Рішення № 54833541, 29.12.2015, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
398/4624/15-ц
Номер документу
54833541
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 398/4624/15-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

"29" грудня 2015 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого - судді Ковальової О.Б.

за участю: секретаря - Дудченко О.Ю., Безкоровайної А.І.,

представника відповідача - Стадніченко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна Анатолія Леонідовича та Обласного комунально виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград»

про захист прав споживача, визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, про неправомірне нарахування боргу та стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з позовом, де просить - зобов'язати директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна Анатолія Леонідовича провести обсяг робіт по демонтажу, транспортуванню, повірці лічильника холодної води типу КВ 1,5, в квартирі АДРЕСА_1 та стягнути з нього на її користь - 1000грн. у відшкодування моральної шкоди.

Свої вимоги мотивує тим, що спірне питання виникло тому, що директор Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкін А.Л. відмовляє їй провести за рахунок підприємства обсяг робіт по повірці лічильника, його демонтаж, транспортування та монтаж після повірки. 17.02.2015року представник постачальника холодної води розпломбував лічильник проти її волі. Нею ведеться багаточисельна переписка з цих питань, де їй запропоновано заключити окремий договір на відповідні роботи з оплатою по прейскуранту.

Зазначає, що при укладені договору від 31.07.2014 року з послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення, з тексту договору були вилучені норми постанови КМУ № 560 від 12.07.2005 р., постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 року. Нею було подано відповідачу протокол незгоди, який їй повернули через 46 днів.

Позивач вважає, що такі дії відповідача, не ґрунтуються на законі, а саме на ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Протягом розгляду справи позивач неодноразово подавала заяви, збільшуючи свої позовні вимоги, уточнюючи обставини справи та інше.

30.11.2015 року до канцелярії суду від позивачки надійшла заява про збільшення позовних вимог, де позивач просить зобов'язати директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна Анатолія Леонідовича: провести обсяг робіт по демонтажу, транспортуванню, повірці лічильника холодної води, який знаходиться в її квартирі; скасувати неправомірне нарахування їй за спожиту воду - 611,28 грн., так як вона оплачує послуги з водопостачання та водовідведення згідно показників лічильника та збільшила суму у відшкодування моральної шкоди - 3 000 грн. В заяві вона зазначає, що після розпломбування лічильника вона щомісячно сплачує за надані їй послуги з водопостачання та водовідведення згідно показників лічильника. Незважаючи на це, відповідач в порушення вимог закону, порушує її права і законні інтереси, оскільки, посилаючись на закінчення міжповірочного періоду лічильника, почав нараховувати плату за водопостачання та водовідведення з розрахунку нормативу (норми) споживання на одну особу, а не згідно показань лічильника, нарахувавши їй заборгованість в сумі 611,88 грн.

18.12.2015 року позивач подала заяву №6, де вказала, що викладає нові обставини та з тими самими позовними вимогами.

Ухвалою суду від 21.12.2015 року суд залучив до участі у справі в якості співвідповідача - ОКВП «Дніпро - Кіровоград».

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позові, пояснивши, що наполягає на своїх вимогах саме до директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна А.Л., так як вона зверталась саме до нього та він повинен був дати вказівку щодо здійснення робіт по демонтажу, транспортуванню, повірці лічильника холодної води. До інших фізичних осіб та ОКВП «Дніпро - Кіровоград» вона вимог не заявляє та не бажає цього робити, так як вона до них по цим питанням не зверталась та наполягає на своїх вимогах заявлених тільки до директора Олександрійського ВКГ Дюбкіна А.Л.

Також позивачка пояснила, що вважає, що лічильник в її квартирі не розпломбований, так як не порушено його тавро, а розпломбований матеріал (проводок), яким кріпився лічильник до трубопроводу. Тому вона проводить оплату згідно до показників лічильника та вважає нарахування їй плати за водопостачання та водовідведення з розрахунку нормативу (норми) споживання на одну особу неправомірним.

Дійсно, між нею та ОКВП «Дніпро - Кіровоград» був укладений договір від 31.07.2014 року, на який вона подавала протокол незгоди, але через деякий час їй повернули його, хоч в такому випадку господарство повинно було оскаржити його до арбітражного суду. Всі постанови КМУ прийняті на підставі ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Крім того, вважає, що співвідповідач не надав належних доказів того, що в тариф КП «Житлогосп» не було включено оплату за проведення повірки водолічильника, його монтаж, транспортування, так як рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 16.05.2013 року № 330, яким затверджено порядок та правила забезпечення населення міста Олександрії належним рівнем та якісними послугами зі встановлення та періодичної повірки засобів обліку холодної води та ряд інших документів наданих суду - сфальсифіковано.

Відповідач Дюбкін А.Л. позовні вимоги не визнає, пояснивши, що все виклав в письмовому запереченні, так як вважає, що він не є належним відповідачем, оскільки діє від імені та в інтересах ОКВП «Дніпро - Кіровоград» на підставі довіреності від 16.01.2015 року, де передбачені його права та обов'язки. Згідно Положення про Олександрійське ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград», їх господарство самостійно не здійснює господарської діяльності, не виступає стороною у будь-яких цивільних та господарських правовідносинах. Додаткові послуги по демонтажу, транспортуванню, повірці лічильника холодної води, який є власністю ОСОБА_2 надаються за кошти споживача, про що позивачці було повідомлено. Тільки після 01.01.2016 року такі послуги будуть надаватись Олександрійським ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за їх рахунок, так як в структуру тарифів, будуть включені витрати на періодичну повірку квартирних засобів обліку води.

Представник свіввідповідача ОКВП «Дніпро - Кіровоград» також вважає, що позов не підлягає задоволенню. Позов заявлено до директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Згідно пункту 1.7 Положення про Олександрійське ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград», воно не є відокремленим структурним підрозділом підприємства, тому самостійно не здійснює господарської діяльності, не виступає стороною у будь-яких цивільних та господарських правовідносинах, а директор даного господарства не є належною стороною по даній справі та не може бути відповідачем.

Відповідно до ч.3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869, з внесеним змінами за Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 532 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення відповідно до порядку послуги з періодичної повірки квартирних засобів обліку води віднесено до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Враховуючи, те що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не використовує внутрішньо будинкові системи, тому не може включати в тарифну ціну витрати на проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів холодної води, у тому числі монтаж, демонтаж та транспортування квартирних водо лічильників.

З 01.05.2014 року виконавцем послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, водовідведення та опалення визначено КП «Житлогосп» на підставі рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради №241 від 27 березня 2014 року «Про визнання виконавця послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, водовідведення та опалення». В структуру тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград», яка затверджена постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2015 року № 881 не включено демонтаж, транспортування та монтаж водолічильників.

Оскільки порядком формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення не включено зазначений вид послуги до тарифної ціни підприємства, то ст.46 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено що фізичні особи оплачують метрологічні роботи, пов'язані із здійсненням на госпрозрахункових засадах повірки засобів вимірювальної техніки, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, тому ОСОБА_2 було запропоновано укласти договір для надання додаткових послуг, згідно наказу від 23.02.2015 року № 83 «Про внесення змін в прейскурант послуг, що надаються абонентним відділами, відділом реалізації послуг юридичним особам та майстернею з ремонту та повірки водолічильників ВНЦ».

Між ОСОБА_2. та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» було укладено договір про надання населенню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, де в п. 5.4.3. Договору передбачено, що споживач повинен своєчасно виконувати державну перевірку за власний рахунок

ОКВП «Дніпро-Кіровоград» періодично перевіряє цілісність квартирних (будинків садибного типу) засобів обліку води і наявність пломб на них, знімає показання засобів обліку, контролює установлені міжповіркові інтервали, надає приписи (повідомлення) на повірку водолічильників ( при цьому представник водоканалу знімає пломби водоканалу) і забезпечує, за заявою абонента, взяття їх на абонентський облік, опломбовує місце з'єднання водопровідного вводу з водолічильником.

Пунктом 15 „Правил надання послуг..." передбачено, що засоби обліку води, встановлені у квартирі та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попереднітри місяці.

17.02.2015 року актом підприємства розпломбовано лічильник КВ-1,5 № 375846 на показниках 285 м3, що належить позивачу ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1. В термін по 17.03.2015 року позивач зобов'язана була за власний рахунок здійснити держповірку свого лічильника та звернутися з відповідною заявою про його опломбування.

Відповідно до ч.10 ст.28 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст.30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад належить забезпечення населення необхідним рівнем та якістю послуг населенню та організація обслуговування населення підприємствами житлово - комунального господарства.

На виконання вказаних норм чинного законодавства, виконавчим комітетом Олександрійської міської ради 16.05.2013 року було прийнято рішення № 330, яким затверджено порядок і правила забезпечення населення міста Олександрія належним рівнем та якістю послуг по встановленню та періодичній повірці засобів обліку холодної води.

Відповідно до прийнятого органом місцевого самоврядування рішення періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку води проводяться за рахунок виконавця, якщо вони є власністю виконавця, а засоби обліку, які є власністю споживача, здійснюється за власний рахунок споживача.

За таких обставин до компетенції ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не входить безкоштовне проведення повірки квартирних засобів обліку води у споживача. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2015 року № 6-60цс15 у справі про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди та у рішеннях Вищого спеціалізованого суду України у справах 6-13454 св15 від 17.06.2015 р. 6-40958 св14 від 28.01.2015 року, повірка засобів обліку холодної води, які є власністю споживача здійснюється ним за власний рахунок.

Крім того пояснила, що в зв'язку з внесеними змінами, з 01.01.2016 року їх підприємство буде виконувати демонтаж, транспортування та монтаж засобів обліку води за рахунок підприємства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у справі, суд зазначає, що розглядає цивільні справи відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено наступне.

Олександрійське водопровідно - каналізаційне господарство ОКВП «Дніпро - Кіровоград», директором якого є Дюбкін Анатолій Леонідович, є виробничим структурним підрозділом ОКВП «Дніпро - Кіровоград», як господарюючий суб'єкт, відповідно до ліцензії, отриманої ОКВП «Дніпро - Кіровоград, виконує функції обслуговування частини єдиної системи мережі підприємства на закріпленій території, яка обмежується адміністративною територією Олександрії та Олександрійського району Кіровоградської області.

Основним напрямком діяльності підприємства є централізоване водопостачання та водовідведення. ОКВП "Дніпро-Кіровоград" - цілісний майновий комплекс (гідротехнічні споруди і трубопроводи магістрального районного водопроводу "Дніпро-Кіровоград" та водопровідно-каналізаційні споруди і мережі міст Світловодська, Олександрії, Знам'янки, Кіровограда і селищ міського типу Димитрово та Пантаївка), який обслуговують Світловодське, Олександрійське, Знам'янське та Кіровоградське водопровідно-каналізаційні господарства (ВКГ).

ОСОБА_2 проживає в квартирі АДРЕСА_1, яка згідно її пояснень належить їй на праві власності, та є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення, що їх надає обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград». Наявність правовідносин у сфері комунальних послуг сторонами не оспорюється та підтверджується договором № 190373 від 31.07.2014 року (а.с. 5-6)

Для обліку спожитої питної води в квартирі встановлений засіб вимірювальної техніки - водолічильник КВ-1,5, заводський номер - 375846, який є власністю позивачки та який був взятий на облік комунальним підприємством «Олександрія - водоканал», правонаступником якого є ОКВП «Дніпро - Кіровоград» - дата опломбування - 31.05.2010 року, де мається відмітка - дата періодичної держповірки - 2-ий квартал 2014 року. Тобто, водоканал опломбував лічильник і з цього часу позивач сплачує за послуги водопостачання відповідно до показників засобу обліку.

17 лютого 2015 року під час перевірки водолічильника працівниками цього підприємства здійснено розпломбування лічильника, про що складений акт, де мається відмітка, що повірка водолічильника проводиться за рахунок споживача. Позивач вважає вимоги виконавця послуг - щодо повірки лічильника за її рахунок є безпідставними, тому вона відмовилася виконувати їх.

В період повірки, але не більше 30 днів, відповідно до положення п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21липня 2005 року № 630 (далі - Правила), нарахування за вказані послуги будуть проводитись відповідно середньомісячним показникам лічильника за попередні три місяці.

Позивачка надіслала на адресу директора ВКГ ОКВВП «Дніпро - Кіровоград» заяву - попередження від 19.03.2015 року, в якій зазначила, що без її волі представником їх організації було проведено розпломбування лічильника та просить директора господарства виконати роботи з повірки лічильника посилаючись на те, що згідно чинного законодавства саме на них покладено обов'язок виконувати повірку лічильника (а.с. 13).

23 квітня 2015 року ОСОБА_2 була надана відповідь за підписом директора ВКГ ОКВВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна А.Л., де їй повідомили, що вона повинна була в термін до 17.03.2015 року провести держповірку квартирного водолічильника та їй відмовлено у здійсненні повірки лічильника води за рахунок підприємства (а.с.17)

З моменту складання акту, тобто з 17 лютого 2015 року позивач продовжує здійснювати оплату за вищевказані послуги по лічильнику. Ці обставини підтвердили сторони в судовому засіданні.

Позивач фактично погоджується з проведенням держповірки водолічильника, але не погоджується із тим, що повірку необхідно провести за її власний рахунок та просить зобов'язати директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна А.Л. провести обсяг робіт по демонтажу, транспортуванню, повірці лічильника холодної води типу КВ 1,5, змонтувати повірений лічильник в її квартирі.

Правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні визначає Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 11.02.1998 року №113/98-ВР, який регулює відносини у сфері метрологічної діяльності та спрямований на захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань. Згідно зі статтею 21 цього Закону до видів державного метрологічного контролю і нагляду належить, зокрема, і повірка засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до частини другої статті 28 цього Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фiзичнi особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених мiжповiрочних iнтервалiв) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Частиною третьою статті 28 зазначеного Закону встановлено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869, із змінами внесеними згідно Постанов Кабінету Міністрів України № 602 від 21.08.2013 року, № 532 від 1.10.2014 року та інших, затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (далі - Порядок).

Згідно з пунктами 4, 5, 24 цього Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) - Формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності, облік яких ведеться ліцензіатом. Ліцензіат здійснює розподіл витрат між видами господарської діяльності, зокрема пов'язаних з централізованим водопостачанням та водовідведенням, в установленому законодавством порядку. До складу витрат на збут включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом послуг з централізованого водопостачання та водовідведення споживачам, а саме: - в тому числі і витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) засобів обліку води, які є власністю ліцензіата.

Тобто до тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення включаються витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку води, які є власністю ліцензіата, тобто підприємства водопостачання.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Указу Президента України від 10 вересня 2014 року № 715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняла постанову №881 від 26.03.2015 року «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ОКВП «Дніпро -Кіровоград». В структуру тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ОКВП «Дніпро -Кіровоград» - витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж) - засобів обліку, які є власністю споживача - не внесені.

Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630.

Пунктами 9, 30, 32 цих Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних приладів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово - комунальні послуги» від 24 червня 2004 року.

Положеннями статті 19, 26 Закону № 1875-IV та пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено договірне регулювання відносин у сфері житлово-комунальних послуг та визначено, що послуги, які надаються споживачеві згідно із договором, оформлюються на основі типового договору про надання таких послуг, перелік яких та тарифи (ціни), на які затверджуються уповноваженими органами.

. Як зазначалось вище, Порядком та типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до складу таких послуг, з яких розраховуються тарифи для споживачів, входять і послуги з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних приладів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.

Отже, підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних приладів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.

Положеннями частини 3 статті 19, частини 4 статті 26 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» передбачено, що у разі якщо виконавець не є виробником послуг, то відносини між ним та виробником регулюються окремим договором, який укладається відповідно до вимог цієї статті.

Тобто, виробник послуг може отримати відшкодування витрат за періодичну повірку, обслуговування і демонтаж квартирних засобів обліку від виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на підставі укладених між ними відповідних договорів.

До визначення на законодавчому рівні виконавців певних послуг (Закон від 10 квітня 2014 року № 1198-VIII, який набрав чинності 26 квітня 2014 року) питання визначення виконавців житлово-комунальних послуг (в тому числі з централізованого постачання холодної і гарячої води, водовідведення) статтею 7 Закону № 1875-IV було віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.

З матеріалів справи вбачається, що виконавчим комітетом Олександрійської міської ради 16.05.2013 року № 330, затверджено порядок та правила забезпечення населення міста Олександрії належним рівнем та якісними послугами зі встановлення та періодичної повірки засобів обліку холодної води (а.с.93).

Відповідно до прийнятого органами місцевого самоврядування рішення періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку води проводяться за рахунок виконавця, якщо вони є власністю виконавця, а засоби обліку, які є власністю споживача, здійснюється за власний рахунок споживача. Крім того, суд приймає до уваги те, що Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.01.2015 року було встановлено, що виконавчим комітетом Олександрійської міської ради 16.05.2013 року було прийнято рішення №330, яким затверджено порядок та правила забезпечення населення міста Олександрії належним рівнем та якісними послугами зі встановлення та періодичної повірки засобів обліку холодної води, а згідно ч.3 ст.61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням в цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ (а.с. 88 - 90)

Таким чином, витрати з періодичної повірки квартирних засобів обліку не відшкодовуються через діючі тарифи на комунальні послуги, а ОКВП «Дніпро -Кіровоград» не може здійснювати повірку лічильників за власний рахунок, як це передбачено ч. 3 ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2015 року № 6-60цс15, яка згідно зі ст.360-7 ЦПК України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Також, згідно п. 5.4.3 договору укладеному між ОСОБА_2 та ОКВП «Дніпро - Кіровоград» від 31.07.2014 року - споживач зобов'язаний - своєчасно виконувати державну повірку водолічильників за власний рахунок (а.с.6). Таким чином, обов'язок періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів квартирних приладів обліку води, передбачений і в укладеному між сторонами договорі, який є діючим.

Отже, виходячи з вищевстановленого, періодична повірка приладів обліку має здійснюватися за рахунок його власника, тобто за рахунок споживача.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки, на які поширюється метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати (у тому числі для розрахунків між споживачами і виконавцями комунальних послуг) лише за умови, якщо вони пройшли повірку.

Отже, результати вимірювань засобів вимірювальної техніки у сфері поширення державного метрологічного нагляду можна використовувати протягом дії його свідоцтва про повірку або відбитка повірочного тавра та є неприпустимим використання результатів вимірювань за спожиту воду з використанням неповірених засобів вимірювальної техніки.

Якщо строк державної перевірки засобу вимірювальної техніки (лічильника) закінчився, такий прилад, як розрахунковий, застосовуватися не може і подальше нарахування абоненту оплати за послуги водопостачання за показаннями простроченого лічильника, у якого закінчився міжповірковий інтервал суперечить положенням ст.11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та пп. 5.4.1., 5.4.2. ДСТУ 2708:2006 «Повірка засобів обліку вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення».

А тому вимоги позивачки, щодо скасування неправомірного нарахування їй за спожиту воду - 611,28 грн., так як вона оплачує кошти за отримані послуги з водопостачання та водовідведення по показникам лічильника - не підлягають задоволенню.

Крім того, суд приймає до уваги те, що Олександрійське ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» є виробничим структурним підрозділом ОКВП «Дніпро - Кіроовград», тобто воно самостійно не здійснює господарської діяльності та не виступає стороною у будь-яких цивільних та господарських правовідносинах.

Пунктом 1.9. Положення, передбачено, що генеральний директор делегує директору Олександрійського ВКГ право від імені ОКВП «Дніпро-Кіровоград» (надалі - підприємство) підписувати документи за окремою довіреністю. У 2015 році повноваження директора ОВКГ визначені за довіреністю № 81/01/07-21 від 16.01.2015 року, в зв'язку з чим суд вважає, що директор Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкін Анатолій Леонідович не є належним відповідачем, а тому в позовних вимогах ОСОБА_2 до нього необхідно відмовити.

Суд також не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про відшкодування моральної шкоди, так як пунктом 5 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено стягнення моральної шкоди у випадку її заподіяння внаслідок недоліків продукції (дефекту). Стягнення моральної шкоди у зв'язку з невиконанням зобов'язань по наданню послуг ні договором, ні законом не передбачено.

За вищевикладених обставин, необхідно відмовити в задоволені позовних вимог щодо визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та про неправомірне нарахування боргу, та стягнення моральної шкоди, як до директора Олександрійського ВГК ОКВП «Дніпро - Кіровоград», так і до ОКВП «Дніпро - Кіровоград», при цьому суд також враховує, що на розгляді справи позивачка неодноразово заявляла, що немає ніяких вимог до ОКВП «Дніпро - Кіровоград».

Також судом встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг оприлюднила проект постанови «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) суб'єктам господарювання, які є виконавцями послуг», який набере чинності з 01.01.2016 року та до нового тарифу входитимуть безкоштовний монтаж, демонтаж та повірка лічильників.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а в задоволені позову відмовлено, суд відповідно до ст. 88 ЦПК України витрати по судовому збору покладає на державу.

Керуючись ст., ст. 3- 12, 15, 60, 61, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В позові ОСОБА_2 до директора Олександрійського ВКГ ОКВП «Дніпро - Кіровоград» Дюбкіна Анатолія Леонідовича та Обласного комунально виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград» про захист прав споживача, визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, про неправомірне нарахування боргу та стягнення моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: О.Б. Ковальова