№ 2-а-319/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2009 року. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Міросєді А.І.,
при секретарі Ульянцевій С.А.,
з участю:
позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області (третя особа Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області) області «про зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену допомогу», -
в с т а н о в и в :
29 квітня 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області про зобов’язання нарахувати недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії як «дитині війни» за період з січня 2006 року по 2007 рік включно у розмірі 2733 грн. 30 коп., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона віднесена до «дітей війни» і перебуває на обліку у відповідача. Їй виплачується така доплата, але у розмірах, які не відповідають нормам діючого законодавства, а саме ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якої дітям війни до пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Просила зобов’язати відповідача нарахувати їй щомісячну доплату до пенсії як «дитині війни» за період з січня 2006 року по 2007 рік включно у розмірі 2733 грн. 30 коп.
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на викладені у позові обставини та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання надала письмові заперечення та заяву з проханням розглянути справу в її відсутність.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи в його відсутність або про відкладення розгляду справи до суду не надав, у зв’язку з чим розгляд справи проведено у відсутність останнього, та проти чого сторони не заперечували.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши докази, які є у справі, судом встановлено наступне.
Позивачка ОСОБА_1 має статус дитини війни, перебуває на обліку в УПФУ в Костянтинівському районі Донецької області (а.с. 11), та їй виплачувалася з січня 2008 року доплата до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (а.с. 17), але у розмірі, менш ніж передбачено вищевказаним законом.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 цього Закону, якою було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 12 статті 71, стаття 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, яким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, суд вважає, що позивачка має право на виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
За приписами абзацу 1 частини 5, частини 3 статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 грудня 2006 року (у редакції Закону України від 15 березня 2007 року № 749-У, який набрав чинності 28 березня 2007 року) для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для осіб, які втратили працездатність затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня 2007 року - 380 грн., з 1 квітня 2007 року - 410 грн. 06 коп., з 1 жовтня 2007 року - 415 грн. 11 коп.
Таким чином, для позивача розмір підвищення до пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Статтею 110 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Проте у 2006 році, в порядку, визначеному Законом України «Про державний бюджет на 2006 рік», Кабінетом Міністрів України не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому підвищення пенсії не провадилося.
З цих підстав суд вважає, що у задоволенні позову в частині перерахунку та виплати підвищення до пенсії за 2006 рік слід відмовити.
Стосовно посилання відповідача у запереченні на пропущення позивачем процесуального строку для звернення з позовом до суду, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлювати інші строки для звернення до адміністративного суду. Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що отримання пенсії не обмежується будь-яким строком.
З урахуванням викладених обставин суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню: варто зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до положень ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе звільнити позивачку від сплати судового збору, так як він є пенсіонером, має статус «дитини війни» і у зв’язку з його складним матеріальним станом.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сума судового збору, яка повинна бути стягнута на користь позивачки, складає 1 грн. 70 коп. (а.с. 1).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області (третя особа Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області) області «про зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену допомогу» задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стягнути з р/р 31413537700251 у ГУДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат по сплаті судового збору 01 грн. 70 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя