Справа № 496/5301/15-а
Провадження № 2-а/496/82/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2015 року місто Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бобуйок А.Д.,
при секретарі Камочкіній А.Ю.,
за участю представників сторін ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Біляївка адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати рішення № 41 Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області від 10.08.2015 року незаконним та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області призначити йому пенсію, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).
Свої вимоги мотивує тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2). В червні 2015 року він, по досягненню 50 річного віку,звернувся з заявою та відповідними документами до УПФ України у Біляївському районі Одеської області про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які б підтверджували його статус, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.Вважає дане рішення незаконним, на підставі чого змушений звернутись до суду з даним адміністративним позовом.
Позивач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, при цьому підтримала надані письмові заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, приймаючи до уваги письмові заперечення представника відповідача, повно, всебічно і обєктивно дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості і взаємозвязку, суд приходить до наступних висновків.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту Закон).
Відповідно до положень п. 1 ст. 55 Закону учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 рокуне менше 5 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, які працювали з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Позивач згідно телефонограми Одеського обласного управління вантажного автотранспорту наказом по АТП-15162 від 06.06.1986 року № 293 був відкомандирований з 07.07.1986 року по 20.07.1986 року для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить довідка № 147, видана ВАТ «Автотранспортне підприємство 15162» 03.06.1999 року (а.с.14) і має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. (категорія 2) серія А № 351065, видане 18.10.1999 року, яке було замінено у звязку з його зношеністю на нове посвідчення серії А № 221492 с від 03.09.2015 року (а.с.6, 7).
Факт перебування ОСОБА_3 в зоні ліквідації наслідків ЧАЕС підтверджується карткою, де вказано дата перебування та дози отримання рентгеноблучення, а також посвідченням про відрядження № 1669 від 07.06.1986 року, де вказано що ОСОБА_3 вибув з Одеси 07.06.1986 року, прибув на станцію Вільча 07.06.1986 року, вибув зі станції Вільча 20.06.1986 року і прибув до Одеси 20.06.1986 року (а.с.10).
На даний час позивач є інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААВ № 746996 від 17.12.2014 року (а.с.8).
В червні 2015 року ОСОБА_3, по досягненню 50 річного віку,звернувся з заявою та відповідними документами до УПФ України у Біляївському районі Одеської області про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які б підтверджували його статус, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до рішення № 41 про результати розгляду заяви (а.с.15).
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2.1 Розділу ІІ зазначеного Порядку визначений перелік документів, необхідний для призначення пенсії, зокрема, при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (пп.5)посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такими чином, посилання відповідача на обовязковість подання довідки ф. 122 на підставі первинних документів лише тим підприємством (в даному випадку це ст. Вільча-717) в складі якого працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії, для призначення пенсії є неправомірними.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 31 січня 2013 року у справі № К/9991/76144/12 та від 24 вересня 2013 року у справі № К/9991/48519/12.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Тому суд вважає, що доводи представника відповідача про відсутність документів, які б підтверджували статус заявника, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, є безпідставними.
За таких обставин суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 71, 160-162 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про пенсійне забезпечення» суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позовОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання рішення незаконним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області № 41 від 10.08.2015 року незаконним.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області призначити ОСОБА_3 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення або отримання її копії.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області ОСОБА_4