Справа № 445/2002/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2015 року Золочівський районний суд Львівської області
в складі судді Сивак В. М.
при секретарі Захарчук Н.Я.
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов"язання до вчинення дій , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області № 4693/03-40 від 14.07.2015 року про відмову в призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років та скасувати його повністю. Просить також зобовязати відповідача призначити йому з моменту звернення та виплачувати пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» починаючи з 12.06.2015 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що наказом Золочівської нафтобази №4 від 16 січня 1987 року його було тимчасово направлено у зону відчуження на період з 30 січня 1987 року по 28 лютого 1987 року для виконання роботи оператора АЗС міста Чорнобиля Київської області.
Користуючись своїм правом на отримання пенсії з більш раннього віку у звязку з отриманням статусу учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області із заявою призначити йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років та подав для необхідні документи, у тому числі: довідку Архівного відділу Золочівської районної державної адміністрації Львівської області № А-85 від 05.03.2013 року про заробітну плату за 1987 рік та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2015 року у справі №813/995/15.
Відповідач відмовив у призначенні ОСОБА_1 пенсії, посилаючись на те, що не було надано документів, які встановлюють період та місце роботи позивача у зоні відчуження. Вказані дії ОСОБА_1 вважає протиправними, оскільки подані ним документи містять необхідні відомості і є достатніми для призначення відповідної пенсії.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник-відповідача Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області ОСОБА_3 позов не визнали та надали письмові заперечення проти позову, згідно із яких ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Оскільки зменшення пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється в залежності від тривалості роботи в зоні відчуження в певний час, позивачу необхідно документально підтвердити певну кількість днів роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії у відповідному часовому проміжку. Однак, позивачем таких документів не предявлено у звязку з ліквідацією підприємства, де працював ОСОБА_1
Однак, згідно архівної довідки Золочівської районної державної адміністрації Львівської області від 08.04.2014 року №А174, документи дочірнього виробничо-комерційного підприємства «Золочівнафтопродукт», де працював ОСОБА_1, передано на державне зберігання в архівний відділ, де й можна отримати відповідні документи.
Для підтвердження часу та місця роботи у зоні відчуження, які надають право на отримання пенсії на пільгових умовах, позивачем подано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2015 року у справі №813/995/15, якою визнано протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення у видачі ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та зобовязано повторно розглянути можливість надання відповідного статусу позивачу.
На підставі вказаного рішення суду ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, однак таке не підтверджує період та місце його участі під час ліквідації наслідків аварії.
Тому, зважаючи на неподання ОСОБА_1 належних документів, які б підтверджували тривалість та місце його участі у зоні відчуження, відсутні підстави для призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Згідно ч. 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності до частини 2 цієї ж процесуальної норми, в адміністративних справах про протиправність рішень дій, чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій ? на 8 років.
Згідно зпостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. про Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій абзацу 6 підпункт г) п.7, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122; або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Крім цього, щоб підтвердити періоди роботи в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для зниження пенсійного віку, необхідно надати документи, які б підтверджували кількість днів роботи в зоні ЧАЕС (посвідчення про відрядження в зону ЧАЕС із зазначенням населених пунктів зони, військовий квиток і довідку військової частини, або архіву про участь у ліквідації, довідку про підвищену оплату праці в зоні ЧАЕС, виписки з особових рахунків про підвищену оплату праці).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював на дочірньому виробничо-комерційному підприємстві «Золочівнафтопродукт».
12 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням на 8 років пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
14 липня 2015 року Рішенням управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області № 4693/03-40 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням на 8 років пенсійного віку, у звязку з неподанням документів, які підтверджують період роботи, населений пункт чи обєкт, де позивачем виконувалась робота з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до листа №06-1695 від 24.04.1997р. Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках, нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірені організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження.
Як вказували сторони та зясовано судом, до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як особі, що віднесена до Категорії 2 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, згідно ізЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 подав наступні документи: 1)копію паспорта, серія КВ №088877; 2)копію військового квитка, серія НК №4127534; 3)копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, серія А №19935 с (категорія 2); 4)копію пропуску «Чернобыль» №063962; 5)копію наказу №4; 6)копію трудової книжки; 7) копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2015 року у справі №813/995/15.
В судовому засіданні встановлено, що інші первинні документи, а також документи згідно постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. «Про Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» і листа №06-1695 від 24.04.1997р. Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках, не збереглися, у звязку із чим не були надані відповідачу для вирішення питання про призначення відповідачу відповідної пенсії.
Враховуючи ті обставини, що відповідач не мав повного пакету документів, які згідно вказаних вище підзаконних актів є необхідними для позитивного вирішення питання щодо призначення особі пенсії за віком на пільгових умовах, відмова позивачу у призначенні йому даного виду пенсії не може бути визнана протиправною, у звязку із чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобовязання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2015 року у справі № 813/995/15 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 30 січня 1987 року по 28 лютого 1987 року виконував роботи оператора АЗС у м. Чорнобилі, тобто у зоні відчуження.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Наявність рішення суду в адміністративній справі, яким встановлено факт роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження, а також період його роботи, суд вважає належною та достатньою підставою для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.
Оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності та співставленні, аналізуючи пояснення позивача і враховуючи пояснення представників позивача та відповідача, суд приходить до висновку про те, що відсутність з обєктивних причин повного пакету документів, не може бути підставою для відмови позивачу в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, на яку він має право та яка гарантована для нього державою в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також бути підставою для порушення його пенсійних прав, а тому позовні вимоги в цій частині суд визнає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючисьст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», ст.ст.9,10,14,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою ЦК КПРС, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987р. №1497-878, постановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986р. №665-195, списком №1, затвердженимпостановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, ст.ст.2,7-12,69-71,159-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Золочівському районі Львівської області ЄДРПОУ 20859150 призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з моменту звернення та виплачувати пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 12.06.2015 р.
В іншій частині адміністративного позову ? відмовити.
Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі через Золочівський районний суд Львівської області апеляційної скарги.
Суддя : В. М. Сивак