Постанова № 54768763, 03.11.2015, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
562/2288/15-а
Номер документу
54768763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/2288/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.11.2015 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Мички І.М.

при секретарі Аврамчук Н.П.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії за віком, -

в с т а н о в и в:

У поданій до суду позовній заяві позивач просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 31.07.2015 року по нормі Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування , з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії згідно норм чинного законодавства.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 25 квітня 2004 року одержує пенсію за віком, призначену ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі. Після призначення пенсії працював до 31 грудня 2013 року. На протязі даного періоду позивачу проводився перерахунок пенсії 01.05.2006 року, 01.05.2008 року, 01.05.2010 року, 01.03.2013 року з урахуванням стажу по 31.01.2013 року

31.07.2015 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2009 рік до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі.

Вказує, що листом від 07.08.2015 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі йому було відмовлено в перерахунку пенсії. В листі зазначалось, що немає підстав для перерахунку пенсії від середньої заробітної плати за 2009 рік з посиланням на пункт 4 ст. 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Вважає незаконними дії УПФ в Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав повністю, просив їх задоволити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення, вважає дії управління Пенсійного фонду в Здолбунівському районі правомірними.

Вислухавши пояснення позивача, представників, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Здолбунівському районі та отримує пенсію за віком з 25 квітня 2004 року. Оскільки після призначення пенсії ОСОБА_1Й, працював до 31 грудня 2013 року, то протягом даного періоду йому проводився перерахунок пенсії 01.05.2006 року, 01.05.2008 року, 01.05.2010 року, 01.03.2013 року з урахуванням стажу по 31.01.2013 року.

Заява позивача від 31.07.20015 року про перерахунок пенсії із врахуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2009 рік до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі, відповідачем відхилена. Листом від 07.08.2015 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. В листі вказано на відсутність підстав для перерахунку пенсії від середньої заробітної плати за 2009 рік з посиланням на пункт 4 ст. 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування .

Відповідач ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі також посилається на те, що при перерахунку пенсії керується вимогами постанови Кабінету Міністру України № 530 від 28.05.2008 року, підпунктів 9 та 10 пункту 35 розділу 2 Закону України Про бюджет України на 2008 рік та про внесення деяких змін до деяких законодавчих актів від 28.12.2007 року та спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України за №20/018-09/039, 4096/02-01 від 11.03.2009 року.

Однак лист, на який посилається відповідач офіційно не опубліковано і не зареєстрований Мінюстом. Зміст цього листа суперечить Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують права позивача, як працюючого пенсіонера.

Законом України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесено зміни лише на період до 31 грудня 2008 року. Постановою Кабінету Міністру України № 530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (розділ 11, підпункт 3).

Спільний лист Мінпраці і Пенсійного фонду України містить посилання на рішення Конституційного Суду Укранм від 22 травня 2008 року №10-рп/2008: Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни , що були внесені до статей 40, 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядок проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Своїм рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп /2008 Конституційний Суд України визнав деякі положення Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії, неконституційним, а тому що закон про Державний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України, він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинитися дії чинних законів України а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасувати їх. У разі необхідності зупинення законів, внесення до них змін доповнень, визнання їх не чинними мають використовувати окремі закони, а не закони про держбюджет.

Згідно ч.4 ст.2 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період, страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Із змінами частини четвертої статті 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення та перерахунком пенсії.

Відповідач протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону застосовував показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. При цьому будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку у відповідача не виникало.

Посилання відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики і пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. №20/018-09 /039, 4096/02-01 суперечить вимогам закону та порушує права позивача.

Постановою Правління пенсійного фонду України № 4-4 від 01.02.2008р. зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за №146/14837, затверджений Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії

Саме згідно вказаного Порядку на цей час Пенсійним фондом України розраховується показник середньої заробітної плати за рік необхідний для призначення пенсій, який становив: у 2007 році 1197, 91 грн.; у 2008 році 1573, 99 грн.; у 2009 році 1650, 43 грн.

Інших показників середньої заробітної плати Пенсійним фондом України для розрахунку пенсій не надається, тому саме цей показник, слід застосовувати у якості похідного як для розрахунку пенсій, так і для їх перерахунку, оскільки він по суті є єдиним показником як середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки.

На цей час визнані неконституційними зміни до ст..40,42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за змістом відповідає п.п. 3 п.11 постанови КМУ 530 від 28.05.2008 року яким і врегульовано питання перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у звязку зі зміною стажу заробітку.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, а тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. Таким чином з відповідача необхідно стягнути на користь позивача витрати по оплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 9-10, 11, 71-72, 159, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про перерахунок розміру пенсії - задовільнити.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати відповідача ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 31 липня 2015 року по нормі Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування , з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії згідно норм чинного законодавства .

Стягнути на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області витрати по сплаті судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: