ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2015 року 12 год. 40 хв. Справа № 808/1943/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Рибакової М.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фонового ринку
до: Публічного акціонерного товариства «Запоріжтрансформатор»
про: стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ:
Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі позивач або Дніпровське ТУ НКЦПФР) звернулось з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» (далі відповідач або ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР») про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 3400 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та надала пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав у повному обсязі, вважає, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 373-ДН-1-Е від 16.10.2014 прийнята неправомірно, оскільки позивачем вказані порушення не вчинялись.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративного позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно статті 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_3 України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до статті 9 Закону України № 448/96-ВР уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.
Судом встановлено, що 16.09.2014 уповноваженою особою комісії ОСОБА_4 на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», за результатами розгляду скарги акціонера ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» громадянина ОСОБА_5, у відношенні відповідача винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Як зазначено у постанові, на вимогу акціонера ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» ОСОБА_5 товариством не надано інформацію про підсумки голосування на загальних зборах акціонерів ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» 25.02.2014, передбаченим статутом товариства способом шляхом надсилання рекомендованого листа засобами поштового звязку, що є порушенням статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» (а.с. 7).
Керівнику або повноважному представнику ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» пропонувалось зявитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 02.10.2014 об 11 год. 00 хв. за місцезнаходженням Дніпровського ТУ НКЦПФР.
Згідно списку рекомендованих листів, відправлених 16.09.2014 та копії фіскального чеку від 16.09.2014, вказана постанова надсилалась на адресу відповідача (а.с. 8).
За приписами пункту 2 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 (далі - Правила), уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.10.2014 уповноваженою особою комісії ОСОБА_6, у відношенні ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» складено ОСОБА_7 № 375-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів та у відповідності до статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 № 1239 «Про надання повноважень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку посадовим особам Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку», винесено постанову від 02.10.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи відносно ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» призначено на 16.10.2014 об 11 год. 00 хв. (а.с. 9, 10).
ОСОБА_7 від 02.10.2014 № 375-ДН-1-Е та постанова від 02.10.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів надсилались відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить надана позивачем копія списку рекомендованих листів від 03.10.2014 та копія фіскального чеку (а.с. 11).
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України № 448/96-ВР НКЦПФР має право, серед іншого, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з пунктом 1 Розділу ХVІІ Правил № 1470, за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.
Так, пунктом 3 статті 11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою комісії ОСОБА_6, 16.10.2014 винесено постанову № 373-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої, за ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, на ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» накладено штраф у розмірі 3400 грн., який необхідно було перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови (а.с. 12).
Постанова від 16.10.2014 № 373-ДН-1-Е була отримана представником відповідача особисто 16.10.2014 про що свідчить відповідна відмітка на копії вказаної постанови.
Згідно статті 7 Закону № 448/96-ВР основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Частиною 1 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008, акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.
Пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини 1 статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства» зокрема передбачено, що акціонерне товариство зобов'язане зберігати: 1) статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір; 2) положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них; 3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства; 5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства; 6) протоколи загальних зборів; 7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів; 8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу; 9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства; 10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства; 11) річну фінансову звітність; 13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам; 14) проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства; 16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства; 17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
Пунктом 17 частини 1 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» також передбачено, що акціонерне товариство зобов'язане зберігати інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
Відповідно до частини 2 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства, зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства та печаткою товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті.
Не погодившись із прийнятою Дніпровським ТУ НКЦПФР постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 373-ДН-1-Е від 16.10.2014, ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» звернулось до суду із позовом про її скасування.
26.05.2015 Запорізьким окружним адміністративним судом було винесено постанову у справі № 808/1161/15, якою у задоволенні позову ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» до Дніпровського ТУ НКЦПФР про скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 373-ДН-1-Е від 16.10.2014 відмовлено у повному обсязі (а.с. 41-44).
ОСОБА_7 рішення набрало законної сили 15.10.2015.
Під час розгляду справи № 808/1161/15 судом було надано оцінку доказам по справі та наданим представником ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» поясненням, на які, як на обґрунтування заперечень у даному позові, зокрема посилався представник відповідача. Так, судом було встановлено, що запитувана акціонером ОСОБА_5 інформація підпадає під визначення частини 1 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства», вказана особа на день проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» була власником іменних простих акцій товариства у кількості 1628 штук номінальною вартістю 0,01 грн. (загальна номінальна вартість 16 грн. 28 коп.), частка у статутному капіталі складає 0,0001%, у звязку з чим ОСОБА_5 мав право на отримання запитуваної інформації.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Статями 72 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України також визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
З урахуванням вказаних норм та обставин, з огляду на те, що за наслідками судового оскарження постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 373-ДН-1-Е від 16.10.2014 не скасована, сума штрафу у розмірі 3400 грн. ПАТ «ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР» не сплачена, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до приписів пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжтрансформатор» штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн. (на рахунок Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 21081100, на рахунок № 31117106700006 в Управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області, МФО 813015, одержувач: УК у Ленінському районі м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 38025423).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М Каракуша