Постанова № 54872618, 27.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
804/9913/15
Номер документу
54872618
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2015 р. Справа № 804/9913/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі судового засідання Гуцал А.В., розглянувши за участю

представника позивач - Солошенко С.В., довіреність № 1/08 від 01.08.2015 року,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Транс Строй-Д»,

до відповідача Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,

про визнання протиправними дій і рішення та визнання декларації поданою.

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Транс Строй-Д» до Державної податкової інспекції в у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з позовними вимогами про:

- визнання протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою декларації ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р.;

- визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про невизнання податковою декларацією ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., оформлене листом №2319/10/04-62-18-03-28 від 10.07.2015р.;

- визнання звітну податкову декларацію ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., такою, що подана у момент фактичного її отримання, тобто 09.07.2015р.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови у прийнятті податкової декларації, оскільки твердження податкового органу про допущені порушення не відповідають вимога Податкового кодексу України та заперечуються змістом самої податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що 09.07.2015р. засобами поштового зв'язку надана звітна декларація з ПДВ за травень 2015р., яку оформлено з порушенням вимог п.48.3 ст.48 ПК України. Крім того зазначив, що з першого звітного періоду 2015р. податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі всіма платниками.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд -

ВСТАНОВИВ:

03.07.2015р. засобами поштового зв'язку (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №4904408264317) ПП «Транс Строй-Д» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська направлена податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2014 року.

10.07.2015р. за вих.№2319/10/04-62-18-03-28 Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на адресу позивача направлено лист про надання податкової звітності, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2015р. ПП «Транс Строй-Д» не вважається податковою звітністю, оскільки оформлена з порушенням вимог п.48.3 ст.48 ПК України, а саме:

-обов'язковий реквізит - найменування контролюючого органу, до якого подається звітність, в порушення вимог п. 48.3 ст.43 ПК України містить недостовірну інформацію - в полі «декларація подається до» зазначено: «ДПІ у Бабушкінському р-ні м.Дніпроп.ГУ Міндоходів у Д»;

-декларація містить не ініціали, прізвища, визначені в абзаці 7 цього пункту, посадових осіб платника податків, а прізвища, ім'я та по-батькові;

-поле «дата подання» містить недостовірну інформацію, оскільки в ньому вказано дату 26.06.2015р., хоча фактично дата подання звіту - 09.07.2015р.

Крім того, в листі зазначено, що згідно п.49.4 ст. 49 ПК України податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, починаючи з першого звітного періоду 2015р. (січень, І квартал).

Таким чином, лист від 10.07.2015 року за вих.№2319/10/04-62-18-03-28 є відмовою у прийнятті податкової звітності.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Згідно із п. 46.1. ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною

Відповідно п.п. 16.1.2., 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.48.1 ст.48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, а саме відображати інформацію, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст. 48 Податкового кодексу України).

Пунктом 48.3. ст.48 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Відповідно до п.п. 48.5.1. п. 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;

Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.

У відповідності до п.49.3 та п.49.4 ст.49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.8 ст. 49 ПК України).

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п.49.9 ст. 49 ПК України).

У відповідності до п.п.49.10. та 49.11 ст. 49 ПК України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п.49.15 ст. 49 ПК України).

З наведених законодавчих положень слідує, що прийняття податкової декларації органом державної податкової служби є, одним із рівнем податкового контролю, під час якого працівник податкового органу здійснює візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками. При цьому підставою для невизнання податкової декларації податковою звітністю є такі дефекти її заповнення, які впливають на порядок адміністрування податку.

Однак, виявлені податковою інспекцією недоліки спірної податкової декларації в частині зазначення недостовірної інформації обов'язкового реквізити - найменування контролюючого органу, в частині зазначення відсутності ініціалів, прізвища посадових осіб платника податків, не відповідають наведеним критеріям. Адже зазначені відповідачем недоліки не перешкоджають ідентифікації платника податків, податкового органу, до якого декларація подана та не є перешкодою для формування показників податкової звітності та їх подальшої перевірки податковим органом.

А відтак зазначені дефекти було незаконно розцінено відповідачем як недолік заповнення податкової звітності, що може слугувати підставою для її неприйняття згідно з викладеними законодавчими положеннями.

Також безпідставним є посилання відповідача на порушення способу подання податкової звітності, оскільки згідно письмових пояснень ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 06.10.2015р., договір про визнання електронних документів №16092014-1 від 26.09.2014р. розірвано податковим органом в односторонньому порядку та подання звітності засобами поштового зв'язку не може бути причиною для відмови в її прийнятті.

Таким чином, рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невизнання податкової декларації ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., оформлене листом №2319/10/04-62-18-03-28 від 10.07.2015р., в частині зазначення недостовірної інформації обов'язкового реквізити - найменування контролюючого органу, в частині зазначення відсутності ініціалів, прізвища посадових осіб платника податків та способу подання податкової звітності, є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд вважає обґрунтованим встановлення відповідачем порушення вимог п.48.3 ст.48 ПК України при оформленні спірної звітності, в частині наявності недостовірної інформації у поле «дата подання», з огляду на наступне.

Як зазначалося вище, п.48.3 ст.48 ПК України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити, зокрема дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми).

Форма податкової декларації з податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» №966 від 23.09.2014р., та передбачає зазначення обов'язкового реквізити відповідної податкової звітності, як «дата подання».

Позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2015р. вказана дата подання - 26.06.2015р., при цьому згідно роздрукування з розділу «Відстеження пересилання поштових відправлень» сайту Укрпошти за штрихкодовим ідентифікатором: 4904408264317, відповідне відправлення подано до поштової установи 03.07.2015р., внаслідок чого податкової декларації заповнена з порушенням вимог пунктів 48.3 статті 48 ПК України.

Отже, в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним і скасування рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невизнання податкової декларації ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., оформлене листом №2319/10/04-62-18-03-28 від 10.07.2015р., в частині зазначення недостовірної інформації у полі «дата подання» та щодо визнання звітну податкову декларацію ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., такою, що подана у момент фактичного її отримання, тобто 09.07.2015р., слід відмовити.

Поряд з цим, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині позовних вимог про визнання протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невизнання податковою декларації ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., оскільки діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. В даному випадку, права позивача порушуються не сукупністю вчинків податкового органу, а відмовою у прийнятті податкової звітності, тобто рішенням суб'єкта владних повноважень.

У судовому засіданні, яке відбулось 27.10.2015р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАСУ постанова оформлена та підписана 02.11.2015 року.

Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невизнання податкової декларації ПП «Транс Строй-Д» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період травень 2015р., оформлене листом №2319/10/04-62-18-03-28 від 10.07.2015р., в частині зазначення недостовірної інформації обов'язкового реквізити - найменування контролюючого органу, в частині зазначення відсутності ініціалів, прізвища посадових осіб платника податків та способу подання податкової звітності.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Д.В. Сидоренко