Справа №263/14415/15-а
Провадження №2-а/263/349/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, при секретарі Момт А.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 грудня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідок Прокуратури Донецької області №18-57-1092 від 07.08.2012 та №18-57-630 від 02.12.2015, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції закону №2663-ІІІ від 12.07.2001), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з серпня 1984 року працював на різних посадах в органах прокуратури України, в грудні 2002 року безстроково призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми середнього заробітку. З 01.07.2012 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1092 від 07.08.2012 здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та обчислило її розмірі 80% від суми заробітної плати. 30.11.2015 був звільнений з органів прокуратури України за власним бажанням. Прокуратурою Донецької області у відповідності з постановою Кабінету Мінінстрів України №505 від 31.05.12 року видана довідка №18-57-630 від 02.12.2015 року про суму заробітної плати для обчислення пенсії по відповідній посаді в межах максимальної за останні 60 місяців в розмірі 13507,19 грн. 25.11.2015 року позивач звернувся до відповідача щодо розяснення стану обчислення пенсії та причин її невиплати з 01.04.2015 року та 02.12.2015 року щодо перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-630 від 02.12.2015 року та обчислення її в розмірі 90% від суми середнього заробітку відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону №2663-111 від 12.07.01), яка діяла на час призначення пенсії. Відповідно листу відповідача від 01.12.2015 року у перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Донецької області №18-57-630 від 2.12.2015 відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Вважає, що право на пенсійне забезпечення було набуто ще в грудні 2002 року, наявність необхідного загального стажу роботи понад 20 років, у тому числі на посадах прокурора прокуратури понад 18 років, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» надало право на призначення пенсії в розмірі не більше 90 відсотків від місячного (чинного) заробітку.
Позивач у судове засідання не прибув, просив розглядати справу у його відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_4 надав письмові заперечення відповідача проти задоволення позову, в яких зазначено, що, позивач перебуває на обліку УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, який чинний. Позивачем 08.08.2012 року надано довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку. З 01.08.2012 розмір пенсії перераховано в сумі 80% заробітної плати у відповідності до Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Вважає, що вимоги позивача не мають правового підґрунтя, наполягає на застосуванні ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо встановлення 6-ти місячного строку звернення до суду, тому просить відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши обставини, повідомлені позивачем та відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_3 ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з грудня 2002 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.
З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. З 01.08.2012 року розмір пенсії ОСОБА_2 було перераховану пенсію на 80% від суми заробітної плати, на підстав довідки Прокуратури Донецької області №18-57-1092 від 07.08.2012, що також не заперечується сторонами.
25.11.2015 року та 02.12.2015 року позивач звернувся до відповідача за розясненням стосовно поновлення виплати пенсії за вислугою років в розмірі, встановленому ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», провести перерахунок пенсії на підставі довідок прокуратури Донецької області №18-57-630 від 02.12.2015 року в сумі заробітної плати для нарахування пенсії та розясненням щодо зменшення розміру пенсії.
ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя від 09.12.2015 №147 (143) /К-174-01-08, ОСОБА_2 розяснено, що виплата пенсії була тимчасово призупинене з 01.04.2015 року згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як працюючому пенсіонеру. На підставі наданих документів про звільнення виплата пенсії, призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» буде поновлена у попередньому розмірі (80% від суми заробітної плати). Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу»,"Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів». Підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.
Згідно з наказом Генерального прокурора України №652к від 23.11.2015. гр. ОСОБА_2 було звільнено з посади прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області з 30 листопада 2015 року за власним бажанням.
Відповідно довідки Прокуратури Донецької області від 02.12.2015 №18-57-630, сума заробітної плати ОСОБА_2 для нарахування пенсії за відповідною посадою у межах максимальної 13507,19 грн.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 року, який набирав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, розмір пенсії за вислугу років прокурорів і слідчих прокуратури зменшено до 80% місячної (чинної) заробітної плати.
Згідно положень вищевказаної статті у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Крім того, статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України видокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_3 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України у справах № 21-445а13, № 21-420а13, № 21-348а13.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від заробітку, який було встановлено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на час призначення пенсії ОСОБА_2, з урахуванням приписів абз. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Зважаючи на те, що відсотковий розмір пенсії від заробітку за відповідною посадою зменшено ОСОБА_2Г.з 01.07.2012 року, перерахунок пенсії слід проводити починаючи з 01.07.2012 року.
Згідно дост. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі зазначеного з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Маріуполя підлягає стягненню судовий збір на користь позивача у розмірі 487,20 грн., сплачений нею при поданні позову до суду.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статтями 10-11, 71, 86, 100, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за вислугу років.
Зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідок Прокуратури Донецької області №18-57-1092 від 07.08.2012 року та №18-57-630 від 02.12.2015 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції закону №2663-ІІІ від 12.07.2001), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 487,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Т.І. Скрипниченко