ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.2015 Провадження №2-а/425/92/15
Справа №425/4147/15-а
24 грудня 2015 року Рубіжанський міський суд Луганської області у складі: головуючого - судді Овчаренко О.Л. при секретарі Гайворонській І.В., розглянувши в залі суду м. Рубіжне в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що з 06.03.2009 року їй призначено пенсію за віком у розмірі 90 % від суми заробітної плати як державному службовцю. Перед виходом на пенсію вона працювала на посаді помічника голови Рубіжанського міського суду Луганської області. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів місцевих судів, в звязку з чим вона звернулася до УПФУ у м.Рубіжне з заявою про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено з причини того, що згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає. Позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ в м.Рубіжному щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати УПФУ в м.Рубіжному здійснити з 09.09.2015 року перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням підвищення окладів з 02.09.2015 року відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області № 4081/15-вих. від 12.11.2015 року, стягнути з відповідача сплачений нею судовий збір в розмірі 487,20 грн. В судове засідання позивачне з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу в порядку письмового провадження. Представниквідповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просить слухати справу за відсутності представника відповідача. В письмових запереченнях проти позову представник відповідача зазначив, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України» та згідно п. 16 Прикінцевих положень цього закону Кабінет Міністрів України був зобовязаний у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України роглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження. Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав. Судом встановлено, що з 06.03.2009 року ОСОБА_1було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати (а.с.32). Згідно трудової книжки позивач з 1973 року працювала на посаді секретаря, з 1983 року на посаді старшого секретаря, з 1986 року на посаді судового виконавця, з 1987 року на посаді старшого секретаря, з 24.05.1993 на посаді помічника голови Рубіжанського міського суду Луганської області. 05.03.2009 року позивач звільнена з займаної посади як державний службовець, в звязку з досягненням граничного віку проходження державної служби та виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 39-41). 15.10.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Луганській області. 30.10.2015 року УПФУ у місті Рубіжному в Луганській області листом №134/С-14 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. Також в листі зазначено, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку. Додатково у листі зазначено, що для перерахунку пенсії приймаються довідки про заробітну плату оформлені належним чином (наявність кутового штампу, відбитку печатки та підписів посадових осіб, які видають довідки) (а.с.11). 12.11.2015 року позивач друге звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з тих самих підстав, до якої додала належним чином оформлену довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. 13.11.2015 року УПФУ у місті Рубіжному в Луганській області листом № 152/С-14 також відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що заява про перерахунок подається у формі згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, також були зазначені підстави відмови з посиланням на раніше наданий лист відповідача №134/С-14 від 30.10.2015 року (а.с.11,12). Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для
жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу)у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови. Станом на час призначення пенсії позивачу посадовий оклад помічника голови суду було встановлено у розмірі 928,00 гривень (а.с. 42). Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду. Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 12.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області ОСОБА_1, посадовий оклад помічника голови суду встановлено в сумі 2756,00 гривень (а.с. 10). Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року. Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в місті Рубіжному з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 4081/15вих від 12.11.2015 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними. Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 06.03.2009 року та як вбачається з листа відповідача від 13.11.2015 року №152/С-14 позивач звернулася до відповідача з заявою та належним чином оформленою довідкою 12.11.2015 року. Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок з 09.09.2015 року. Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок її пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки № 4081/15вих від 12.11.2015 року підлягає відновленню з дати звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та наданням належним чином оформленої довідки з 12.11.2015 року, в звязку з тим, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала зазначену довідку відповідачеві тільки 12.11.2015 року. Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року. У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу». Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 06.03.2009 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльностісуб'єктавладнихповноважень обов'язокщодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову. Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії УПФУ у місті Рубіжному щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати УПФУ у м.Рубіжному здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 4081/15вих від 12.11.2015 року з 12.11.2015 року. На підставі ст.94 КАС Україниз Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 487,20 грн. Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив: Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області здійснити ОСОБА_1 з 12 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки №4081/15вих від 12.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 (двадцять) копійок. Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.Л.Овчаренко