ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" січня 2016 р.Справа № 925/1722/15
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 за довіреністю,
від відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом Комунального підприємства Черкасиводоканал Черкаської міської ради, м. Черкаси,
до Обслуговуючого кооперативу Торгівельний центр Хрещатик, м. Черкаси,
про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачем заявлено позов про стягнення з відповідача 6 627 грн. 77 коп. за понаднормативний скид відповідачем (далі - абонентом) забруднюючих речовин до системи міської каналізації міста Черкаси, на підставі здійсненого лабораторією у січні та травні 2015 р. аналізів стічних вод згідно умов договору на водопостачання та водовідведення від 02.03.2012 № 91.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених в позовній заяві.
Відповідач у відзиві на позов заперечував проти позову вважаючи вимоги позивача безпідставними посилаючись на те, що:
- позивач не надав офіційних результатів аналізу здійснених його лабораторією, як підстав для нарахування відшкодувань за понаднормативний скид забруднюючих речовин, а надав тільки протоколи №4 від 30.01.2014 та №20 від 29.05.2015;
- протокол №20 від 29.05.2015 свідчить про те, що аналізи стічних вод були здійснені через 17 днів після відбору проб, що ставить під сумнів визначені показники у зв'язку із втратою за 17 днів хімічних складових забраних проб;
- протоколи № 20 та № 4 не є підставою для нарахування відшкодувань, так як підписані працівниками, які не мають відповідної кваліфікації для затвердження висновків лабораторії.
Відповідач вважає, що Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Комунального підприємства "ЧЕРКАСИВОДОКАНАЛ" не передбачена діяльність лабораторії здійснення лабораторних аналізів.
Відповідач зазначив, що п. 1.5. Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м.Черкаси визначено: «взаємовідносини між КП «Черкаскводоканал» і Абонентами регламентує "Договір на скидання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси" (розділ. 5), а також дані Правила і нормативні акти, що діють у період дії Договору». Проте, як вважає відповідача, такий договір не укладався і відносини між сторонами регулюються Договором № 91 на водопостачання та водовідведення, в який внесено п.1, де сторони зобов'язуються керуватись діючими «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення» та «Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси».
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про причини незявлення суд не повідомив.
Справа розглядається в порядку ст.75 ГПК України за наявними матеріалами.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.
За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Предметом спору є стягнення нарахованої позивачем плати за понаднормативний скид відповідачем забруднюючих речовин у міську каналізаційну мережу м.Черкаси на підставі проведених аналізів стічних вод, які скидалися із обєктів відповідача у міську каналізаційну мережу м.Черкаси, в сумі 4 543,13 грн.
Основні засади організаційних господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги (далі Закон № 1875-IV).
Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України затверджено наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2009 № 190.
Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджені наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі Правила № 37).
Вищеназвані накази у встановленому порядку зареєстровані Мінюстом України і мають силу нормативно правового акта.
Пунктами 1.5 -1.9 Правил № 37 визначено:
На підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.
Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.
Водоканали приймають стічні води Підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод (Договір на послуги водовідведення).
Кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.
02.03.2012 між сторонами було укладено договір на водопостачання та водовідведення № 91 (далі - Договір), відповідно до умов якого сторони зобовязались керуватися діючими «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» (далі Правила користування), «Правилами приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м.Черкаси» (далі Правила приймання), затверджених рішенням міськвиконкому від 18.11.2003 № 1211 «Правила технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України» (а.с.52).
У відповідності із умовами, викладеними у п.16 Договору, його дія продовжена на 2015 рік.
П.2 Договору позивач зобовязався приймати від відповідача, як абонента, стічні води.
За умовами п.6 вищевказаного Договору допустимі величини показників (далі - ДВП) якості стічних вод, що можуть скидатися абонентом (відповідачем) в систему каналізації, повинні відповідати «Правилам приймання».
П.6.6 Правил приймання передбачено, що з метою контролю якості стічних вод Абонентів, КП «Черкасиводоканал» здійснює відбір і аналіз разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДВП забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних разових проб стічних вод Абонента виконується уповноваженими представниками КП «Черкасиводоканал». які мають необхідне технічне забезпечення та несуть відповідальність за відбір, доставку. Зберігання, оформлення документів, дотримання правил техніки безпеки при доставці проб до лабораторії. Відбір контрольних разових проб здійснюється в присутності представника Абонента. Відбір контрольних разових проб стічної води Абонента фіксується у Акті відбору проб, який підписують як представники «КП «Черкасиводоканал», так і представник Абонента (а.с.27).
В судовому засіданні встановлено, що у позивача діє Хіміко-аналітична лабораторія стічної води. Діяльність лабораторії відповідає критеріям атестації, що підтверджується дослідженим у судовому засіданні Свідоцтвом про атестацію № 58, виданого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 17.10.2012 і чинне до 15.10.2018 (а.с.44).
П.6.7 Правил приймання визначено, що відбір проб провадиться в будь-який час доби без попереднього повідомлення абонента (а.с.28).
В судовому засіданні досліджено надані позивачем:
- Журнал реєстрації відбору проб стічної води № 15-18/1-09;
- Журнал для розрахунків аналізів промислових підприємств № 15-18/1-22 (розпочатий: 20.01.2015; закінчений: 27.04.2015);
- Журнал для розрахунків аналізів промислових підприємств № 15-18/1-22 (розпочатий: 28.04.2015; закінчений: 03.08.2015) (далі - Журнали).
Із вищевказаних Журналів вбачається, що розрахунки вмісту забруднюючих речовин у стічних водах абонента, відображених із контрольного колодязя, здійснювалися 27.01.2015 та 12.05.2015.
З матеріалів справи вбачається, що 27.01.2015 працівниками акредитованої лабораторії (свідоцтво про атестацію № 58, видане 17.10.2013 по 17.10.2018 (а.с.44)) проводився відбір проб стічних вод відповідача, що підтверджується записом на сторінці 8 в Журналі реєстрації відбору проб стічної води: «дата відбору - 27.01.2015; час відбору 14:00 год.; номер проби 78; час доставки в лабораторію 14:30 год.», та про що був складений Акт відбору проб стічних вод абонентів м.Черкаси № 78, підписаний представниками обох сторін без будь-яких зауважень (а.с.49).
На підставі Акту № 78 від 27.01.2015 працівниками лабораторії позивача був проведений аналіз стічних вод відповідача, за результатом якого був складений Протокол № 4 від 30.01.2015 та нарахована плата за понаднормативний скид забруднюючих речовин в розмірі 4543,13 грн. і направлений на адресу відповідача рахунок № 3 від 30.01.2015.
12.05.2015 працівниками позивача проводився відбір стічних вод відповідача, що підтверджується записом на сторінці 23 в Журналі реєстрації відбору проб стічної води: «дата відбору - 12.05.2015; час відбору 14:20 год.; номер проби 323; час доставки в лабораторію 14:50 год.», за результатом якого був складений Акт № 323, підписаний представниками сторін без зауважень (а.с.54) і Протокол № 20 від 29.05.2015 та нарахована плата за понаднормативний скид забруднюючих речовин в розмірі 2084,64 грн. і направлений на адресу відповідача рахунок № 2 від 29.05 .2015 (а.с.55-56).
Вищеназвані документи суд визнає в якості належних і допустимих доказів.
Досліджуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що аналізи проб стічних вод, що зливалися відповідачем у міську каналізацію, були виконані акредитованою лабораторією позивача у день їх відбору 27.01.2015 та 12.05.2015.
Складення за результатами аналізів протоколів, зокрема № 4 від 30.01.2015 і № 20 від 29.05.2015, є лише оформленням результатів аналізів, зафіксованих у відповідних Журналах. Відтак, доводи відповідача, викладені у відзиві, є необґрунтованими, не підтверджені належними і допустимими доказами і спростовуються вищевказаними матеріалами справи.
Згідно Правил приймання., плата за скид каналізаційних стоків у січні 2015 р. відповідачу нараховується за встановленим тарифом:
Витрати каналізаційних стоків у січні місяці 2015 р. складає 405 м3.
Згідно п.3.9. «Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси» коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень становить: Кк = (42,3-13,6)/13,6+(14,47-2.23)/2.23=7,60
Згідно п. 3.6. «Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси», плата за скид становить: 405x7,60x1,476= 4 543,13 грн., в т.ч. ПДВ 757,19 грн.
На підставі Правил приймання плата за скид каналізаційних стоків у травні 2015 р. відповідачу нараховувалась за встановленим тарифом:
Витрати каналізаційних стоків у травні місяці 2015 р. складає 268 м3.
Згідно п.3.9. «Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси» коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень становить: Кк =(39,2-13,6)/13,6+(9.78-2,23)/2,23= 5, 27
Згідно п. 3.6. Правил приймання плата за скид становила: 268 х 5,27x1, 476= 2 084, 64 грн. в т. ч. ПДВ 347,44 грн., де 1, 476- норматив плати за скид стічних вод у міську каналізаційну мережу м, Черкаси з понаднормативними забрудненнями, грн./м3 з ПДВ.
Вищезазначені розрахунки підтверджуються Журналами для розрахунків аналізів промислових підприємств, досліджених в судовому засіданні, в яких зафіксовані всі розрахунки, виконані атестованою лабораторією позивача.
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Зобовязання у відповідності з ст. 526 Цивільного Кодексу України та ст. 193 Господарського Кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобовязання не допускається.
За приписами п. 2.4 Правил № 37 відповідач зобовязаний:
виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги;
дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства;
оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників;
виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадів, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимоги місцевих Правил приймання. (Якщо Підприємство не може забезпечити на даний час виконання місцевих Правил приймання за деякими показниками, воно може укласти угоду про тимчасове приймання таких стічних вод на окремих умовах згідно з пунктом 6.5 цих Правил);
при збільшенні об'ємів стічних вод - звернутися до Водоканалу за одержанням нових технічних умов на приймання стічних вод Підприємства до міської каналізації та переоформленням договору;
надавати працівникам Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод підприємства, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства та локальних очисних споруд;
при порушенні місцевих Правил приймання вживати необхідних заходів для усунення порушень, а також інформувати про це Водоканал та органи охорони природи;
компенсувати збитки, заподіяні стічними водами системам міської каналізації, водному об'єкту або іншим абонентам міської каналізації;
брати участь у ліквідації аварій і заміні аварійних мереж своїми силами та засобами, а також у відшкодуванні капітальних витрат на відновлення системи міської каналізації у разі погіршення технічного стану та аварійних руйнувань системи міської каналізації з вини Підприємства;
здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач довів свої позовні вимоги і позов підлягає до повного задоволення. З відповідача на користь позивача необхідно стягнути 6 627 грн. 77 коп. за понаднормативний скид забруднюючих речовин до системи міської каналізації м.Черкаси у січні та травні 2015 р., на підставі аналізів стічних вод згідно умов договору на водопостачання та водовідведення від 02.03.2012 № 91.
З відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1218 грн. витрат по сплаті судового збору.
Судом зясовано, що при подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено Законом України «Про судовий збір» в сумі 160 грн.
За приписами ст.7 Закону України «Про судовий збір» повернення судового збору повертається за клопотання особи, яка його сплатила.
Вищевказаного клопотання до суду не надходило.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути 6 627 грн. 77 коп. за понаднормативний скид забруднюючих речовин у у міську каналізацію м.Черкаси та 1218 грн. витрат по сплаті судового збору з Обслуговуючого кооперативу Торгівельний центр Хрещатик (код 37852986, вул.О.Дашковича,19, м. Черкаси) на користь Комунального підприємства Черкасиводоканал Черкаської міської ради (код 03357168, вул.Ватутіна,12, м. Черкаси, 18036).
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 11.01.2016.
Суддя В.В.Єфіменко