ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3383/15
28 грудня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.
за участю позивача ОСОБА_1, відповідача Чорнописьки В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся із адміністративним позовом до Чортківської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування вимоги від 22.06.2015 р. № Ф-0016701702.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що на підставі акту документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства встановлено крім іншого, не нарахування, не обчислення в повному обсязі та не сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 18 575,13 грн. за донарахованим Відповідачем чистим доходом в сумі 53 530, 83 грн., отриманого Позивачем впродовж 2013-2014 рр.
Не погодившись із такою вимогою, відповідач оскаржив її в адміністративному порядку разом із іншими податковими повідомленнями-рішеннями, винесеними за результатами вищезазначеної перевірки. За результатами розгляду скарги, податкове повідомлення-рішеня від 11.09.2015 р. № 210/ 06/19-00-10-01-06/9258 скасоване на 3 789, 66 грн., та збільшено штрафну санкцію на 112,57 грн. Даним рішенням встановлено не врахування Чортківською ОДПІ того, що витрати, які безпідставно включені Позивачем до декларації про майновий стан і доходи за 2013 р., мали бути додані до витрат, вказаних у декларації про майновий стан і доходи за 2014 р., тобто, зменшено суму збільшеного проведеною перевіркою чистого доходу за 2014 р. на 25264, 39 грн. та встановлено заниження ним чистого доходу, який є базою нарахування ЄСВ в розмірі 3 002, 05 грн. Аналогічний висновок викладено у рішенні про результати розгляду скарги від 08.10.2015 р. № 230/6/19-00-10-01-06/10190, яким визначено, що базою нарахування єдиного внеску за 2014 р. є чистий оподатковуваний дохід Позивача в сумі 3002,05 грн. Відтак, вважає, що сума своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014 р. становить 1041,71 грн. (3002,05 грн. х 34,7%) а не 9808,39 грн. (28266,44 грн. х 34,7 %), тому оспорена вимога від 22.06.2015 р. № Ф-0016701702 підлягає до скасування в частині суми недоїмки 8 766,68 грн.
В судовому засіданні представник позивача просила вимогу скасувати.
Представник відповідача надала суду заперечення. З викладених в ньому підстав, просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 зареєстрований платником ЄСВ 18.08.1998 р.
Чортківською ОДПІ проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а також законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ФОП ОСОБА_3 за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р., результати якої оформлено актом від 22.06.2015 р. № 794/1702/НОМЕР_1.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 , п. 77.1 ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Чортківською ОДПІ проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_3 за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р., результати якою зафіксовано у акті від 22.06.2015 р. № 794/1702/НОМЕР_1.
У даному акті зафіксовано порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, а саме завищення валових витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів.
За результатами розгляду акту перевірки Чортківською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.07.2015 р. № 0019621702 форми «Р», яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 10037,01 грн., в т.ч. основний платіж - 8029,61 грн., штрафна (фінансова) санкція - 2007,4 грн. на підставі п. 54.3 ст. 54 глави 4 ПК України.
Не погодившись із вказаним вище податковим повідомленням - рішення позивачем його було оскаржено у адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Тернопільській області.
За результатами розгляду скарги позивача, поданої до Головного управління ДФС у Тернопільській області від 08.10.15 р. № 230/6/19-00-10-01-06/10190 частково скасовано суму основного платежу за донарахованим податковим зобов'язанням з податку на доходи фізичних осіб визначену у податковому повідомленні - рішенні Чоргківської ОДПІ від 08.07.2015 р. № 0019621702 на 3789,66 грн. та збільшено штрафну санкцію на 112,57 грн.
У даному рішенні зазначено, що перевіркою повноти визначення валових витрат, відображених у деклараціях про доходи за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 рр., безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу та документально підтверджених, встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання валових витрат на суму 53530,83 грн., в тому числі: за 2013 рік - на 25264,39 грн., за 2014 рік - на 25264,39 грн. Дане завищення виникло внаслідок включення до декларацій про майновий стан і доходи витрат по придбанню товарів, фактична сплата по яких проведена у наступних податкових періодах.
Пунктом 177.2 ст. 177 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Згідно із п. 177.4 ст. 177 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 138.1.1 п. 138.1 ст. 138 ПК України, витрати операційної діяльності включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші цитрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Враховуючи наведене, до складу валових витрат повинні бути включені тільки ті витрати, які безпосередньо пов'язані з одержанням доходу протягом перевіряємого періоду.
Визначення валових витрат проведено з пред'явлених до перевірки первинних документів, а саме: приходні та розхідні товарні накладні в частині товарно-матеріальних цінностей, які приймали безпосередню участь в одержанні доходу, банківські квитанції, приходно-касові ордерів (розхід коштів, що свідчить про оплату товару, послуг), декларації про одержані доходи, тощо.
Підпунктом 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України передбачено, що не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерськог о обліку та нарахування податку.
В результаті проведеної перевірки ФОП ОСОБА_3 донараховано податку на доходи фізичних осіб за 2013 - 2014 роки в сумі 8029,61 грн., в тому числі за 2013 рік - 3789,65 грн. (25264,39 х 15%) та за 2014 рік - 4239,9.6 грн. (28266,44 х 15%). За наслідками документальної перевірки Чортківською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.07.2015 №0019621702 (форма «Р»), яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 10037,01 грн., в т.ч. 8029,61 грн. основного платежу та 2007,4 грн. штрафних санкцій (25%).
При перевірці Чортківською ОДПІ не враховано, що витрати, які безпідставно включені ФОП ОСОБА_3 до декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік, фактична сплата за які відбулася в 2014 році (що засвідчено на стор.19 акту перевірки), при перевірці мали бути додані до витрат, вказаних у декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік. Сума донарахованого податку на доходи фізичних осіб за 2013 - 2014 роки має складати 4239,95 грн., в тому числі за 2013 рік - 3789,65 грн. (25264,39 х 15%) та за 2014 рік - 450,3 грн. (3002,05 х 15%).
Судом встановлено, та підстверджується інформацією, викладеною у акті перевірки 22.06.2015 р. № 791/1702/НОМЕР_3, що перевіркою достовірності відображення у звітності суми доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладанню податком па доходи фізичних осіб, та на яких нараховується єдиний внесок встановлене порушення п. 2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальндержавне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. (далі Закон № 2464-VI) у частині заниження бази оподаткування за 2013 рік у сумі 25 264,39 грн., за 2014 рік в розмірі 28 266, 44 грн.
Пунктом 2 ч. 1 ст.7 Закону № 2464-VI України встановлено, що для платників, зазначених у п. 4 (крім фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком па доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
При цьому суміа єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2464-VI, єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону № 2464-VI, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 3 ст. 9 Закону № 2464-VІ, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до Закону № 2464-VІ нараховується єдиний внесок.
Пунктом 177.2 ст. 177 ПК України, передбачено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п. 177.4 ст. 177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III ПК України.
Відповідно до п. п. 138.1.1 п. 138.1 ст. 138 ПК України до витрат операційної діяльності включають:
собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку;
витрати банківських установ.
Системно аналізуючи вищенаведені приписи податкового законодавства, суд погоджуєтьсяі із висновком, викладеним у рішенні Головного управління ДФС у Тернопільській області від 08.10.15 р. № 230/6/19-00-10-01-06/10190, що до складу валових витрат повинні бути включені тільки ті витрати, які безпосередньо пов'язані з одержанням доходу протягом перевіряємого періоду.
Відповідно до пп. 2. п. 5 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» базою нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід, зазначений у податковій декларації.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, а відтак, в силу вимог ч. 3 ст. 72 КАС України, не підлягають доказуванню, база нарахування ЄСВ позивача за 2014 р. становить 3002,05 грн. Відтак, сума своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014 рік відповідно становитиме 1041,71 грн. (3002,05 грн. х 34,7%), а не 9808,39 грн. (28 266,44 грн. х 34,7%).
Враховуючи вищевикладене, та зважаючи на те, що позивачем не оскаржувалася вимога від 22.06.2015 р. № Ф0016701702 в порядку адміністративного оскарження, а відповідач, у межах наданих законодавством, яким врегульовано спірні правовідносини повноважень, позбавлений повноваження щодо її скасування, суд приходить до висновку, що спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) від 22.06.2015 р. № Ф0016701702 в розмірі 18575,13 грн. в т.ч. за 2013 рік -8766,74 грн. та 2014 рік - 9808,39 грн. підлягає до скасування в частині 8766,68 грн. (9808,39грн. -1041.71грн.) за 2014 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведену норму КАС України, повернення судового збору буде здійснено за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу Чортківської ОДПІ від 22.06.2015 р. № Ф-0016701702 в частині суми нодоїмки 8766,68 грн., а в решті суми в розмірі 9808, 45 грн. - залишити без змін.
3. Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області (код ЕДРПОУ 38742998) у сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 31.12.2015 р.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.