Справа № 277/1178/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" січня 2016 р. смт. Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Греська В.А.
при секретарі Сорока М.М.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Балинської О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
29.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суму матеріальної допомоги та індексацію заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на день звільнення, тобто на 01.04.2014 року, у розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги - 4155,00 грн. та індексацію заробітної плати - 5639,68 грн. за 24 календарні місяці роботи перед призначенням пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.04.2012 р. по 31.03.2014р.) та здійснити відповідні виплати. Вимоги мотивує тим, що вона з березня 2014 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Ємільчинському районі і отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця.
Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.04.2012 р. по 31.03.2014 р.), проте у складові заробітної плати не враховано суму індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.
04.12.2015 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», так як під час перерахунку пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з квітня 2012 року по березень 2014 року не була включена графа: інші виплати і тому не враховано суму індексації заробітної плати - 5639,68 грн. та суму матеріальної допомоги - 4155,00 грн., на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви була надана довідка про складові заробітної плати, якою підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
10.12.2015 року позивачка отримала відповідь, в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивачка вважає, що відповідач відмовив їй у перерахунку розміру пенсії не посилаючись аргументовано на жодний нормативний документ та порядок нарахування пенсії є незаконним та не правильним.
Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги зіславшись на обставини викладені в позовній заяві та просила їх задовольнити, зазначивши, що при призначенні пенсії відповідачем не були враховані матеріальна допомога та індексація заробітної плати. При перерахунку пенсії, яка проводилася виходячи із суми заробітної плати за 24 календарні місяці з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року, часу звернення за перерахунком пенсії при звільненні відповідач індексацію заробітної плати та суму матеріальної допомоги помилково не включив в розрахунок суми, з якої проводився перерахунок пенсії.
Представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог позивачки за безпідставністю, пояснивши, що при призначенні позивачці пенсії матеріальна допомога та індексація заробітної плати не враховувалася. При звільненні позивачки та проведенні перерахунку їй пенсії зазначені суми також не були враховані, оскільки на їх думку до інших виплат відноситься надбавки за знання і використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, а матеріальна допомога та індексація заробітної плати до таких виплат не відноситься і не повиинні були включатися, а також надала суду акт №1 від 04.01.2016 року позапланової перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для перерахунку пенсії та довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до якої за період з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року сума індексації заробітної плати за жовтень 2012 року та січень, лютий 2013 року відображена недостовірно - завищена на 1072 грн. 61 коп., сума матеріальної допомоги відображена достовірно. Так, матеріальна допомога позивачки становила 4155 грн., індексація - 4567,07 грн.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований і підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка з березня 2014 року одержує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ призначену управлінням ПФУ в Ємільчинському районі з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати.
04.12.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, до якої додала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період із 01.04.2012 року по 31.03.2014 року. У дану довідку включено виплати, на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, сума матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія виплачується з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ у редакції яка була чинною на час призначення пенсії і призначена пенсія позивачці в розмірі 80 відсотків від суми її заробітної плати є правильною.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно правової позиції висловленої Верховним Судом України, зокрема у постанові від 20 лютого 2012 року №21-430а11, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою ВСУ від 20 лютого 2012 року №21-430а11, ст. ст. 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови включити суму матеріальної допомоги та індексацію заробітної плати в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії на день звільнення, тобто на 01.04.2014 року у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги - 4155 (чотири тисячі сто п'ятдесят п'ять) грн. та індексацію заробітної плати - 4567 (чотири тисячі п'ятсот шістдесят сім) грн. 07 коп. за 24 календарні місяці роботи при звільненні згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.04.2012 р. по 31.03.2014р. ) та здійснити відповідні виплати.
Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 грудня 2015 року - часу звернення до УПФУ в Ємільчинському районі за проведенням перерахунку пенсії.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя: В. А. Гресько