ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
17 грудня 2015 рокусправа № 804/2672/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Коршуна А.О.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут технології машинобудування» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року у справі № 804/2672/15 за позовом: до відповідача: про Публічного акціонерного товариства «Український науково дослідний інститут технології машинобудування» Державної податкової інспекції у Кіровоському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,- ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут технології машинобудування» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просило визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0004042203 від 31.10.2014 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року у справі № 804/2672/15 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що у відповідності до вимог п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено граничну нижню межу розміру річного платежу по орендній платі за земельні ділянки, що відповідає судовій практиці Верховного Суду України.
Публічне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут технології машинобудування», не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року у справі № 804/2672/15 та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційних вимог позивач зазначив, що договір оренди земельної ділянки є Цивільним договором і зміна розміру орендної плати за податковим кодексом України не тягне автоматичної зміни орендної плати та донарахування податкового зобов'язання. Крім того, посилаючись на ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оренду землі» вказує, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а в разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін оскаржуване судове рішення.
Позивач про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, свого представника для участі у її розгляді не направив.
У судовому засіданні, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа 16.11.1993 року та перебуває на податковому обліку у відповідача.
14.08.2004 року між позивачем та Дніпропетровською міською радою укладено договори оренди земельних ділянок, розташованих за адресою: пр.. Кірова, 46 кадастрові номери: 1210100000:06:038:0045, 1210100000:06:038:0047, 1210100000:06:038:0053, 1210100000:06:038:0050, 1210100000:06:038:0051, 1210100000:06:038:0048, 1210100000:06:038:0049, 1210100000:06:038:0052, 1210100000:06:038:0046.
У відповідності до п. 4.1 вказаних договорів річна орендна плата за земельну ділянку встановлена в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Відповідно до п. 4.7 договорів розмір орендної плати переглядається в разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та інших випадках, передбачених законом.
10.10.2014 року відповідачем, на підставі наказу № 836 від 03.10.2014 року, проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань правомірності нарахування та сплати орендної плати за землю та ненадання податкової звітності за період з 01.10.2011 року по 30.09.2014 року, за результатами якої складено акт перевірки № 2703/04-65-22-03/14311577 від 13.10.2014 року
Згідно висновків акта перевірки встановлено порушення з боку позивача пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровської міської ради № 216/8 від 02.02.2011 року, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Кіровського району.
31.10.2014 року відповідачем, на підставі вищевказаного акта перевірки, винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0004042203, яким позивачеві збільшено розмір грошового зобов'язання за основним платежем по орендній платі з юридичних осіб на 383 276,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 95 819,00 грн.
Згідно ст.. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У відповідності до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 286-1-286.3 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Згідно п.п. 288.1-288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно постанови Верховного суду від 02.12.2014 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Сумська фірма «Усе для дому» до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення суд зазначив, що розмір та умови орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІ Податкового кодексу України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12% нормативної грошової оцінки.
Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним в договорі.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, яким є податковий орган та повинна враховуватись судами під час розгляду справи.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження позивача, що розмір орендної плати за землю може бути встановлено лише договором оренди земельної ділянки, оскільки це суперечить вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, оскільки умови договорів не можуть суперечити вимогам чинного законодавства.
З огляду на вищевикладене, висновок суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог є правомірним, доводи апеляційної скарги позивача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування постанови суду від 30 березня 2015 року, виходячи з чого дане судове рішення необхідно залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.195,196,198,200,205,206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут машинобудування» - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 року у справі № 804/2672/15 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: А.О. Коршун