Постанова № 54787697, 23.12.2015, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
461/11992/15-а
Номер документу
54787697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 461/11992/15-а

Категорія 101

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.12.2015 року Галицький районний суд м.Львова

у складі: головуючого судді Волоско І.Р.,

секретар Підлужний Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні №48029705 ,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся в суд з позовом до ГТУЮ у Львівській області про скасування постанови про накладення штрафу ВП №48029705, покликаючись на те, що 18.11.2015 року позивачем була отримана копія постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 16.11.2015 року про накладання штрафу у розмірі 1020,00 грн. Дане виконавче провадження було відкрите 09.07.2015 року на підставі виконавчого листа Галицького районного суду м. Львова № 2а-232/11 від 30.06.2015 року та боржнику наданий строк для самостійного виконання рішення суду до семи днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. 16.11.2015 року у виконавчому провадженні старшим державним виконавцем було прийняте рішення про накладання штрафу на Головне управління ПФУ у Львівській області. Позивач вважає постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду безпідставною та такою, що не відповідає вимогам законодавства України. Просить суд скасувати вказану постанову.

Представник позивача у судове засідання не зявився, подав заяву про проведення розгляду справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відповідно до ст.128 КАС України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, які суд вважає достатніми.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до положень частини першої статі 3 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Приписами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

За нормами статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані, зокрема, на примусове виконання рішень судів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших Законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Судовим розглядом було встановлено, постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області ОСОБА_1 від 09.07.2015 року було відкрито виконавче провадження ВП №48029705 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-232/11, виданого 30.06.2015 року Галицьким районним судом м. Львова про зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в користь ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних сил України» з 01.09.2008 року з врахуванням виплачених сум.

В подальшому вимогою державного виконавця від 12.10.2015 року зобов'язано повідомити про призначення та виплату пенсії стягувачеві після 01.07.2012 з урахуванням положень чинного законодавства та надати державному виконавцю письмове підтвердження про виконання. Всупереч законним вимогам державного виконався, у встановлений державним виконавцем строк виконавчий документ в частині проведення перерахунку та виплати пенсії після 01.07.2012 на підставі посадових окладів, передбачених наказом Міністерства оборони України №377 боржником не виконано.

Вказані обставини свідчать про настання відповідальності, передбаченої статтею 89 Закону України "Про виконавче провадження" за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.

Ураховуючи викладене, старшим державним виконавцем Романом Назаром Олеговичем відповідно до ст.ст. 11, 89 Закону України "Про виконавче провадження", пунктом 8.2 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії накладено на головне управління ПФУ у Львівській області штраф у розмірі 1020,00 грн..

Відповідно до ч. 1 ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з ч.2 ст.11 Закону державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом та розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання.

Пунктом 8 ч.3 ст.11 Закону передбачено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа, про встановлення чи зміну порядку і способу виконання, про відстрочку та розстрочку виконання рішення.

Водночас зазначаємо, що головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 №77623/11/9104 в частині щодо перерахунку пенсій відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України", із врахуванням ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2014 про роз'яснення судового рішення, виконано до змін в законодавстві - до 30.06.2012 (виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин). Такою обставиною є постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Крім цього, Кабінетом Міністрів України з метою реалізації пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" 03.09.2014 р. прийнято постанову № 440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

Відповідно до зазначеного Порядку виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація або юридична особа, які видані або ухвалені до 01.01.2013 p., подаються заявником до органів державної виконавчої служби для здійснення їх обліку, інвентаризації та подальшої передачі органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Тобто на судове рішення, на підставі якого виданий виконавчий лист, поширюється постанова №440.

У зв'язку із скасуванням вищими судовими інстанціями в частині проведення перерахунку та виплати пенсій військовослужбовцям відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 №576, стягувану зайво виплачені кошти. Тому, головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано позовну заяву до суду про стягнення із позивача суми пенсії, виплачених надміру, яка перебуває на розгляді.

Відповідно до ст.89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника.

Частиною 1 та 2 ст.89 Закону передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Разом з тим, державним виконавцем при винесенні постанови від 16.11.2015 року ВП №48029705 про накладення штрафу в сумі 1020,00 грн. не взято до уваги, що управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2. Про що було повідомлено державного виконавця листом за вих.№7441/07-28 від 15.07.2015.

У зв'язку з виконанням судового рішення державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову від 17.08.2012 року ВП №31879036 про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до ч1 ст.50 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) у разі закінчення виконавчого провадження (крім напрвлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження.

Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Натомість, державним виконавцем дані обставини не взяті до уваги та винесено постанову від 16.11.2015 ВП №48029705 про накладення штрафу в сумі 1020,00 грн.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, як випливає з вищенаведеного, державним виконавцем, при винесенні оскаржуваної постанови та вчиненні виконавчих дій не було перевірено у належному порядку поважність причин не виконання рішення суду в строк до семи днів з моменту винесення постанови. Крім цього, ГУ ПФУ у Львівській області рішення суду виконано, про що було повідомлено державного виконавця, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 128, 160, 161, 162, 167, 258 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

позов задовольнити повністю.

Скасуватипостановустаршого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_1від 16.11.2015 року у №48029705 про накладення штрафу.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Р.Волоско.