Справа № 459/3973/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" грудня 2015 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Грабовський В. В.
при секретарі Черник Т.І.
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Гринчишин Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання протиправним рішення та проведення перерахунку пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним рішення відповідача від 01.12.2015 року № 14346/03-33-7 про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 14.02.2011 року згідно з довідкою від 20.11.2015 року № 8435/6-5, виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суму індексації, відповідно до норм ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону, чинній станом на 26.11.2010 року) в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача надалі обчислення його пенсії здійснювати з урахуванням матеріальних допомог та індексації зарплати.
Вимоги обґрунтовані тим, що 26.11.2010 року йому була призначена пенсія за віком як посадовій особі органів місцевого самоврядування за нормами законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу». 20.11.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії за віком за даними довідки від 20.11.2015 року № 8435/6-5, включивши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації зарплати. Відповідач своїм рішенням від 01.12.2015 року № 14346/03-33/7 відмовив йому в перерахунку пенсії.
У своєму письмовому запереченні від 24.12.2015 року відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід ураховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і виплачені суми індексації, то такі не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
У судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала, пославшись на обставини, викладені у запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з огляду на таке.
Установлено, що з 26.11.2010 року позивачеві призначено пенсію за віком, як посадовій особі органу місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
23.11.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії, за даними довідки від 20.11.2015 року № 8435/6-5, виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, включивши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суму індексації.
Рішенням відповідача від 01.12.2015 року № 14346/03-33/7 у перерахунку пенсії позивача було відмовлено, посилаючись на те, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.
Як видно з довідки від 20.11.2015 року № 8435/6-5, виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, до складових заробітної плати позивача за період з 01.11.2008 року до 31.10.2010 року, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать, зокрема, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація.
За змістом ст. 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого
державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п. 1 ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Отже, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Призначаючи позивачеві пенсію, відповідачем помилково було надано перевагу положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, перед спеціальними нормами: ст. 41 Закону № 1058-IV та ст. 66 Закону № 1788-XII, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, яким доповнено ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», не заслуговують на увагу, оскільки зазначене доповнення не стосується нарахування цих пенсій, а пов'язане з тимчасовою, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, лише невиплатою призначених відповідно до законодавства України пенсій посадовим особам місцевого самоврядування, крім певних категорій осіб, до яких позивач на час звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії перестав належати у зв'язку з припиненням служби в органах місцевого самоврядування.
Ураховуючи залишення без розгляду згідно з ухвалою судді від 15.12.2015 року позовних вимог за період з 14.02.2011 року по 13.06.2015 року включно, виходячи з положень ч. 2 ст. 11 КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову у спосіб визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 01.12.2015 року № 14346/03-33/7 та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсію з 14.06.2015 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з урахуванням виплачених сум.
Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача надалі здійснювати обчислення пенсії позивача з урахуванням матеріальних допомог та індексації заробітної плати, така не підлягає задоволенню, оскільки відсутні докази протиправності дій відповідача у майбутньому.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 94, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді від 01.12.2015 року № 14346/03-33/7.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 14.06.2015 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Головуючий : В. В. Грабовський