ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2015 р. Справа № 804/18147/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1, розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особипідприємця ОСОБА_2 до ЗахідноДонбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання незаконними дій та припинення підприємницької діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі Західно-Донбаська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить:
1.Визнати незаконними дії Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області в частині не проведенні своєчасної документальної позапланової перевірки та не зняття з обліку платника податків ОСОБА_2.
2.Визнати протиправним лист Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів у Дніпропетровській області №18772/10/04-10-17-03 від 30.07.2014р. в частині посилання на ЗУ №1258-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» та вимог надання будь яких додаткових звітів та документів, які не були передбачені діючим законодавством на момент припинення підприємницької діяльності, тобто на 30.12.2011р.
3.Зобов'язати Західно-Донбаську об'єднану Державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Дніпропетровській області провести зняття з обліку платників податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що зобов'язання позивача щодо порядку припинення його підприємницької діяльності були виконані в повному обсязі: подана заява про зняття з обліку доходів і витрат фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, здана податкова декларація про майновий стан і доходи, сплачені всі податки та інше. Натомість відповідачем передбачені законодавством обовязки щодо проведення податкової перевірки за заявою про припинення фізичної особи-підприємця позивача та прийняття рішення про припинення фізичної особи-підприємця у визначений строк виконані не були, що є порушенням чинного законодавства.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджено матеріалами справи. Надав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначено, що дії відповідача є законними та відповідають чинному законодавству. У задоволенні позову просив відмовити.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 02.02.1995 року зареєстрований як ФОП ОСОБА_2, про що було видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В02 № 317293.
У 2011 році позивач вирішив припинити підприємницьку діяльність, про що 29.12.2011 року державним реєстратором м. Павлограда було винесено повідомлення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи щодо припинення нею підприємницькою діяльності.
29.12.2011 року до Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області позивачем була подана заява про зняття з обліку доходів і витрат фізичної особи підприємця. Позивачем також були здані податкові звіти до Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Як зазначено позивачем, діяльність ФОП ОСОБА_2 не ведеться з 2008 року.
06.01.2012р. Західно-Донбаська ОДПІ направила на адресу позивача лист № 476/10/17/2 яким зазначала, що у звязку із проведенням позапланової документальної перевірки позивача (на закриття підприємницької діяльності) позивачу необхідно надати до податкової інспекції наступні документи: документи, що підтверджують фінансово-господарську діяльність позивача, a саме: книгу обліку доходів і витрат (ф.10), дані про наявність та рух грошових коштів на рахунках платника податків, банківські виписки, отримані видаткові накладні, касові чеки та інші первинні документи, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів,що передували даті ліквідвідації платника податків.
Станом на 16.01.2015р. вказані документи надані не були, тому 16.01.2015р. в порядку п.11.3.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 09.12.2011р. №1588 (надалі Порядок) держреєстратору направлено повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. № 25- ОПП.
У звязку із неотриманням документів, що запитувались, 29.02.2015р. відповідно до п.11.3.5 Порядку державному реєстратору направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльною фізичної особи - підприємця) за формою 27-ОПП.
У звязку із подальшим ненаданням платником зазначених вище документів 21.03.2012р. відповідачем на адресу позивача направлено повторний лист № 491/10/17/2, яким позивачу повторно рекомендовано надати необхідні документи для здійснення перевірки його діяльності за останні 1095 днів.
08.08.2012р. позивачу втретє направлено листа від 08.08.2012р. № 16088/10/17/2 з вимогою надати документи з фінансово-господарської діяльності для проведення позапланової документальної перевірки відповідно до заяви позивача про зняття з обліку.
Листом від 30.07.2014р. 88772/10/04-30-87-03 ОДПІ запропонувала позивачу надати звітність з ЄСВ за 2012-2013р.р. та декларації про майновий стан і доходи за періоди 2013р.Проте, вказані документи позивачем не надані.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 47 Закону Україхни «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичнихосіб - підприємців»(в редакції чинній на момент виникнення спарних правовідносин)визначає порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Так, для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа має подати державному реєстраторові (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог(ч.1).
Органи державної податкової служби, Пенсійного фонду України під час проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням надсилають в електронній формі та на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням одне з таких повідомлень, що має бути засвідчене підписом відповідної посадової особи у встановленому порядку, а саме:
повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;
повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
У разі надання державному реєстраторові повідомлення про неможливість проведення органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням має бути замінено відповідним органом державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України повідомленням про проведення позапланової перевірки або повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням органами державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надсилаються державному реєстраторові в електронній формі та на паперовому носії із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких фізичну особу - підприємця не може бути припинено, або про відкликання таких повідомлень.
Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 09.12.2011р. №1588 визначено, що у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими підпунктами 11.3.2 та 11.3.3 цього пункту) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі (п.11.3).
При цьому, п.78.1.7 ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
У відповідності до поняття документальної перевірки, визначеної п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України,документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Таким чином, ціллю проведення документальної позапланової перевірки підприємницької діяльності фізичної особи підприємця, що припиняється, є встановлення факту наявності податкового боргу (за даними обліку податків і зборів платника податків), адміністративного або судового оскарження грошових зобов'язань (за даними реєстру виданих податкових повідомлень-рішень), несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам (за даними акта перевірки) тощо, на підставі чого податковий орган складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. N 22-ОПП, або повідомлення про грошові зобов'язання та податковий борг за ф. N 10-ОПП.
Аналізуючи вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що проведення документальної позапланової перевірки на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку є необхідним етапом процедури припинення фізичної особи-підприємця. Без наявності довідки податкового органу про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. N 22-ОПП державний реєстратор не має права провести державну реєстрацію припинення фізичної особи-підприємця у відповідності до вимог ч.11 ст.47 Закону Україхни «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Пункт 11.3.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 09.12.2011р. №1588 визначає перелік причин неможливості проведення позапланової документальної перевірки, серед яких зазначено: несвоєчасне надання або надання не у повному обсязі документів та (або) відомостей, а також відсутність ведення податкового та бухгалтерського обліку або відсутність первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності та інших документів, що пов'язані з обчисленням і сплатою платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби.
Пунктом 11. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 09.12.2011р. №1588 встановлено, якщо до закінчення строку заявлення вимог кредиторами орган державної податкової служби не може видати довідку за ф. N 22-ОПП, то не пізніше завершення такого строку орган державної податкової служби зобов'язаний направити (видати) повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. N 27-ОПП із зазначенням причин заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків.
Причинами заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків в тому числі можуть бути: неможливість проведення документальної перевірки із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують неможливість її проведення.(ч.1 п.п.11.9.1 п.11.9 Порядку).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та вимоги чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд встановив, що відповідачем не надано належних та достатніх доказів на підтвердження отримання позивачем ОСОБА_3 відповідача від 06.01.2012 № 473/10/17/2, повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. № 25-ОПП від 16.01.2015р.
Відповідачем було також зазначено про направлені позивачу листи № 491/10/17/2 від 21.03.2012р., № 16088/10/17/2 від 08.08.2012р., з вимогою надати документи з фінансово-господарської діяльності для проведення позапланової документальної перевірки відповідно до заяви позивача про зняття з обліку. Однак належних доказів (конвертів з повідомленням про отримання позивачем) представником відповідача також надано не було.
При цьому, судом встановлено, що діяльність ФОП ОСОБА_2 не ведеться з 2008 року, заборгованості щодо сплати податкових зобовязань перед бюджетом станом на 30.11.2015 у позивача немає.
З огляду на викладені вище обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ФОП ОСОБА_2 в частині визнання незаконними дій Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо не проведення документальної позапланової перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та незняття з обліку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, зобов'язання відповідача провести зняття з обліку платника податків Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Однак суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним листа Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів у Дніпропетровській області №18772/10/04-10-17-03 від 30.07.2014р., оскільки зазначений лист не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, не спричиняє виникнення будь-яких прав і обовязків позивача чи відповідача, крім фіксації фактів порушення, а отже, не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання незаконними дій та припинення підприємницької діяльності задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо не проведення документальної позапланової перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та незняття з обліку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Зобов'язати Західно-Донбаську об'єднану Державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Дніпропетровській області провести зняття з обліку платника податків Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 48 грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Суддя ОСОБА_1