Постанова № 54798590, 04.01.2016, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
04.01.2016
Номер справи
711/10636/15-а
Номер документу
54798590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/10636/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2015 року м.Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Смоляр А.О., розглянувши цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду м. Черкаси з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що він займав посади державної служби в державних органах та посади в органах місцевого самоврядування, здійснював встановлені для цих посад повноваження, безпосередньо пов'язані з реалізацією завдань та виконанням функцій державного органу та органів місцевого самоврядування і отримував заробітну плату за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 09.04.2012 р. Його стаж державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування становить 15 років 08 місяців 15 днів.

Згідно з розпорядженням міського голови Черкаської міської ради від 28.03.2012р. № 105-р(к) його було звільнено з посади заступника директора департаменту-начальника управління медичної допомоги - начальника відділу надання медичної допомоги дорослому населенню управління медичної допомоги департаменту охорони здоров'я Черкаської міської ради у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності за ст.38КЗпП України.

19.11.2015 він звернувся до Управління Пенсійного фонду в м. Черкасах Черкаської області із заявою від про перерахунок пенсії з дати призначення, включивши до розрахунку інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), які входили в структуру його заробітної плати та які відображені в довідках про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ .

Відповідач листом від 25.11.2015 № 665/н-10 повідомив, що при призначенні йому пенсії враховано лише посадовий оклад, премії, доплати за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація носить разовий характер та не передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із суми матеріальної допомоги та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою включення її до складу заробітної плати державного службовця.

Водночас на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а - 4753/09/2670 постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5 - 1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, а не які враховуються при обчисленні пенсії згідно з цим Законом. В зазначеній довідці в графі «інші виплати» вказуються усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат ( розшифруванням) в рядку під назвою «інші виплати».

Розмір його заробітної плати для обчислення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» складає 3969,93 грн. ( посадовий оклад, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога, індексація, компенсація не враховується в розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у нього складає 4126,40 грн. ( 5158,00 грн. х 80%). Підстав для включення в заробітну плату для обчислення пенсії «інших виплат» у органів Пенсійного фонду немає.

В звязку з цим позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення пенсії в розмірі 80 відсотків, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованих, виплачених та фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально- побутових потреб, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити заборгованість згідно з чинним законодавством.

Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на виконання ухвали суду надало заперечення, в якому вказує, що ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду.

Також, відповідач звертає увагу суду на те, що в «Офіційному віснику України» № 21 від 02.04.2010р. було надруковане оголошення про те, що ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2009р. відкрито провадження по справі № 2а-4753/09/2670 за адміністративним позовом осіб 1,2,3 та інших МЮУ, ПФУ, Мінпраці та соціальної політики України про визнання протиправної постанови правління ПФУ від 30.10.2008р. № 19-11 « Про затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення(перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010р. у справі № 2а-4753/09/2670 13.03.2010 офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Reviw/14287443) з дотриманням вимог Закону України «Про доступ до судових рішень». Також ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 у адміністративній справі № 2а-4753/09/2670 офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Reviw/12674573 відповідно до вимог Закону України «Про доступ до судових рішень».

Крім того, постанова правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» № 5-1 від 14.02.2011 року, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, була офіційно опублікована в «Офіційному віснику України» № 14 від 04.03.2011 року, ст. 606, понад 4 роки назад. Набрала законної сили 04.03.2011

Таким чином управління вважає, що ОСОБА_1 міг і повинен був дізнатися про своє порушене право після оприлюднення офіційного опублікування даного урядового нормативно-правового акту.

Але ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом лише 30 листопада 2015 року та не порушував питання про поновлення строку звернення, що суперечить ст. 100 КАС України.

Для переходу на пенсію ОСОБА_1 надав довідку видану Департаментом охорони здоровя Черкаської міської ради від 09.04.2012 року № 722/14-05-03, відповідно до якої колонка «Інші виплати» (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань) становила всього 24561,10 грн.

Між тим до адміністративного позову надана нова довідка видана Департаментом охорони здоровя та медичних послуг Черкаської міської ради від 17.09.2015 № 868/14-05-03, відповідно до якої «Інші виплати» на загальну суму становлять 38995,33 грн. крім матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, зазначених в попередній довідці, в дану суму входить індексація заробітної плати та компенсація за не використану відпустку.

Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду за заявою про призначення (перерахунок) пенсії та необхідними документами, визначеними Порядком подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій.

19.11.2015 ОСОБА_1 звернувся з заявою до управління з проханням здійснити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових потреб, та індексації заробітної плати.

На думку відповідача, до надання нової форми довідки права ОСОБА_1 не могли бути порушенні. Таким чином, для визначення дати здійснення перерахунку пенсії підлягає застосування ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що регламентує строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії.

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених частиною першою цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.

Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та йому призначена пенсія державного службовця з 09.04.2012 року.

Позивач 19.11.2015 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 17.09.2015 року № 868/14-05-03 , в якій була зазначена індексація та матеріальна допомога.

Згідно листа відповідача від 25.11.2015 року № 665/Н-10 в такому перерахунку відмовлено. Суд вважає відмову незаконною.

Відповідно ст.4 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та ст.7 цього Закону врегульоване питання щодо бази нарахування єдиного внеску. Так, єдиний соціальний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці(виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку),сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній під час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 06.11.2013 року, 03.06.2014 року (справи № 21-430а11, № 21-97а13, № 21-125а13, № 21-350а13 відповідно).

Таким чином, відповідач, знаючи про існування норм, на які посилався у своєму запереченні та листі про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу, усвідомлено не зробив правильного розрахунку пенсії, чим порушив права позивача, а тому, на думку суду, саме з вини відповідача розрахунок пенсії був зроблений неправильно.

Що стосується строків позовної давності, на які звертав увагу відповідач, то суд прийшов до наступного.

Згідно ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права.

Позивачу стало відомо про його порушені права 25.11.2015 року, коли листом Управління Пенсійного воду України у м. Черкаси Черкаської області йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Отже, фактично, саме 25.11.2015 року позивач дізнався про його порушені права. Таким чином суд вважає, що позивач не пропустив строк позовної давності, оскільки позов про перерахунок пенсії заявлено 30.11.2015 року .

Щодо прохання позивача зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення пенсії в розмірі 80 відсотків як державному службовцю, то суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні» та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

З 1 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, щодо призначення державним службовцям пенсії внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року.

На день призначення пенсії позивачу, а саме станом на 09.04.2012 року, діяла норма ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 31 жовтня 2011 року, відповідно до якої розмір пенсії становив 80 відсотків від сум заробітної плати відповідно до стажу державної служби , що складав 15 років 08 місяців 15 днів.

Таким чином суд вважає, що перерахунок вже призначеної позивачу пенсії повинен бути проведений у розмірі 80% від суми місячного заробітку.

Відповідно до ст. 256 КАС Україн и негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» за подачу до суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою на користь держави сплачується судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому за таких обставин судовий збір підлягає до стягнення з відповідача.

На підставі ст.ст.8,21,22 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу»,ст.2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.8,9,17-19,104-106,122,161-163,186КАС України, суддя -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити повністю.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат , вказаних в довідці № 868/14-05-03 від 17.09.2015, виданій Департаментом охорони здоровя та медичних послуг Черкаської міської ради.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати з 09.04.2012 року призначену ОСОБА_1 пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 80% від місячного заробітку.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.

Постанову допустити до негайного виконання у межах стягнення суми за один місяць.

Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя: ОСОБА_2