 19128,46, яку вони вважають, повинен був сплачувати позивач в якості авансових внесків.

Враховуючи наявність переплат на особовому рахунку, станом 30.06.15 підприємством, за думкою ревізорів, було несплачено 3959,17 гривень авансових внесків.

24.07.15 підприємством було перераховано 5076,49 гривень, що перекрило нестачу з авансових внесків (арк.спр.57).

Під час перевірки податківці дійшли висновку, що ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» порушено на 24 дні строк сплати авансових внесків з рентної плати в сумі 3959,17 гривень.

18.09.15 уповноважена особою СДПІ по роботі з великими платниками прийнято податкове повідомлення-рішення №0000024740, яким визначено ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск» грошове зобовязання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України у вигляді штрафу в сумі 10% від несвоєчасно сплачених авансових внесків (арк.спр.23).

Суд не може погодитися з позицією відповідача, та дійшов висновку, що до підприємства не може бути застосований штраф за порушення строків сплати авансових внесків, оскільки неможливо встановити та розрахувати розмір таких авансових внесків.

Відповідно до п.257.4 ПК України розмір авансових внесків з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України розраховується, з однієї третини суми податкових зобовязань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Разом з тим, як зазначено вище, позивачем не подавалась декларації з податку - з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за 1 квартал 2015 року, з тих причин, що станом на перший та другий квартал 2015 року її взагалі не було затверджено.

Поданий за рекомендацією ДФС України «Податковий розрахунок збору за користування радіочастотним ресурсом України», не може бути належною базою для визначення авансових внесків з іншого податку - рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, оскільки зазначені дві податки розрізняються не лише назвами, а й ставками, порядком обчислення, порядком сплати.

Для збору за користування радіочастотним ресурсом був передбачений звітний період місяць, а для рентної плати передбачено квартал. Сплати авансових платежів, щодо збору за користування радіочастотним ресурсом не передбачалась взагалі.

Тобто, навіть подані «Податковий розрахунок збору за користування радіочастотним ресурсом України» за січень, лютий та березень 2015 року, не можуть визначити ту базу, з якої можливо визначити авансові внески рентну плату за 1 квартал 2015 року, оскільки передбачають визначення суми за іншій звітний період місяць.

Щодо посилання відповідача на п.46.6 Податкового кодексу України, відповідно до якого до визначення нових форм декларацій (розрахунків), є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення, то суд виходить з того, що цей тимчасовий порядок може стосуватися лише для визначення суми самого основного зобовязання.

Для застосування штрафів до платника податків повинна бути чітка юридична визначеність щодо його дій, бездоганність з боку субєктів публічної влади з приводу визначення обовязків платника податків. Відповідно до п.56.21 ПК України, у разі неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Європейським судом з прав людини у рішення «Щокін проти України» (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) від 14.10.01, висловлена позиція, що відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого важливого фінансового питання, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, про необхідність задоволення позову у повному обсязі.

Судові витрати покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС № НОМЕР_1 від 18.09.2015 року.

3. Присудити на користь Державного підприємства "Спеціалізований морський порт "Октябрьск" (код ЄДРПОУ 19290012) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС судовий збір в сумі 1218,00 гривень (одна тисяча двісті вісімнадцять грн.).

4. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 16.12.15

Суддя В.В. Біоносенко