Постанова № 54816865, 10.11.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
810/3036/15
Номер документу
54816865
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2015 року 810/3036/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Панової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області

до Приватного підприємства "САГРО-НОРД"

про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області з позовом до Приватного підприємства "САГРО-НОРД" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії у сумі 2886,36 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач є платником страхових внесків, відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та виходячи з норм абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" повинно відшкодовувати 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по списку № 2 за період лютий - квітень 2015 року у розмірі 2886,36 грн. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся до суду.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду 11.08.2015.

У судове засідання 11.08.2015 з'явився уповноважений представник відповідача.

Надав суду клопотання, відповідно до якого заперечував проти позову, посилаючись на те, що наявні у матеріалах справи розрахунки не є належним доказом понесення Позивачем витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки такі розрахунки не є розрахунковими документами, що підтверджують факт сплати Позивачем пільгових пенсій на виплату пенсій та їх доставку. Крім того, відповідач в даному клопотанні просив витребувати від позивача докази понесення витрат на доставку та виплату пільгових пенсій працівникам відповідача.

У зв'язку з чим, 11.08.2015 року Київським окружним адміністративним судом було зупинено розгляд справи та зобов'язано позивача надати суду докази понесення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 в сумі 2866,36 грн.

Позивач, явку свого представника не забезпечив, 06.10.2015 до суду надіслав клопотання про приєднання до матеріалів справи документів, які було витребувано судом ухвалою про зупинення провадження від 11.08.2015 року. Крім того, відповідно до клопотання позивача від 10.08.2015 та 10.11.2015 просив розглядати дану справу за відсутністю представника управління.

Відповідно до частини четвертої статі 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Судом встановлено, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи викладене, розгляд даної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначені Законом України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України від 26.06.1997 №400/97-ВР).

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, зі змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною першою статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " № 1058-ІV визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Приватне підприємство "САГРО-НОРД", ідентифікаційний код 36596971, зареєстровано як юридична особа 20.08.2008.

Як платник єдиного страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області, що підтверджується відомостями, наведеними в картці особового рахунку відповідача.

Таким чином, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розумінні Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР.

Як вбачається із наявних матеріалів справи, у відповідача утворилась заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період литий - квітень 2015 року в розмірі 2886,36 грн.

Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, значеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, для платників збору, визначених підпунктом 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пунктом 1 статтею 2 цього Закону.

При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №64/8663 від 16.01.2004 (далі - Інструкція), визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області, відповідно до супровідних листів від 20.01.2015 №520/02 (а.с.11), від 13.03.2015 №2493/02 (а.с. 12), від 24.04.2015 (а.с. 13) було направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, список №2 призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" які підлягають відшкодуванню за січень - квітень 2015 року в розмірі 2886,36 грн.

Дані розрахунки були отримані відповідачем, що підтверджуються відповідними рекомендованими повідомленнями з відміткою про вручення поштових відправлень (зворотній бік а.с. 11,12,13).

Вищезазначена заборгованість підтверджується: розрахунком суми позовних вимог УПФУ в м. Броварах та Броварському районі Київської області (а.с.6), карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період з 01.01.2004 по 30.04.2015 (а.с.7), розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня, березня, квітня 2015 року (а.с.8,9,10).

Суд звертає увагу на те, що доказів оскарження підприємством розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за списком №2 за період з січня, березня, квітня 2015 року суду не надано.

Крім того, суд зазначає, що позивачем надано документи, що підтверджують факт перерахування коштів на виплату та доставку пенсій на рахунки гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2, а саме: договір № 28/12/34 від 17.04.2012 (а.с.63-64), укладений між Управлінням Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області та Публічним акціонерним товариством «Юнекс Банк», відповідно до якого банк виконує функції виплати та грошової допомоги, передбачені порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596; довідка №11216//10 від 06.10.2015 (а.с.66) відповідно до якої, пенсія ОСОБА_1. була перерахована на розрахунковий рахунок 26259042123001 в банк ПАТ «Юнекс» за період з січня по квітень 2015 року; довідка №11216/10 від 06.10.2015 (а.с.67) відповідно до якої, пенсія ОСОБА_2 була перерахована на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в банк ПАТ «Юнекс» за період з січня по квітень 2015 року.

Більш того, в матеріалах справи міститься лист № 03-02-15 від 02.09.2015 (а.с. 68), відповідно до якого ПАТ «Юнекс Банк» повідомляє, що факт зарахування пенсій згідно списку за період з 01.01.2015 по 31.08.2015 року на вкладені рахунки пенсіонерів (в тому числі на вищевказані рахунки) зараховані в повному обсязі та у вказані дати.

Отже, суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо відсутності доказів здійснення позивачем фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на користь вказаних у розрахунках пенсіонерів, адже відповідна інформація міститься у розрахунку, складена територіальним органом Пенсійного фонду України, який є документом законодавчо встановленого зразка (зокрема, Додаток №6 до Інструкції), що безпосередньо містить інформацію щодо відповідних витрат.

На підставі викладеного судом встановлено, що у відповідача утворилась та наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, у вказаному вище розмірі.

На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, зокрема, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Жодних доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, неправомірності їх нарахування, а також доказів щодо погашення наявної у відповідача заборгованості у вказаному вище розмірі ПП "САГРО-НОРД" суду не надано було.

Відповідно до частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.

За таких обставин, аналізу законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,128, 58-163,167, 257 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "САГРО-НОРД" (код за ЄДРПОУ 36596971) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період лютий - квітень 2015 року в сумі 2886 (дві тисячі вісімсот вісімдесят шість) грн. 36коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.