Постанова № 54790134, 23.12.2015, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
444/2743/15-а
Номер документу
54790134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 444/2743/15-а

Провадження № 2-а/444/58/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2015 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :

головуючого судді Ясиновський Р. Б.,

секретар судового засідання Реміцька І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при відмові в здійсненні перерахунку пенсії протиправними; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної їй пенсії з 03.03.2011 року, з урахуванням інших видів виплат, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; зобовязати відповідача виплатити їй недоотриману суму пенсії з урахуванням індексу інфляції починаючи з 03.03.2011 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 11.03.1991 року по 01.09.2008 рік вона перебувала на державній службі. З 02 вересня 2008 року її звільнено у зв'язку із досягненням пенсійного віку перебування на державній службі, виходом на пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу». ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області (далі-Управління ПФУ в Жовківському районі Львівської області) розмір пенсії їй обчислено виходячи із заробітної плати , нарахованої за 2006-2008 роки без врахування виплат матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися внески на обов'язкове державне пенсійне страхування. Дізнавшись про недотримання відповідачем у моєму випадку вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення громадян 10.11.2015, з метою досудового врегулювання питання, вона звернулася до ОСОБА_2 ПФУ в Жовківському районі Львівської області із заявою про перерахунок їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу» , подавши при цьому довідку про заробітну плату ( складові заробітної плати державного службовця), згідно форми, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 « Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670», тобто з врахуванням вищезазначених виплат. Листом від 11.11.2015 № 5141/03-21 ОСОБА_2 ПФУ в Жовківському районі Львівської області їй відмовлено у задоволенні поданих нею вимог. За змістом ст. 37 Закону України « Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У частині першій ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 ЗУ « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. А від так, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входить до системи оплати праці державного службовця. А тому, рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, вважає неправомірним.

Позивачка в судовому засідання позовні вимоги підтримала, послалась на обставини, викладені у позові, просить задоволити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовквіському районі Львівської області ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечила, покликаючись на обставини, викладені у письмовому запереченні. Зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться па обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області. З 02.09.2008 року призначено пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (надалі - Закон № 3723) на підставі заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 та доданих довідок № 3348/10 від 03.09.2008 року, про розмір заробітної плати. Довідки № 3349/10 від 03.09.2008 року про розмір посадового окладу, рангу, та Довідки № 3350/10 від 03.09.2008 року про виплачену премію за особистий вклад у загальні результати роботи та надбавки за високі досягнення у праці, згідно Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268. Отже при призначенні пенсії управління жодним чином не порушило прав позивачки. 10.11.2015 року позивачка звернулася в управління з заявою про перерахунок пенсії державного службовця включаючи матеріальну допомогу та індексацію з долученням довідки № 4876/06-33 від 26.10.2015 року, про складові заробітної плати..., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форма якої затверджена Постановою правління ПФУ 14.02.2011 р. № 5-1. Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України з погодженням з Міністерством соціальної політики. Отже для перерахунку пенсії державного службовця необхідними є дві підстави: підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця; подання заяви та довідок, встановленої форми.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 року затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Для перерахунку пенсії ОСОБА_4 згідно поданої заяви від 10.11.2015 року та доданої довідки не має підстав, оскільки: розмір заробітної плати державного службовця з лютого 2008 року не підвищувався; подана з заявою довідка не відповідає формі, затвердженій, Постановою ГІФУ № 15-1. Крім того, ст. 33 Закону № 3723 передбачено що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній служба та ін. надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати не входить до структури заробітної плати державного службовця, оскільки не передбачена ст. 33 Закону № 3723 та не є ін. надбавками, а допомогою. Крім того вказує, що Згідно ст. 99 КАСУ встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав ... особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Тому підстав для виплати недоотриманої суми пенсії, в т.ч. з урахуванням індексу інфляції, починаючи з 03.03.2011 року немає. У звязку з чим, просить відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Зясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, зясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, з 02.09.2008 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

З копії заяви від 10.11.2015 року вбачається, що позивачка ОСОБА_1 10.11.2015 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу та індексацію, долучивши при цьому довідку про складові заробітної плати за 60 календарних місяців /а.с.16/.

З листа УПФУ у Жовківському районі Львівської області від 11.11.2015 року № 5141/05-21 вбачається, що внаслідок звернення позивачки, рішенням УПФУ у Жовківському районі Львівської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено, з посиланням на те, що відповідно до п. 4.5 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 перерахунок пенсії непрацюючим пенсіонерам державним службовцям проводиться, виходячи із сум заробітної плати, яку одержав державний службовець на відповідній посаді з якої призначено ( перераховано пенсію ) на час виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховувались в розмірах, установлених КМУ з моменту виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на час призначення ( перерахунку ) пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати та довідок виданих за останнім місцем роботи. До того ж, з 01.01.2015 року пенсії державним службовцям обчислюються у розмірі 60 % від заробітної плати. Пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Оскільки підвищення заробітної плати державним службовцям не проводилось, підстав для перерахунку пенсії немає /а.с. 17-18/.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу", зокрема, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постанова КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.

Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 35 Закону України "Про державну службу" визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.

Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати "Інші виплати", до яких віднесені суми індексації заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними.

Разом з тим, як свідчать встановлені обставини справи, до звернення з заявою до відповідача за перерахунком пенсії, позивачка не надала суду доказів, що при призначенні пенсії представила довідку про заробітну плату, в якій би було вказано про суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інші виплати, на які сплачувались страхові внески. Довідка, в якій передбачені вказані виплати датована 26.10.2015 року за №4876/06-33 та видана ПФУ в Жовківському районі Львівської області.

Разом з тим, право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування "інших виплат", підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.

На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У вказаній довідці міститься поле "інші виплати", з необхідністю їх розшифровки.

Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.

Разом з тим, за змістом ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної їй пенсії з 03.03.2011 року.

Однак, згідно вимог ст.ст. 83, 84, 87 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 43, 44, 45, 46 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення ( заяви ) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.

Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 10.11.2015 року, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви та підтверджуючої довідки.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця лише з 10.11.2015 року, з моменту звернення до УПФУ у Жовківському районі Львівської області з заявою про перерахунок пенсії, в розмірі відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у відповідності до відповідної довідки про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.

Крім цього, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у при перерахунку пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, за довідкою що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 10.11.2015 року (в межах строку звернення до адміністративного суду) є протиправними, а відтак відповідача необхідно зобовязати здійснити відповідний перерахунок.

Разом з тим, щодо вимог про зобовязання відповідача в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку, суд вважає, що така вимога є передчасною і в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки згідно статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, у даному випадку у разі порушення права, свобод чи інтересів позивача у нього виникає право звернення до суду, а вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії на майбутнє, не можуть бути предметом розгляду в адміністративному суді.

Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій до державних свят, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування з 10.11.2015 року.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд.

Головуючий суддя Р. Б. Ясиновський

Повний текст постанови складено 28.12.2015 року.