Постанова № 54837126, 26.08.2015, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2015
Номер справи
824/1699/15-а
Номер документу
54837126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 р. м. Чернівці справа № 824/1699/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімов О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до комунального закладу "Путильська центральна районна лікарня" про виконання вимог,-

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області (далі - позивач або ДФІ) звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати комунальний заклад "Путильська центральна районна лікарня" (далі - відповідач або КЗ «Путильська ЦРЛ») виконати вимоги Вижницької міжрайонної державної фінансової інспекції від 09.04.2015 р., №24-21-22/515, а саме: забезпечити відшкодування коштів в загальній сумі 31874,09 грн., за рахунок винних осіб, або осіб, які отримали кошти заробітної плати за фактично невідпрацьований час, за наявності їх письмової згоди. Кошти в сумі 31874,09 грн. перерахувати до загального фонду районного бюджету на рахунок 31412535700189, код доходів 21080500 (інші надходження).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами проведеної ревізії КЗ «Путильська ЦРЛ» виявлено ряд порушень фінансової дисципліни, які задокументовані актом №24-21-22/34 від 26.03.2015 р., в тому числі щодо зайвого нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 31874,09 грн. У зв'язку із зазначеним, з метою усунення виявлених ревізією порушень, Вижницькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією на адресу відповідача надіслано лист-вимогу від 09.04.2015 р., №24-21-22/515. Однак вимога своєчасно не виконана, що обумовило звернення до суду із цим позовом.

Представник позивача в судовому засіданні, яке відбулось 19.08.2015 р. позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача під час судового засідання, яке відбулось 19.08.2015 р. позов визнала повністю.

Судом, відповідно до положень ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 2.3.2.2 Плану роботи Вижницької міжрайонної державної фінансової інспекції на І квартал 2015 р. та на підставі направлення від 09.04.2015 р. №24-21-22/515, сектором інспектування в Путильському районі Вижницької міжрайонної державної фінансової інспекції проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального закладу "Путильська центральна районна лікарня" за період з 01.10.2011 по 28.02.2015 р., якою виявлені чисельні порушення фінансової дисципліни. Результати ревізії задокументовані актом №24-21-22/34 від 26.03.2015 р.

Ревізією з питань дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці сумісників встановлено, що заступника головного лікаря з економічних питань ОСОБА_1 на підставі наказу по установі від 21.05.2007 р. №29-кз, призначено на 0,5 ставки за сумісництвом на посаду інженера з цивільної оборони.

Враховуючи вищезазначене, лікарнею зайво нараховано та виплачено заступнику головного лікаря з економічних питань заробітної плати за роботу за сумісництвом на посаді інженера з цивільної оборони в період з 01.10.2011 року по 14.10.2013 року на суму 16581,09 грн. (в т.ч. протягом ІУ кварталі 2011 року - 1977, 50 грн., 2012 року - 7855.89 грн. та 2013 року - 6747,70 грн.) на яку зайво перераховано внесків ЄСВ в сумі 6018,94 грн. (в т.ч. в ІУ кварталі 2011 року - 717,83 грн., в 2012 році - 2851,69 грн. та в 2013 році - 2449,42 грн.).

Внаслідок допущеного порушення установі завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 22600,03 грн.

Крім цього, 4 працівникам лікарні проведено нарахування та виплату заробітної плати за період їх перебування на стаціонарному лікуванні у відділеннях закладу, внаслідок чого за рахунок коштів загального фонду лікарні зайво виплачено заробітної плати за невідпрацьований час на загальну суму 6804,15 грн. та не відкореговано суму зайво перерахованого єдиного соціального внеску в розмірі 2469,91 грн.

Внаслідок допущеного порушення районному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 9274,06 грн.

З урахуванням виявлених порушень, 09.04.2015 р. Вижницька міжрайонна державна фінансова інспекція надіслала відповідачу лист-вимоги за №24-21-22/515 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства", яким зобов'язано відповідача вжити заходів по усуненню даного порушення, а саме: забезпечити відшкодування коштів в сумі 22600,03 грн., 9274,06грн. та перерахувати їх до загального фонду районного бюджету на рахунок 31412535700189, кодом класифікації доходів бюджету 21080500.

Вказаний лист-вимога отриманий КЗ «Путильська ЦРЛ» 09.04.2014 р., що підтверджується відміткою про його отримання.

Оскільки, відповідач не виконав вимоги ДФІ, позивач звернувся до суду про зобов'язання виконати вимоги.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю з наступних підстав.

Так, Повноваження ДФІ визначенні Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 р.,№2939-ХІІ (далі - Закон №2939) та Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №499/2011 від 23.04.2011 року (далі - Положення про інспекцію).

Відповідно до положень зазначених нормативно-правових актів Інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Пунктом 4 Положення про інспекцію визначено перелік завдань прокладених на Інспекцію, як на орган державного фінансового контролю. Зокрема відповідно до пп.1 п.4 Положення про інспекцію, ДФІ в т.ч. здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах у міністерствах та інших органах виконавчої влади, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів. При цьому суд зазначає, що відповідно пп.12 п.4 Положення про інспекцію перелік завдань ДФІ визначений цим Положенням не є вичерпним, а саме відповідно до нього ДФІ здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на неї Президентом України.

Крім цього, відповідно до ст.8 Закону №2939 на ДФІ покладено функції щодо проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

КЗ «Путильська ЦРЛ», будучи комунальною установою, яка використовує бюджетні кошти, в розумінні Закону №2939 є підконтрольною установою ДФІ.

Однією із форм здійснення державного фінансового контролю є інспектування у формі ревізії, яке полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення ревізії ДФІ визначено у ст.11 Закону №2939. Зокрема, підставою для проведення планової ревізії є письмове рішення керівника органу ДФІ та наявність направлень на ревізію у перевіряючих посадових осіб.

Дослідженням наданих позивачем суду документів, які стали підставою для проведення ревізії, встановлено, що ревізія КЗ «Путильська ЦРЛ» організована належним чином, відповідно до вимог ст.11 Закону №2939, що не заперечується представником відповідача. Тобто, з викладеного слідує, що ДФІ при організації ревізії відповідача та її проведення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Законом №2939 та Положенням про інспекцію.

Як встановлено судом вище, позивачем ревізією виявлені порушення фінансово-господарської діяльності КЗ «Путильська ЦРЛ», у т.ч. надлишкове нарахування та виплата працівникам лікарні заробітної плати, що завдало збитки загальному фонду Державного бюджету України в загальній сумі 31874,09 грн., внаслідок чого позивач листом від 09.04.2015 р., №24-21-22/515 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства", зобов'язав КЗ «Путильська ЦРЛ» ці недоліки та порушення усунути.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.10 Закону №2939 органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, а відповідно до ч.2 ст.15 Закону №2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Разом з цим, всупереч зазначених нормативних приписів КЗ «Путильська ЦРЛ» вимоги ДФІ викладенні у листі від 09.04.2015 р., №24-21-22/515 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства" щодо забезпечення відшкодування коштів в загальній сумі 31874,09 грн., за рахунок винних осіб, або осіб, які отримали кошти заробітної плати за фактично невідпрацьований час, за наявності їх письмової згоди у повному обсязі не виконав.

При цьому суд зазначає, що порушення задокументовані актом ревізії в діяннях КЗ «Путильська ЦРЛ» дійсно мали місце.

Зокрема, в порушення вимог п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 р., №245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій» заступника головного лікаря з економічних питань ОСОБА_1 на підставі наказу по установі від 21.05.2007 р. №29-кз, призначено на 0,5 ставки за сумісництвом на посаду інженера з цивільної оборони. Враховуючи вище зазначене, лікарнею зайво нараховано та виплачено заступнику головного лікаря з економічних питань заробітної плати за роботу за сумісництвом на посаді інженера з цивільної оборони в період з 01.10.2011 року по 14.10.2013 року на суму 16581,09 грн., на яку зайво перераховано внесків ЄСВ в сумі 6018,94 грн.

Крім цього, в порушення п.1.4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року, №308/519 4 працівникам лікарні проведено нарахування та виплату заробітної плати за період їх перебування на стаціонарному лікуванні у відділеннях закладу, внаслідок чого за рахунок коштів загального фонду лікарні зайво виплачено заробітної плати за невідпрацьований час на загальну суму 6804,15 грн. та не відкореговано суму зайво перерахованого єдиного соціального внеску в розмірі 2469,91 грн.

Таким чином, узагальнюючи викладене вище суд вважає, що зазначенні в акті ревізії та листі від 09.04.2015 р., №24-21-22/515 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства" порушення (в частині досліджених судом) мали місце в діяльності відповідача і підлягають усуненню.

Згідно із п.10 ч.1 ст.10 Закону №2939 ДФІ надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно із ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Дослідивши обставини справи, суд вважає, що позивачем надано належні докази, що підтверджують обґрунтованість його позовних вимог.

Таким чином, проаналізувавши вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що позов Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до комунального закладу "Путильська центральна районна лікарня" про зобов'язання виконати вимоги від 09.04.2015 р., №24-21-22/515 - підлягає задоволення у повному обсязі.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Керуючись ст.ст.158 - 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до комунального закладу "Путильська центральна районна лікарня" про виконання вимог - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати комунальний заклад "Путильська центральна районна лікарня" виконати вимоги Вижницької міжрайонної державної фінансової інспекції від 09.04.2015 р., №24-21-22/515, а саме: забезпечити відшкодування коштів в загальній сумі 31874,09 грн., за рахунок винних осіб, або осіб, які отримали кошти заробітної плати за фактично невідпрацьований час, за наявності їх письмової згоди. Кошти в сумі 31874,09 грн. перерахувати до загального фонду районного бюджету на рахунок 31412535700189, код доходів 21080500 (інші надходження).

У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.

Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.В. Анісімов