Постанова № 54864902, 16.11.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
759/4610/15-а
Номер документу
54864902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/4610/15-а

пр. № 2-а/759/188/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2015 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації у призначенні йому у 2014 році щорічної допомоги на оздоровлення як особі евакуйованої із зони відчуження у 1986 році в розмірі 3 мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати зробити такий перерахунок за 2014 рік; зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити йому перерахованої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 3 мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням раніше проведених виплат.

Управлінням праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації надало заперечення в яких зазначено, що з 1998 року в Законах, що визначали розмір мінімальної заробітної плати зазначалося, що до прийняття Верховною радою України змін до законів, де для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України слід застосовувати ці норми, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету. Також зазначено, що Управлінням не було порушено прав позивача, оскільки щорічна допомога на оздоровлення нараховувалася останньому у розмірі визначеному ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того посиланням на рішення Конституційного суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 вказано, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п.5 ч.1 ст. 4 Бюджетного кодексу України, а тому суди під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України. Зазначено також, що щорічна допомога на оздоровлення носить разовий характер і виплачується раз в рік, а тому поділу не підлягає. Станом на 01.10.2014 року допомога за 2014 рік призначена у розмірі 75 грн.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у своїх запереченнях зазначає, що одноразова щорічна допомога на оздоровлення виплачується один раз на рік згідно заяви особи, яка має право на отримання зазначеної допомоги. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 «Про порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення громадянам компенсації, допомог певних видів та надання пільг здійснюється за заявою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 року № 1146 «Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги» виходячи з фінансових можливостей держави.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку, визначення категорій зон радіоактивного забруднення території у разі проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріпленні в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суддею встановлено, що ОСОБА_1 згідно посвідчення серії НОМЕР_1 має статус постраждалого внаслідок ЧАЕС 2 категорії та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, евакуйовані із зони відчуження у 1986 році мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

ЗУ «Про державний бюджет України на 2014 рік» визначено, що у 2014 році норми і положення ст. 40 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених з Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України.

При цьому, Конституційний суд України в рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 зазначив, що відповідно до конституційних повноважень Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади в Україні виключно законами України закріплює права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 92, ч. 2 ст. 95 Конституції України).

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України не було реалізовано у 2014 році вказані повноваження та не прийнято відповідного нормативно-правового акту, в якому було б закріплено абсолютні суми щорічної допомоги на оздоровлення у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підлягає застосуванню, оскільки була прийнята у 2005 року, а тому у ній не враховано та не могло бути враховано межі бюджетних асигнувань, що мали місце у 2014 році.

Таким чином, є протиправним нарахування позивачу допомоги на оздоровлення у 2014 році в меншому розмірі, ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому позивачу належить здійснити перерахунок і виплату таких коштів у розмірі відповідно до ст. 48 цього Закону.

На підставі викладеного, керуючись ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 99, 100,102, 158-163 КАС України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку і виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до розміру встановленого ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2014 рік.

Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчий орган Київської державної адміністрації на підставі нарахування проведеного Управлінням праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до розміру встановленого ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2014 рік.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: