Постанова № 54833029, 07.12.2015, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
370/2879/15-а
Номер документу
54833029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" грудня 2015 р. Справа № 370/2879/15-а

Суддя Макарівського районного суду Київської області Устимчук М.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Макарівського району Київської області до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення 42 сесії VІ скликання Забуянської сільської ради від 03.02.2015 року «Про становлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «Ялинка» , -

в с т а н о в и в :

Прокурор Макарівського району Київської області (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області та просив суд визнати протиправним та скасування рішення 42 сесії VІ скликання Забуянської сільської ради від 03.02.2015 року «Про становлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «Ялинка».

В обгрунтування позовних вимог позивач посилавсь на те, що рішенням 42 сесії VI скликання Забуянської сільської ради від 03.02.2015 «Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі Ялинка» з 01.01.2015 затверджено для всіх розмір плати за харчування в дошкільному навчальному закладі «Ялинка» у розмірі 40% вартості харчування дитини на день. При цьому, незважаючи на вимоги закону, сесією Забуянської сільської ради при прийнятті даного рішення порушено норму, встановлену п. 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», ч. 29 п. 2 абз. З Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та п. 3 ч. 1 Постанови, внаслідок чого порушено законне право на безкоштовне харчування у дошкільних навчальних закладах сіл дітей, що виховуються у малозабезпечених сім’ях, та, відповідно, конституційні засади місцевого самоврядування, що проявилося у не зазначенні у змісті рішення Забуянської сільської ради відомостей щодо порядку звільнення від сплати за харчування батьків або осіб, що їх замінюють.

Оскільки від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідач будучи належним чином повідомлений про розгляд даної справи, свого представника у судове засідання не направив, подав до суду лист з проханням розглянути справу у відсутність представника, в заяві вказав про визнання позову, то суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Відповідно до ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на нижчевикладене.

Так судом встановлено, що відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави чи громадянина, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень.

Згідно з п. 7 ст. 3 КАС України суб’єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Зважаючи на те, що прийняте Забуянською сільською радою рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, при цьому інший орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у даних спірних правовідносинах, відсутній, реалізуючи надані законом повноваження, з метою захисту інтересів держави, даний позов пред’являється прокурором самостійно.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада міста.

Відповідно до ст. 32 п. 6 вказаного закону організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.

Рішенням Конституційного суду України №7-рп/2009 від 16.04.2009 встановлено, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України.

Конституційним Судом України також визначено, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин і в їх основі є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

У даному випадку прокурором визначено та встановлено поважні причини, необхідні й достатні дані для представництва інтересів держави, оскільки сесія Забуянської сільської ради, відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покликана захищати права територіальної громади, а останні порушуються внаслідок прийняття незаконного рішення органом місцевого самоврядування.

При цьому, прокурор виходить із наступних підстав.

Прокуратурою району вивчено стан додержання законодавства про права і свободи дітей на території Макарівського району щодо законності прийняття рішень органами місцевого самоврядування з питань організації харчування у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах району, а також, відповідно, забезпечення прав дітей на освіту, охорону життя та здоров’я.

У ході вивчення прийнятих рішень органами місцевого самоврядування виявлено рішення, які не відповідають вимогам діючого законодавства.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 25 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-ХІІ визначено, що організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-ІІІ організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів.

Згідно з п. 1 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 116 від 02.02.2011, організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, - на органи місцевого самоврядування.

Законами України «Про дошкільну освіту» (п. 1 ч. 5 ст. 35) та «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 (ч. 29. п. 2 абз. 1) встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.

Водночас, згідно з п. 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», ч. 29 п. 2 абз. З Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та п. З ч. 1 Постанови Кабінету міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243 (далі - Постанова), від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

У п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї, - це малозабезпечена сім'я.

За даними управління праці та соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації на даний час на обліку в управлінні знаходяться 88 сімей, яким призначено державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», а відповідно є звільненими від плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах.

Рішенням 42 сесії VI скликання Забуянської сільської ради від 03.02.2015 «Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі Ялинка» з 01.01.2015 затверджено для всіх розмір плати за харчування в дошкільному навчальному закладі «Ялинка» у розмірі 40% вартості харчування дитини на день.

При цьому, незважаючи на вимоги закону, сесією Забуянської сільської ради при прийнятті даного рішення порушено норму, встановлену п. 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», ч. 29 п. 2 абз. 3 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та п. З ч. 1 Постанови, внаслідок чого порушено законне право на безкоштовне харчування у дошкільних навчальних закладах сіл дітей, що виховуються у малозабезпечених сім’ях, та, відповідно, конституційні засади місцевого самоврядування, що проявилося у не зазначенні у змісті рішення Забуянської сільської ради відомостей щодо порядку звільнення від сплати за харчування батьків або осіб, що їх замінюють.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України усі адміністративні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам.

Враховуючи викладене, прокурор Макарівського району самостійно звернувся з даним позовом в інтересах держави на захист територіальної громади села з числа малозабезпечених сімей до Макарівського районного суду, як адміністративного суду.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави в сумі 1 218,00 грн.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України , -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Прокурора Макарівського району Київської області до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення 42 сесії VІ скликання Забуянської сільської ради від 03.02.2015 року «Про становлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «Ялинка» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення 42 сесії VI скликання Забуянської сільської ради від 03.02.15 «Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі Ялинка».

Стягнути з Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області в дохід держави (УДКСУ Макарівський район 22030001, код отримувача 38007165, на рахунок 31214206700385, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області м. Київ, код банку отримувача 821018) судовий збір в сумі 1 218, 00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку – після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М.Ю. Устимчук