Постанова № 54815657, 23.12.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
820/10523/15
Номер документу
54815657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 грудня 2015 р. № 820/10523/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Зінченка А.В.,

при секретарі - Алавердян Е.А.

за участі представників сторін:

позивача - Божко Т.В.

відповідача - Троцко Б.О., Гедульянової Н.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Харківський підшипниковий завод», звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, в якому просить суд скасувати рішення відповідача від 10.07.2015 року №1/0000014600 про застосування штрафних санкцій в розмірі 894946,24 грн. за період з 21.03.2015 року по 26.06.2015 року та нарахування пені в розмірі 323496,67 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного в внеску.

Позивач вважає, що зазначене рішення є неправомірним, необґрунтованим та безпідставним, а тому просить скасувати його в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.

В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, вказали , що винесене рішення є законними та правомірним, а тому в задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.

Публічне акціонерне товариство «Харківський підшипниковий завод» станом на даний час перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС.

Матеріалами справи підтверджено, що 10.07.2015 року відповідачем було винесено рішення №1/0000014600 про застосування штрафних санкцій в розмірі 894946,24 грн. за період з 21.03.2015 року по 26.06.2015 року та нарахування пені в розмірі 323496,67 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного в внеску .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок зараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч. 8 ст. 9 вказаного Закону та п.п. 6 п. 4.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 455, платники єдиного" внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Аналогічні положення визначені п.п. 7 п. 4.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 455, згідно якого платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі).

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням), коштів на оплату праці виплати доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається, отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Судом встановлено, що ПАТ «ХАРП», станом на 01.10.2014 р., мав переплату у розмірі 9 421 115 грн. по зобов'язанням зі сплаті авансового внеску з податку на прибуток підприємств.

10.10.2014 року АТ "ХАРП" звернулося до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів, з листом за № 218/83-2-11, в якому просило на підставі п.п.17.1.10 п. 17.1 ст. 17, п.87.1 ст.87, ст. 43 Податкового кодексу України повернути йому зайво сплачені внески з податку на прибуток підприємств в розмірі 4 175 883,00 грн. шляхом погашення заборгованості по єдиному соціальному внеску (код бюджетної класифікації 71010000).

Листом від 21.10.2014 р. за № 9800/10/28-09-46-31 СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів повідомила позивача про неможливість такого зарахування, оскільки згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Також, 10.10.2014 р. до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів було надано лист за № 219/83-2-11 від 10.10.2014 р., в якому ПАТ «ХАРП» просило провести повернення зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4 175 883,00 грн. на поточний рахунок ПАТ «ХАРП», вказавши при цьому, що дані грошові кошти будуть перераховані в оплату боргу по ЕСВ.

21.10.2014 р. СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів листом за № 9801/10/28-09-46-31 повідомив ПАТ «ХАРП» про відправлення зазначеної інформації на адресу координаційно - моніторингового департаменту Межрегіонального головного управління - Центрального офісу з обслуговування великих платників МГУ Міндоходів і зборів України для прийняття рішення.

10.11.2014 р. підприємством одержано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25, в якій СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів визначив суму недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 5 063 684,8 грн. До зазначеної вимоги була включена у тому числі й заборгованість зі сплати єдиного внеску за серпень 2014 року у сумі 2399539,91 грн.

26 листопада 2014 р. АТ "ХАРП" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання незаконними дії, скасування вимоги про сплату боргу та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/19164/14 від 22.01.2015 р. частково задоволені вимоги за позовом АТ «ХАРП» до СДПІ з ОВП у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, стягнуто з Державного бюджету України суму зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 2 331 900,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "ХАРКІВСЬКИЙ ПІДШИПНИКОВИЙ ЗАВОД", скасовано винесену СДПІ з ОВП у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25, в решті позовних вимог позивачу відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 р. Постанову Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/19164/14 від 22.01.2015 р. змінено, а саме в частині відмови в стягненні 1843983 грн. скасовано, тобто визнано, що на поточний рахунок позивача повинні бути повернуті грошові кошти в сумі 4 175 883,00 грн.

При цьому кошти повинні були повернуті згідно заяви позивача від 10.10.2014 р. у двадцятиденний строк. Фактично, кошти на рахунок підприємства були перераховані лише наприкінці червня 2015 року, тобто майже через 8 місяців після закінчення строку, встановленого чинним законодавством України.

Крім того, слід зазначити, що Постановою Харківського окружного адміністративного суду справі № 820/2509/14 від 25.03.2014 р. стягнуто з Державного бюджету України зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 1500000 грн. на поточний рахунок АТ «ХАРП».

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду по справі № 820/2509/14 Постанова Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/2509/14 від 25.03.2014 р. залишена без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України по справі № 820/2509/14 від 31.03.2015 р. залишені без змін рішення судів попередніх інстанцій. Фактично кошти на рахунок підприємства були перераховані лише наприкінці травня 2015 року.

Також судом встановлено, що підприємством 15 квітня 2015 р. до міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих латників була направлена Скарга вих. № 74/54 від 15.04.2015 г. на вимогу про сплату боргу недоїмки) від 03.04.2015 р. №Ю-96-25.

До зазначеної вимоги СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів була включена заборгованість підприємства зі сплати єдиного внеску за лютий 2015 р. нарахування штрафних санкцій за порушення строків оплати єдиного внеску за лютий 2015 р. оформлено як раз рішенням, що оскаржується. Зазначена скарга отримана Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників 20.04.2015 р.

Як встановлено судом, що підприємством не отримано відповідь на зазначену скаргу, отже відповідно до норм чинного законодавства України оскільки вмотивоване рішення за скаргою не надсилалося скаржнику протягом строку, встановленого для розгляду його скарги, така скарга вважається повністю задоволеною на користь скаржника з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

Відповідно до абз.З п. 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

Згідно рішення, що оскаржуються, нараховані Штрафні санкції за несвоєчасну (протягом 21.03.2015 -26.06.2015 р.) сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, на думку суду, нарахування пені за період 15 квітня 2015 р. (з дня направлення підприємством скарги на вимогу) по 26 червня 2015 р. є незаконним.

Таким чином, проаналізувавши наведені норми діючого законодавства, дослідивши надані до справи матеріали, суд приходить до висновку про неправомірне винесення вищевказаного рішення.

Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

А згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС від 10 липня 2015 року №1/0000014600.

Стягнути з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (код 39779935) на користь Приватного акціонерного товариства Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» (код 05808853) сплачений судовий збір у розмірі 18276 (вісімнадцять тисяч двісті сімдесят шість) грн. 64 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена 28 грудня 2015 року.

Суддя А.В. Зінченко