Постанова № 54881126, 06.01.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2016
Номер справи
803/3912/15
Номер документу
54881126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2016 року Справа № 803/3912/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі Волинський ОВК) про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно в розмірі 42 690,97 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України на посаді заступника військового комісара Волинського обласного військового комісаріату, протягом проходження військової служби перебуває на речовому забезпеченні у Волинському ОВК.

Проте, під час проходження військової служби позивач не отримав у повному обсязі належного речового забезпечення, а листом від 07.12.2015 року № ВФ3/5652 Волинським ОВК було відмовлено позивачу у виплаті грошової компенсації за неотримане речове майно, з посиланням на відсутність належного бюджетного фінансування, що є порушенням вимог статті 9-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.

Позивач просить стягнути з Волинського ОВК на його користь грошову компенсацію за неотримане речове майно в розмірі 42 690,97 грн.

В судове засідання позивач не прибув, однак 05.01.2016 року подав до суду письмове клопотання в якому розгляд справи просив проводити за його відсутності.

В поданому до суду клопотанні від 05.01.2016 року №127/16 представник відповідача адміністративний позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що Волинський обласний військовий комісаріат як бюджетна установа Міністерства оборони України фінансується з державного бюджету, однак за відсутності коштів провести виплату грошової компенсації за неотримане речове майна немає можливості. Крім того, розгляд справи просить проводити за відсутності представника Волинського ОВК.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З урахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності осіб, що беруть участь в справі, та згідно з ухвалою суду від 06.01.2016 року в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на даний час проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України на посаді заступника військового комісара Волинського обласного військового комісаріату, що підтверджується довідкою Волинського обласного військового комісаріату від 08.12.2015 року № 5671 (а.с.4).

З матеріалів справи слідує, що позивач рапортом від 01.12.2015 року №7523 звертався до Волинського обласного військового комісаріату з приводу виплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно, однак листом Волинського ОВК від 07.12.2015 року № ВФ3/5652 йому було відмовлено у виплаті грошової компенсації за неотримане речове майно у звязку з відсутністю фінансування. (а.с.9).

Як слідує із довідки Волинського ОВК від 01.12.2015 року №4, ОСОБА_1 належить до виплати грошова компенсація замість речового майна, що підлягала видачі, в загальному розмірі 42 690,97 грн. (а.с.10).

Частиною другою статті 9 Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ (у редакції, яка діяла до 11.03.2000 року) було передбачено, що військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.

Відповідно до статті 2 Закону України від 17.02.2000 року №1459-ІІІ Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів дію частини другої статті 9 Закону Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей зупинено у частині одержання військовослужбовцями за їх бажанням грошової компенсації за неодержане речове майно.

Законом України від 03.11.2006 року №328-V Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб статтю 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей викладено в новій редакції, а також цей Закон доповнено статтею 9-1 (у редакції, чинній до 01.01.2008 року), якою було передбачено, зокрема, що продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, мають право на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів.

Суд звертає увагу, що вказані положення Закону виключенні на підставі підпункту 3 пункту 67 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік, однак зміни, внесені підпунктом 3 пункту 67 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008.

Отже, з 22 травня 2008 року відновлено дію частини другої статті 9-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, і вона продовжує діяти на даний час.

При цьому, положення частини другої статті 9-1 Закону Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей регулюють порядок виплати компенсації замість речового майна військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, і не поширюються на військовослужбовців, звільнених з військової служби.

Отже, Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей не передбачає права щодо отримання грошової компенсації замість речового майна лише для військовослужбовців, звільнених у запас або відставку.

Такий правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 19.03.2013 року (справа №21-38а13), від 24.06.2014 року (справа №21-253а14), від 15.07.2014 року (справа №21-164а14), та які в силу частини першої статті 244-2 КАС України є обовязковими для суду.

Листом від 07 грудня 2015 року полковнику ОСОБА_1 було запропоновано зявитись у Волинський ОВК для можливого отримання речового майна в рахунок часткового або повного погашення зазначеної заборгованості(а.с.9), проте ні речового майна, ні грошової компенсації позивач не отримав.

Разом з тим, як слідує із матеріалів справи, як на момент звернення позивача із рапортом до Волинського ОВК, так і на час звернення до суду з позовом позивач проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України на посаді заступника військового комісара Волинського обласного військового комісаріату, а відтак має право на отримання грошової компенсації замість речового майна, у звязку з чим відмова Волинського ОВК у виплаті такої грошової компенсації є неправомірною, а позовні вимоги про стягнення зазначеної грошової компенсації підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Волинського обласного військового комісаріату (43008, Волинська область, м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85-А, код ЄДРПОУ 08013516) на користь ОСОБА_1 (43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 15/110) грошову компенсацію за неотримане речове майно в розмірі 42 690 гривень 97 копійок (сорок дві тисячі шістсот девяносто гривень 97 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук