Постанова № 54769581, 29.12.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
808/8608/14
Номер документу
54769581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 року 09 год. 55 хв. Справа № 808/8608/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фонового ринку

до: Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод «Перетворювач»

про: стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі позивач або Дніпровське ТУ НКЦПФР) звернулось з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод «Перетворювач» (далі відповідач або ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач») про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 5100 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та надала пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень чи будь-яких заяв до суду не надіслав, у звязку з чим суд визнав причину неявки представника відповідача неповажною та, відповідно до положень частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу без його участі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно статті 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_2 України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до статті 9 Закону України № 448/96-ВР уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Судом встановлено, що ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» було призначено річні загальні збори акціонерів на 30.04.2014 о 14-00, за адресою: м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд. 9, актова зала. В той же час, фактично реєстрація акціонерів проходила за адресою м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд. 9, в приміщенні з вивіскою «КОНТАКТ».

07.05.2014 уповноваженою особою комісії ОСОБА_3 на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення НКЦПФР від 11.09.2012 № 1239, у відношенні ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Керівнику або повноважному представнику ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» пропонувалось зявитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 21.05.2014 о 12 год. 00 хв. за місцезнаходженням Дніпровського ТУ НКЦПФР.

Згідно з реєстром відправленої рекомендованої кореспонденції від 08.05.2014 та копії фіскального чеку від 08.05.2014, вказана постанова надсилалась на адресу відповідача.

За приписами пункту 2 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 (далі - Правила), уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.05.2014 уповноваженою особою комісії ОСОБА_3, у відношенні ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» складено Акт № 206-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів та у відповідності до статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» винесено постанову від 21.05.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи відносно ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» призначено на 30.05.2014 об 11 год. 30 хв.

Судом встановлено, що Акт від 21.05.2014 № 206-ДН-1-Е та постанова від 21.05.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів надсилались відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить надані позивачем копія списку рекомендованих листів від 22.05.2014 та копія фіскального чеку.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України № 448/96-ВР НКЦПФР має право, серед іншого, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 1 Розділу ХVІІ Правил № 1470, за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.

Так, пунктом 7 статті 11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою комісії ОСОБА_4, 30.05.2014 винесено постанову № 206-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої, за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» накладено штраф у розмірі 5100 грн., який необхідно було перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови.

Постанова від 30.05.2014 № 206-ДН-1-Е направлялась на адресу відповідача засобами поштового звязку, що підтверджується наданим позивачем списком рекомендованих листів від 30.05.2014 та копією фіскального чеку.

З метою здійснення перевірки Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами дотримання вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства, визначає процедуру призначення Комісією представників для здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів (їх представників), проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств та порядок здійснення такого Нагляду в акціонерних товариствах Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1518 від 25.10.2012 затверджено Порядок нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств (далі Порядок № 1518).

Пунктом 6 розділу 2 вказаного Порядку, керівник територіального органу Комісії має право самостійно за наявності підстав, передбачених пунктом 1 цього розділу, надавати Доручення на здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків тих акціонерних товариств, загальні збори яких проводяться на території адміністративно-територіальної одиниці цього територіального органу.

Згідно з пунктом 4 розділу 3 Порядку № 1518, при здійсненні Нагляду Представники Комісії мають право, зокрема, на доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення Нагляду; вимагати надання письмових пояснень, документів (належним чином засвідчених копій), виписок, витягів з відповідних документів, які необхідні Представникам Комісії при здійсненні Нагляду, та іншу інформацію у посадових осіб акціонерного товариства та/або осіб, уповноважених на скликання загальних зборів, проведення реєстрації акціонерів (їх представників), проведення загальних зборів, голосування та підбиття його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств, та/або представників юридичної особи, яка веде облік права власності на акції товариства, та/або акціонерів (їх представників) у зв'язку з реалізацією своїх повноважень щодо здійснення Нагляду.

Відповідно до пункту 7, 9, 10 розділу 3 Порядку № 1518, посадові особи акціонерного товариства та/або особи, уповноважені на скликання загальних зборів, проведення реєстрації акціонерів (їх представників), проведення загальних зборів, голосування та підбиття його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств, та/або представники юридичної особи, яка веде облік права власності на акції товариства, та/або акціонери (їх представники) попереджаються керівником контрольної групи, що вони зобов'язані, серед іншого, надавати документи (належним чином засвідчені копії), виписки, витяги з документів та іншу інформацію, необхідну Представникам Комісії при здійсненні Нагляду.

Під час здійснення нагляду за проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств Представниками Комісії перевіряються: відповідність переліку питань, які розглядаються загальними зборами, порядку денному, затвердженому наглядовою радою акціонерного товариства (у разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 Закону України «Про акціонерні товариства», - порядку денному, затвердженому акціонерами, які цього вимагають), та порядку денному, оприлюдненому згідно із законом; повноваження лічильної комісії та її членів; відповідність процедур голосування та підрахунку голосів вимогам законодавства про цінні папери та акціонерні товариства.

Представники Комісії мають право вимагати надання письмових пояснень, документів (належним чином засвідчених копій), виписок, витягів з відповідних документів, які необхідні Представникам Комісії при здійсненні Нагляду, та іншу інформацію в посадових осіб акціонерного товариства та/або осіб, уповноважених на скликання загальних зборів, проведення реєстрації акціонерів (їх представників), проведення загальних зборів, голосування та підбиття його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств, та/або представників юридичної особи, яка веде облік права власності на акції товариства, та/або акціонерів (їх представників) у зв'язку з реалізацією своїх повноважень щодо здійснення Нагляду.

Згідно розділу 4 Порядку № 1518 за результатами Нагляду контрольна група складає Протокол у двох примірниках. У Протоколі відображаються результати Нагляду відповідно до повноважень, наданих Представникам Комісії Дорученням.

Обставини щодо встановлення порушення ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» пункту 7 статті 11 Закону України № 448/96-ВР були також предметом розгляду справи № 808/4271/14, оскільки не погодившись із постановою від 30.05.2014 № 206-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» оскаржив її у судовому порядку та 29.09.2014 Запорізьким окружним адміністративним судом винесено постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 206-ДН-1-Е від 30.05.2014 відмовлено.

Вказана постанова набрала законної сили 08.07.2015.

Згідно частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Положеннями статей 72 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України також визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

З урахуванням викладених положень та обставин, з огляду на те, що на час розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 5100 грн. ПАТ «Запорізький завод «Перетворювач» не сплачена, а відтак заборгованість перед бюджетом не погашена, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод «Перетворювач» штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 5100 (пять тисяч сто) грн. (на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області, балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 106).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша