Постанова № 54798095, 29.12.2015, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
559/3020/15-а
Номер документу
54798095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/3020/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 року Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Лопухович А.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права,

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що 22 листопада 2010 року їй призначена пенсія державного службовця на умовах Закону України «Про державну службу». Для нарахування пенсії нею було надано довідки про складові заробітної плати з останнього місця роботи-Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради №03-03/227 від 02.02.2011 р. за період з 1.11.2010 року по 31.01.2011 року та № 03-03/228 від 02.02.2011р., де вказано суми заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Надана також довідка про складові заробітної плати №03-05/2499 від 22.11.2010 року за період з 1.11.2008 року по 31.10.2010 року. На її звернення від 02.11.2015 року про перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, в тому числі матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати відповідачем надано відповідь №36/06-12-Л від 10.11.2015 року про відмову у здійсненні такого перерахунку. Пояснюють свою позицію тим, що матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не є складовими частинами заробітної плати,передбаченими Законом України «Про державну службу», а тому не можуть бути включені до розрахунку її пенсії. З таким рішенням вона не може погодитися та вважає його неправомірним, таким, що не відповідає діючому законодавству, порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному заробітній платі та стажу. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Відповідачем для призначення її пенсії було зараховано до страхового стажу 33 роки 9 місяців 23 дні роботи на державній службі відповідно до Закону України «Про державну службу». Довідкою №237 від 9.10.2015 року підтверджено сплату нею страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з усіх сум складових заробітної плати, що становить 11330.09 грн. Отже, з наведеного вбачається,що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, компенсація та індексація), які виплачувались їй, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці., а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, тому вони повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Крім того, Верховний Суд України в постанові від 8 липня 2015 № 732/48/15а прийшов до висновку, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-ХП у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії. Просить визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови провести перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплаченої мені матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відображених у наданій довідці № 03-03/227 від 02.02. 2011 року., яка замінена довідкою № 237 від 19.10.2015 року, зобов»язати здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 22.11.2010 року з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5914,97 грн., на вирішення соціально-побутових питань в сумі 4521,16 грн. та індексації в сумі 893,96 грн., відображених у наданій довідці №03-03/227 від 02.02. 2011 року, які замінені довідкою №237 від 19.10.2015 року, з урахуванням відсотка розрахунку пенсій від заробітку на момент призначення пенсії 90 % відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов»язати виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з моменту призначення пенсії державного службовця, стягнути судові витрати у справі.

Ухвала про відкриття скороченого провадження разом з адміністративним позовом та доданими до нього матеріалами була надіслана відповідачу.

У встановлений строк управління ПФУ в Дубенському районі Рівненської області подало заперечення проти позову, де вказує, що на їх думку підстав для задоволення позовних вимог немає. Позивачу призначена пенсія державного службовця на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», підстав здійснювати перерахунок пенсії, виходячи із запропонованою нею розміру не має, оскільки таке право ОСОБА_1 не порушено. Просять відмовити у задоволені позову повністю.

Дослідивши всі обставини справи, суд вирішив, що позов підлягає до часткового задоволення із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 22 листопада 2010 року перебуває на обліку в УПФ в Дубенському районі Рівненської області та отримує пенсію державного службовця на умовах ст.37 «Про державну службу».(а.с.7-15)

2 листопада 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахування її пенсії, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, відповідно до довідки від 19 жовтня 2015 року №237, із якої вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога, допомога на оздоровлення, інші виплати. (а.с.8-11)

Листом від 10 листопада 2015 року за №36/06-12-Л управлінням Пенсійного фонду в Дубенському районі Рівненської області їй було відмовлено в проведенні перерахунку.(а.с.18-19)

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція Українимає найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 33 зазначеного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст.37 Закону(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1, ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 3 липня 1991 рокупередбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Після призначення пенсії позивачціЗакон України "Про державну службу"тапостанова КМУ від 31.05.2000 №865 "Про питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"зазнали змін в бік, що погіршує становище позивачки (зменшилась відсоткова величина пенсії від суми заробітної плати та збільшився період роботи, за який враховується заробіток).

Відповідно дост. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першоїстатті 58 Конституції Українипро те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

У мотивувальній частині свого рішення Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першоїстатті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Правиламистатті 22 Конституції Українивстановлено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 5 ЦК Українивстановлено, що акт цивільного законодавства не має зворотної дії. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Позивачці пенсія призначена відповідно до нормст.37 Закону України "Про державну службу"у попередній редакції в розмірі 90% її заробітної плати, ця розрахункова величина ніким не переглядалась в бік її зменшення і має залишатися дійсною для визначення розміру її пенсії.

Крім того, Верховний Суд України в постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-420а13 висловив правову позицію, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.

Суд вважає, що датою перерахунку та виплати пенсії має бути 1 листопада 2015 року, із урахуванням довідки від 19 жовтня 2015 року та звернення до відповідача від 2 листопада 2015 року.

Таким чином, порушене право ОСОБА_1 підлягає відновленню, шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії згідно Закону Україниз урахуванням «інших виплат» - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи з 90 % заробітної плати державного службовця, починаючи із 1 листопада 2015 року, відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до наданої довідки.

Згідно вимог ч.2 ст.161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України,суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права частково задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1, пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,починаючи із 1 листопада 2015 року з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати, інших виплат, відповідно до довідки №237 від 19.10.2015 року, з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії 90%.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: