Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1037/15-а
Провадження № 2-а/499/15/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" жовтня 2015 р. смт.Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Погорєлова І.В., учасників адміністративного провадження секретаря судового засідання Козака Ю.Ю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії із врахуванням у розрахунок пенсії таких складових заробітної плати (з яких були сплачені страхові внески) як індексація та матеріальна допомога; та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити вірний розрахунок призначеної їй пенсії згідно Закону України Про державну службу (у редакції станом на 19.06.2013р.) з моменту призначення пенсії 19.06.2013 року, включивши при цьому до заробітку для обчислення пенсії індексацію грошових доходів та виплати на матеріальну допомогу; виплатити суму різниці між сумами виплаченої пенсії та перерахованої з урахуванням зазначених вище складових за період починаючи з 19.06.2013 року; у подальшому виплачувати вже перераховану пенсію з урахуванням включення до заробітку для обчислення пенсії індексації грошових доходів та виплат на матеріальну допомогу.
Позивачем подане клопотання про розгляд справи без її участі, у якому просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву в якій просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з підстав викладених в запереченні на позовну заяву та розглядати справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач в період з 13.02.2002 року по 18.06.2013 року працювала у Березівській міжрайонній державній податковій інспекції Одеської області на посаді головного державного податкового інспектора, що підтверджується копією трудової книжки серії БТ-ІІ № 3251253.
Відповідач у відповіді на звернення зазначив, що для розрахунку пенсії позивача було взято оклад, ранг, вислуга років, інтенсивність і премія за 24 місяці, що передували звільненню з посади.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що до розрахунку обчисленої з 19 червня 2013 року позивачу пенсії не включено суми виплати матеріальної допомоги та індексації.
Встановивши зазначені обставини і фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Вирішуючи питання про застосування правової норми до цих правовідносин, суд виходить з такого.
Зі змісту ч.1 ст.37 Закону України «Про державну служба»(у редакції станом на момент нарахування пенсії 19.06.2013р.) вбачається, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
З ч.1, 2, 3 ст.2 Закону України «Про оплату праці»вбачається, що до структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»вбачається, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Частинами 1, 2 ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В ч.1 ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»термін індексація грошових доходів населення вжито у такому значені - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких відноситься оплата праці.
За ст.64 Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Відповідно до ч.1 ст. Закону України «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 01 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією.
Застосовуючи зазначенні в постанові нормативно-правові акти, беручи до уваги пояснення позивача, заперечення відповідача, письмові докази, задовольняючи позовну заяву суд виходить з таких мотивів.
Системний аналіз положень статей дають підстави вважати, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Слід зауважити, що матеріальна допомога належать до інших виплат, а індексація до іншого грошового доходу, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Такі виплати є доходом, який має прийматись в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували виплати під час перебування на державній службі.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця. Такі виплати, здійснюються за рахунок та у межах фонду оплати праці, враховуються при обчисленні середнього заробітку. На них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому зазначені виплати повинні включатись до заробітку для обчислення пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день його звільнення з роботи.
Аналогічний правовий висновок висловив Верховний суд України в постановах: від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року по справі № 21-97а13, від 28 травня 2013 року по справі № 21-125а13, від 6 листопада 2013 року по справі № 21-350а13 від 03 червня 2014 року по справі № 21-1343а14.
За таких обставин, враховуючи висновки Верховного суду України, суд приходить до переконання про обґрунтованість позовних вимог та констатує, що відповідач здійснюючи обчислення пенсії позивачу діяв не у спосіб передбачений Законом.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районні Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_2 у включені до складу заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги та індексації грошових доходів населення - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області: здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 з 19 червня 2013 року з урахуванням фактичного отримання сум індексації грошових доходів населення та матеріальної допомоги у розрахунку 80 % від нарахування зазначених сум; виплатити різницю між сумами виплаченої пенсії та перерахованої з урахуванням зазначених вище складових за період починаючи з 19.06.2013 року; у подальшому виплачувати вже перераховану пенсію з урахуванням включення до заробітку для обчислення пенсії індексації грошових доходів та виплат на матеріальну допомогу.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іванівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяОСОБА_3