Справа №681/1525/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.15 Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Дідек М.Б.,
секретарі - Богданевич О.О.,
з участю: позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, їх представників Вістяка Ю,О., ОСОБА_3
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,ОСОБА_6
представників третіх осіб ОСОБА_7, ОСОБА_8,ОСОБА_9Ю,,ОСОБА_10
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Полонської районної ради Хмельницької області, третіх осіб Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня Полонської районної ради Хмельницької області, Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області, відділу освіти, культури, молоді та спорту Полонської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення районної ради,
Встановив:
31серпня 2015року ОСОБА_11 та ОСОБА_2 звернулись до суду із зазначеним позовом до Полонської районної ради Хмельницької області у якому просять визнати не правомірне та скасувати рішення Полонської районної ради від 19.06.2015 року на обґрунтування заявленого позову позивачі посилаються на те, що є батьками неповнолітніх дітей(ОСОБА_12 2008 року та ОСОБА_13 2007 року народжень відповідно), які навчаються в Адамівській загальноосвітній школі 1 ступеня.
Відповідно до п.2 рішення 45 сесії Полонської районної ради VI скликання Хмельницької області №1 «Про оптимізацію мережі загальноосвітніх навчальних закладів району (закриття навчальних закладів)», Адамівську загальноосвітню школу 1 ступеня з 01.09.2015року закрито.
Посилаючись на те, що дане рішення було прийнято з порушенням строків, процедури та порядку передбачених Конституцією(ст.ст.19,53) та законами України «Про середню освіту»(ст.ст.6,11),»Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.ст.10,46,59) та Регламенту Полонської районної ради (ст.ст.1,26,27,28,29,36,48). Зокрема, що згадане рішення було прийнято за зверненням субєкта не уповноваженого звертатись з таким зверненням, а також без обговорення на пленарному засіданні сесії та без належного висновку постійної комісії, що призвело до прийняття незаконного рішення чим порушено право їх та неповнолітніх дітей гарантоване державою право на доступність загальної середньої освіти в державних та комунальних закладах, на вибір навчального закладу та форми навчання.
Представник відповідача Полонської районної ради проти позову заперечувала, зіславшись на те, що вище згадане рішення районної ради прийнято з дотриманням строки процедури та порядку встановлених законодавством та Регламентом Полонської районної ради.
Представник третьої особи Полонської районної державної адміністрації із заявленим позовом не погодився та заявив, що рішення районної ради прийнято відповідно до законодавства та Регламенту Полонської районної ради.
Заслухавши доводи та заперечення сторін, перевіривши та дослідивши матеріали та обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволено з наведених нижче підстав.
Судом установлено, що 14 травня 2015 року начальник відділу освіти, молоді та спорту Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області направив голові вказаної райдержадміністрації та голові Полонської районної ради письмове звернення у якому просив погодити питання що до передачі на розгляд чергової сесії Полонської районної ради питання «Про оптимізацію мережі загальноосвітніх навчальних закладів району», до якого додав пояснювальну записку до проекту рішення районної ради та проект такого рішення в якому пропонувалось закрити Адамівську загальноосвітню школу 1 ступеня (а.с.116-120).
Зазначені документи 15 травня 2015 року були зареєстровані Полонською районною радою і цього ж дня заступником голови ради було видано розпорядження за №21/04-19/15 «Про скликання 45 сесії районної ради VІ скликання» ( а.с.101,116).
16 червня 2015 року на засіданнях постійних комісій районної ради з питань освіти, культури, охорони здоровя, соціального захисту, сімї, молоді, спорту та туризму та з питань законності і правопорядку, охорони навколишнього природного середовища та місцевого самоврядування, а 17 червня 2015 року з питань планування, бюджету і фінансів, розвитку підприємництва та управління спільною власністю територіальних громад району та з питань регламенту, організації роботи районної ради,депутатської діяльності та етики, було заслухано інформацію начальника відділу освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації про оптимізацію мережі загальноосвітніх закладів району, які своїми рекомендаціями рекомендували депутатам розглянути на черговій сесії питання «Про оптимізацію мережі загальноосвітніх навчальних закладів району», у тому числі і щодо закриття Адамівської загальноосвітньої школи 1 ступеня. При цьому комісія з питань з питань планування, бюджету і фінансів, розвитку підприємництва та управління спільною власністю територіальних громад району рекомендувала розділити проект рішення на три різні проекти, доопрацювати їх та винести їх на розгляд сесії.
19 червня 2015 року президією Полонської районної ради було вирішено розглянути на пленарному засіданні сесії доопрацьовані відділом освіти три проекти рішень щодо оптимізації навчальних закладів району. (а.с.94)
Крім того, із зазначених вище протоколів засідань постійних комісій та президії районної ради вбачається, що в порядок денний вносилось питання і «Про звіт та результати роботи тимчасової контрольної комісії районної ради по вивченню питання доцільності, оптимізації навчальних закладів району», утвореної рішенням №2, 43 сесії Полонської районної ради VІ скликання від 06.03.2015 року. Однак результати роботи даної комісії та її висновки постійними комісіями не обговорювались , а лише рекомендували їх розгляд на пленарному засіданні чергової сесії. Проте в порядок денний сесії вони не були внесені.(а.с.38-50,31-63,64-73,74-89,90-94)
Під час проведення сесії Полонської районної ради, яка відбулась цього ж дня(19 червня 2015 року), при розгляді питання порядку денного «Про оптимізацію мережі загальноосвітні навчальних закладів району(закриття навчальних закладів)», головуючий - голова районної ради повідомив, що дане питання обговорювалось на засіданнях постійних комісії та президії районної ради, тому чи є необхідність заслуховувати та обговорювати це питання, повідомивши депутатів, що відповідні проекти рішень знаходяться в робочих планах голів постійних комісії, де бажаючі можуть з ними ознайомитись.
Погодившись із зазначеною пропозицією, депутати проголосували за те, щоб не заслуховувати доповідача і не обговорювати питання щодо оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів району, у тому числі і щодо закриття Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня, а запропонований проект рішення прийняти за основу та як рішення сесії.
Наведені обставини не заперечувались відповідачем, а також підтверджуються листом начальника відділу освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації, даними протоколів засідання вищезгаданої постійної комісії, президії Полонської районної ради, сесії районної ради, а також показаннями свідків ОСОБА_14, ОСОБА_15
Згідно з ч.3-4 ст.140 Конституції України, ст. ст.2,10,ч.3ст.24 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні» районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією та законами України, а за ст.59 даного закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні і інші акти у формі рішень. рішення видається з дотриманням визначених, офіційно встановлених правил(процедур), які передбачають порядок підготовки проекту, його обговорення,експертизи, затвердження.
Такі вимоги обєктивно випливають із ст.19 Конституції України згідно з якого органами місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязанні діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб передбачений конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 4 Закону України «Про освіту» передбачено, що державна політика в галузі освіти визначається верховною радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органи державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 6 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту», ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів проводиться в порядку встановлених законодавством України.
Частиною 4 ст.18 Закону України «Про освіту» встановлено, що потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінетом Міністрів України від 05.04.1994 року №228 затверджено Положення про порядок створення, реорганізації, ліквідації навчально-виховних закладів, якими передбачено підстави, повноваження та спосіб, у якій проводиться ліквідація навчальних закладів. Відповідно до п.8 вказаного Положення, ліквідація навчальних закладів проводиться засновниками або органами, за рішення яких створено, в порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до Статуту Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня, затвердженого начальником відділу освіти Полонської райдержадміністрації та зареєстрованого Полонською районною радою 26.05.2006 року, яка являється і її засновником. Даний навчальний заклад заснований на комунальній формі власності.
Рішення про реорганізацію або ліквідацію закладу освіти приймає засновник. Ліквідація або реорганізація освіти здійснюється згідно чинному законодавству. При реорганізації чи ліквідації закладу освіти учням, які навчаються в ньому повинна бути забезпечена можливість продовження навчання відповідно до чинного законодавства.
Згідно з п.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» скликання чергової та позачерговою сесією ради, призначення пленарної засідання ради, підготовки та розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішення ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань , а також порядок роботи сесії визначається регламентом ради.
Полонська районна рада керується Регламентом затвердженого 30.12.2010 року рішенням №1 3-ої сесії VI скликання з послідуючими змінами та доповненнями.
Статтею 27 даного Регламенту встановлено, що пропозиції щодо питань на розгляд сесії ради можуть вноситись постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами і фракціями, головою Полонської районної державної адміністрації, головою Полонської районної ради.
Зазначеною пропозицією повинні містити супровідний лист, проект рішення ради з додатками у друкованому та електронному вигляді, пояснювальну записку по суті питання і інші необхідні документи, інформацію про доповідачів і співдоповідачів, перелік субєктів яким необхідно надіслати рішення та веб - посилання на місце опублікування на сайті.
Відповідно до ст.28 Регламенту програми, які вносяться відділами та управліннями райдержадміністрації, обовязково погоджені першим заступником голови Полонської райдержадміністрації, керівником апарату, заступниками голови районної державної адміністрації згідно з розподілом обовязків, керівником юридичного відділу, фінансового управління районної державної адміністрації.
Статтею 29 Регламенту визначено, що у разі якщо пропозиції щодо питання розгляду сесії ради внесено з порушенням визначених у цьому регламенті вимог або в цілому чи в окремій частині не відповідають чинному законодавству, голова ради або його заступник повертає їх субєкту подання із супровідним листом.
Проте ці вимоги регламенту відповідачем не були дотримані.
У справі встановлено, що пропозиція щодо розгляду на сесії районної ради питання про оптимізацію навчальних закладів, утому числі Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня надійшла від начальника відділу освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації, яку згідно з резолюцією заступника голови районної ради було вирішено внести на розгляд чергової сесії.
Однак, як встановлено, дана пропозиція не була офіційно погоджена з головою райдержадміністрації або ж його відповідним заступником, та не передавалась саме від районної державної адміністрації на розгляд районної ради як цього вимагають положення регламенту ради.
Дані та інші факти і обставини повязані з підготовкою розгляду питань на пленарному засіданні, прийняття рішення ради та з інших процедурних питань, встановлені постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 17.08.2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 до Полонської районної ради, третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_21 ОСОБА_22 ступенів Полонського району про визнання протиправними та скасування рішення Полонської районної ради, справа № 681/1186/15-а, що набрала законної сили, тому доказуванню відповідно до ч.1ст.72 КАС України не підлягають.
За положенням статті 26 Регламенту проекти рішень ради та інші документи, які передбачаються внести на розгляд сесії ради передаються депутатам не пізніше як за три дні до початку роботи сесії. У виняткових випадках проекти рішень ради та інші документи надаються депутатам у проведення реєстрації у день проведення сесії.
З цього приводу у справі встановлено, що депутатам районної ради було надано проект рішення складений начальником відділу освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації .
Разом з тим доведено, що даний проект 17 червня 2015 року на засіданні постійної комісії районної ради з питань планування, бюджету і фінансів, розвитку підприємництва та управління спільної власності територіальних громад району був змінений та запропоновано депутатам при вирішенні питання щодо оптимізації навчальних закладів прийняти три рішення, однак проекти таких рішень до початку сесії та протягом її засідання 19 червня 2015 року надані не були.
В той же час згідно протоколу засідання президії районної ради VІ скликання від 19.06.2015 року було рекомендовано розглянути на пленарному засіданні сесії доопрацьовані відділом освіти три проекти рішень щодо оптимізації навчальних закладів(а.с.90-94)
Відповідно до ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків передбачених цим законом.
Аналогічне передбачено і ст.48 Регламенту.
Крім того, ст.36 вищезгаданого Регламенту передбачено, що розгляд питання на пленарному засіданні складається з доповіді, запитань доповідачу та відповідей на них, співдоповіді або співдоповідей (у разі потреби), запитань співвідповідачем та відповідей на них, обговорення яке проводиться шляхом виступів депутатів та запрошених у разі необхідності і у разі потреби заключного слова доповідача та співвідповідача.
Аналіз наведених правових норм свідчать, що прийняття рішення на пленарному засіданні ради обовязково проводиться після заслуховування доповідача та обговорення депутатами проекту такого рішення.
З огляду на ці обставини вищезгадані нормативні акти не передбачають і не надають право головуючому на сесії ради або ж її депутатам приймати рішення всупереч зазначеній процедурі, що мало місце при прийнятті радою спірного рішення.
Та обставина, що спірне рішення районної ради було прийнято більшістю депутатів (а.с.95-98), так вона сама по собі не свідчить про його правомірність, поскільки як доведено у справі підготовка, затвердження та розгляд в порядку денного питання «Про оптимізацію мережі загальноосвітніх навчальних закладів району(реорганізація навчальних закладів)», у тому числі про закриття Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня на пленарному засіданні сесії 19.06.2015 року було проведено з порушенням передбачених Регламентом процедурних питань.
Разом з тим із наявної у справі відповіді Прокуратури Хмельницької області від 16.04.2015 року на звернення голів громадських організацій «Про майдан», «Щаслива родина» та «Молодь Полонщини» з приводу проведення оптимізації навчальних закладів району вбачається,що виданий начальником відділу освіти, молоді та спорту Полонської районної державної адміністрації 12.02.2015 року наказ №5 «Про затвердження плану оптимізації мережі загальноосвітніх закладів району» був скасований наказом №26 від 10.03.2015 року начальником цього ж відділу та скасований план оптимізації на 2015 рік.
Частиною 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень дій чи бездіяльності субєкту владних повноважень суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Враховуючи, що при прийнятті депутатами Полонської районної ради рішення допущені наведені вище порушення закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту, які можуть суттєво впливати на результати голосування, суд приходить до висновку, що оскаржуваний пункт рішення є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
За сукупністю наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що приймаючи п.2 рішення 45 сесії Полонської районної ради Хмельницької області VІ скликання від 19 червня 2015 року відповідач діяв всупереч законодавству України, чим обмежив права позивачів у сфері їх спільних інтересів на гарантоване державою згідно з ч.2 ст.2, ч.1 ст.6, ч.1 ст.29 Закону України «Про загальну середню освіту» та ч.2 ст.35 та ч.1 ст.51 Закону України «Про освіту» право на доступність, здобуття повної загальної середньої освіти та на вибір навчального закладу, форми навчання для їх неповнолітніх дітей, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,71, ч.3 ст.160, ст.163 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправним та скувати пункт 2 рішення Полонської районної ради від 19 червня 2015 року №1 про закриття Адамівської загальноосвітньої школи І ступеня Полонської районної ради Хмельницької області з 01 вересня 2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання сторонами та третіми особами копії постанови у повному її обсязі.
Суддя Дідек М.Б.