Справа № 428/9540/15-а
Провадження №2-а/428/157/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2015 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області в складі:
головуючої судді Скочій Г.Д.,
при секератері ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до УПФУ в Артемівському районі м. Луганська, УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Сєверодонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до УПФУ в Артемівському районі м. Луганська, УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що з 17.12.2002 р. йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 р., у розмірі 90% заробітної плати працівника прокуратури на відповідній посаді. Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 11.08.2010 р., який набрав чинності 01.10.2011 р., було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яким встановлено, що при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати. 31.05.2012 р. була прийнята постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», відповідно до якої збільшились посадові оклади працівників прокуратури, що стало підставою для перерахування йому вже призначеної пенсії. 16.10.2012 р. він звернувся із заявою про перерахування вже призначеної пенсії до УПФУ в Артемівському районі м. Луганська. Відповідач провів перерахунок пенсії, враховуючи підвищення посадових окладів, але виходячи з розміру 80% від суми місячної заробітної плати, хоча при цьому її розмір все одно збільшився на 900 грн. Вважає, що відповідач, перераховуючи йому вже призначену пенсію у звязку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, помилково застосував норми закону, які мають застосовуватись до тих осіб, які звернулись за призначенням пенсії. Про незаконне перерахування пенсії йому стало відомо лише у червні 2015 р. після отримання листів УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 08.06.2015 р. №820742 та від 18.06.2015 р. № 8479/02-16/1, оскільки жодних повідомлень з УПФУ в Артемівському району м. Луганська він не отримував. За таких обставин строк звернення до суду був пропущений з поважних причин.
Просив суд поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом; визнати неправомірними дії УПФУ в Артемівському районі м. Луганська щодо перерахування пенсії в розмірі 80% від суми щомісячного заробітку; зобовязати УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити відповідну різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсією за період з 20.10.2012 р. до моменту здійснення перерахунку.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав заявлений адміністративний позов в повному обсязі, підтвердив доводи, наведені в обґрунтування позовної заяви, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ в Артемівському районі м. Луганська в судове засідання не зявився, надавши заяву про розгляд справи у відсутність їх представника.
В судовому засіданні представник відповідача УПФУ в м. Сєвєродонецьку ОСОБА_3 позов не визнала. Суду пояснила, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ м. Сєвєродонецька з серпня 2014 року. 29.05.2015 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11від 05.11.1991р., надав довідку від 29.05.2015 року, однак дана довідка не містить посилання на постанову КМУ про збільшення зарплати, тому в перерахунку було відмовлено. Також представник пояснила, що відповідно до особової справи позивача з 13.12.2002 року йому було призначено пенсію в розмірі 90% середньомісячної зарплати. 16.10.2012 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку від 20.09.2012 року і УПФУ Артемівського району м. Луганську йому було проведено перерахунок пенсії в звязку з підвищенням зарплати та виходячи з 80% середнього заробітку. Відомостей про те, що позивач був ознайомлений з розпорядженням про даний перерахунок пенсії пенсійна справа не містить. Вважає, що підстав для перерахунку пенсії позивачу з 80% на 90% середньої зарплати не має, так як 01.10.2011 року внесено зміни до ст. 50-1ЗаконуУкраїни «Про прокуратуру», якими передбачено при виході на пенсію, працівники прокуратури мають право на пенсію в розмірі 80 % від суми місячної зарплати.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Ухвалою від 28.09.2015 р. позивачу ОСОБА_2 поновлено строк для звернення до суду з адміністративним позовом, який було пропущено з поважних причин.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно наявних в матеріалах справи документів вбачається, що позивач ОСОБА_2 з 13.12.2002 р. є отримувачем пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку.
З дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи позивача також вбачається, що з починаючи з 13.02.2002 по 26.10.2012 року ОСОБА_2 отримував пенсію в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. Відомостей про те, що він був ознайомлений з розпорядженням про зменшення пенсії матеріали пенсійної справи не містять.
Зазначені обставини в судовому засіданні не оспорювалися та не були спростовані представником відповідача ОСОБА_3
Частиною 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла станом на 13.12.2002 р., встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури, не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Стаж роботи позивача ОСОБА_2 на посаді прокурорів і слідчих прокуратури, що дає право на отримання пенсії за вислугою років, станом на 13.12.2002 р. складав 25 років 9 місяців 7 днів, що підтверджується копією розпорядження УПФУ в Артемівському районі м. Луганська №1254 від 17.02.2002 р.
З довідки прокуратури Луганської області від 20.09.2012 року № ф18/592 вбачається, що з 14.06.2012 р. фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора району складає 8 203,06 грн.
16.10.2012 р. позивач звернувся до відповідача УПФУ в Артемівському районі м. Луганська із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії згідно постанови КМУ від 31.05.2012 р. №505.
Частинами 2-4, 13, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла станом на 16.10.2012 р., встановлено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах, встановлених на дату звернення за пенсією.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
З аналізу наведених норм права вбачається, що перерахування вже призначеної позивачеві ОСОБА_2 пенсії, відповідач УПФУ в Артемівському районі м. Луганська мав здійснювати на підставі наданої ним довідки прокуратури Луганської області від 20.09.2012 р. №ф18/592 у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру призначеної йому в 13.12.2002 р. пенсії, яка становить 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати.
Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі і Законом України «Про прокуратуру» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що відповідач УПФУ в Артемівському районі м. Луганська неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку.
Враховуючи, що в теперішній час позивач ОСОБА_2 зареєстрований на території м. Сєвєродонецька, то здійснити йому перерахунок пенсії з 01.07.2012р. на підставі довідки прокуратури Луганської області від 20.09.2012 р. №ф18/592 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати має відповідач УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, на обліку у якого знаходиться позивач.
З'ясувавши всі фактичні обставини справи повно і всебічно, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статями 19, 22 Конституції України, ст.ст. 11, 69, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Сєвєродонецьку, Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо зменшення та перерахування ОСОБА_2 пенсії у розмірі 80% від суми щомісячного заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2О з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Луганської області від 20.09.2012 року №ф18/592 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано Донецькому апеляційному адміністративному суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Г. Д. Скочій