Справа №576/2544/15-а
2-а/576/8/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
04.01.16 Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого судді Васяновича В.М., при секретарі Плотніковій О.С., з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Глухові та Глухівському районі
- про визнання дій і рішень неправомірними та зобовязання провести нарахування і виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В: 17 грудня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що з 23.08.2007 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Глухів та в Глухівському районі як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а з 09.11.2007 р. перейшла на пенсію за віком з урахуванням норм Закону України «Про державну службу». Крім того, посилається на те, що вона продовжувала працювати на посаді головного спеціаліста бухгалтера відділу бухгалтерського обліку Глухівського міськрайонного центру зайнятості по 27.09.2011 р., і після звільнення з вказаної посади звернулася до Управління ПФУ в м. Глухові та Глухівському районі з заявою про перерахунок їй пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», враховуючи стаж роботи та розмір заробітної плати, але після її перерахунку виявилося, що відповідачем не було враховано до її заробітної плати суму індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, що є порушенням ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також мотивує позов тим, що дізнавшись у жовтні 2015 року про факт неврахування в її заробітну плату при розрахунку пенсії вищезазначених складових, вона подала до управління заяву про їх включення, надавши довідку Глухівського міськрайонного центру зайнятості від 12.11.2015 р. про отримувані надбавки, а саме, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та інші виплати за період з 01.09.2009 р. по 31.08.2011 р., але листом за вих. №50/П-1 від 29.10.2015 р. їй було відмовлено. А 30 листопада 2015 року вона подала заяву встановленої форми про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат, передбачених пенсійним законодавством, але листом за вих. №115507/03-31 від 09.12.2015 р. повторно отримала відмову, тому позивачка просить суд визнати неправомірними дії і рішення відповідача щодо відмови перерахувати пенсію та зобовязати його провести нарахування та виплату пенсії державного службовця з 28 вересня 2011 року в розмірі 88 % з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, в тому числі сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в суді заперечив проти позову, підтримавши письмові заперечення надані Управлінням ПФУ в м. Глухові та Глухівському районі, які мотивовані тим, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла з 01.01.2015 р.) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, але на сьогоднішній день ним не визначено порядок та умови перерахунку призначених пенсій. Крім того, послався на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.06.2015 р. скасовуються. Оскільки на час звернення позивачки були скасовані норми пенсійного забезпечення державних службовців, визначені ст.ст. 37, 37-1 вищезазначеного Закону, то розглянувши заяву ОСОБА_1 про призначення (перерахунок) пенсії встановленого зразка від 30.11.2015 р., управлінням було відмовлено в її задоволенні за безпідставністю. Також відповідач мотивував заперечення тим, що після досягнення граничного віку перебування на державній службі позивачка звільнилася з роботи та надала до управління заяву про перерахунок пенсії від 28.09.2011 р. та довідку про складові заробітної плати Глухівського міськрайцентру зайнятості за №945 від 28.09.2011 р. за період з 01.09.2009 р. по 31.08.2011 р., відповідно до якої їй були включені всі складові заробітної плати, а саме, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, і в ході проведеної перевірки (акт №196 від 27.10.2015 р.) було встановлено, що згідно первинних документів за перевіряємий період позивачці було нараховано індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу, але ці суми не були включені в довідку як інші виплати, і оскільки управління не було обізнане про нарахування таких виплат, то вважає, що не порушувало її права на пенсійне забезпечення. Крім того, відповідач послався на те, що пенсія державного службовця була призначена позивачці з 28.09.2011 р. і вона була ознайомлена з її розміром й у випадку незгоди могла звернутися до суду і оскільки та звернулася лише 17.12.2015 р., тобто, після закінчення шестимісячного строку, передбаченого ст. 99 КАС України, і не просила поновити цей строк, то цей позов необхідно залишити без розгляду, а зважаючи на те, що управління діяло в межах повноважень та в спосіб, передбачений Конституцією та законами України, то просив відмовити в задволенні позову ОСОБА_1 за його безпідставністю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Так, в суді встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 23.08.2007 р. перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Глухів та Глухівському районі та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а з 09.11.2007 р. перейшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» і продовжила працювати у Глухівському міськрайцентрі зайнятості по 27.09.2011 р.
В суді також установлено, що 30.11.2015 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, а Управління ПФУ в м. Глухові та Глухівському районі своєю відповіддю від 09.12.2015 р. та рішенням №16 від 08.12.2015 р. відмовило в задоволенні цієї заяви, пославшись на те, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат не має, так як відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.06.2015 р. скасовуються, тобто, ст.ст. 37, 37-1 вищезазначеного закону не діють.
Дані обставини відповідачем не оспорюються, тому згідно ч.3 ст. 72 КАС України не підлягають доказуванню.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачці,пенсія державним службовцямпризначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальнестрахування, і за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
А ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, відповідно до частини першої цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» (який був чинним на час виникнення спірних відносин) нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
А статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом вищенаведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В суді встановлено, що станом на час призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця (28.09.2011 р.) для її обчислення згідно довідок Глухівського міськрайцентру зайнятості за №945 від 28.09.2011 р. та №946 від 28.09.2011 р. за період її роботи з 01.09.2009 р. по 31.08.2011 р. були враховані такі складові заробітної плати надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; посадовий оклад; надбавка за вислугу років (а.с. 8 -9). А з довідки Глухівського міськрайцентру зайнятості за №44 від 12.11.2015 р. вбачається, що за період роботи з 01.09.2009 р. по 31.08.2011 р. ОСОБА_1 були здійснені такі виплати як матеріальна допомога (середня) 5555,4 грн., матеріальна допомога (оклад), індексація 7810,76 грн., грошова винагоролда державного службовця 5185,37 грн., і на всі ці виплати були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Враховуючи викладене, суд вважає, що сума індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивачки, оскільки перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а/14). Посилання ж відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 р. є безпідставним, оскільки ним передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у т.ч. спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» та інших законів. А в суді встановлено, що на день набрання чинності цим Законом пенсія позивачці вже була призначена, тому дані норми жодним чином не впливають на вирішення цього спору. Також згідно вимог ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Зважаючи на те, що порушення права позивачки на нарахування і виплату пенсії з врахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати розпочалося з часу призначення пенсії й триває до теперішнього часу, а ч.2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний термін з часу коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, то воно підлягає захисту починаючи з 30.11.2015 р., тобто, з часу звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. В той же час позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій і рішень відповідача щодо неврахування при обчисленні та нарахуванні пенсії державного службовця таких складових заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати за період з 28.09.2011 р. по 29.11.2015 р., а також про зобовязання відповідача провести обчислення та нарахування їй пенсії за цей же період (з 28.09.2011 р. по 29.11.2015 р.) з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати необхідно залишити без розгляду у звязку з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду та відсутністю підстав для його поновлення.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визначення відсотку розміру пенсії від заробітку (88 %) для її перерахунку, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем приймалося рішення про зменшення пенсії у відсотковому відношенні від заробітку позивачки, визначеного на день призначення їй пенсії. За таких обставин у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 11, 70 - 72, 99, 159 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій і рішень управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області щодо неврахування при обчисленні та нарахуванні пенсії таких складових заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати за період з 28.09.2011 р. по 29.11.2015 р. та зобовязання нарахувати і виплатити пенсію за період з 28.09.2011 р. по 29.11.2015 р. з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати залишити без розгляду. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області щодо неврахування при нарахуванні ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 30 листопада 2015 року, таких складових заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 30 листопада 2015 року згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити. На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, і є остаточною. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя