Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/2221/15-а
Категорія 83 2-а/689/58/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2015 року смт. Ярмолинці
Суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Соловйов А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області щодо неврахування інших виплат при розрахунку пенсії державного службовця та відмови у перерахунку пенсії державного службовця, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області щодо неврахування інших виплат при розрахунку пенсії державного службовця та відмови у перерахунку пенсії державного службовця, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області вчинити певні дії, а саме: скасувати рішення відповідача від 15.10.2015 р. № 24/П-7; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії інші виплати згідно довідки, виданої відповідачем від 13.10.2015 р. №6674/03, які складають: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічних відпусток, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Просить провести перерахунок пенсії з 30.01.2009 р. у розмірі 82 відсотків від заробітної плати.
В обґрунтування позову позивач вказує, що з 17.04.2007 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області. З 30.01.2009 р. отримує пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України Про державну службу. Згодом позивачу стало відомо, що до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії, не були включені інші виплати, а саме: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічних відпусток, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Зазначені виплати позивач отримала за період роботи з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р., працюючи в Управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області.
15.10.2015 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03, однак, листом від 15.10.2015 р. № 24/П-7 у цьому їй було відмовлено.
Ухвалою Ярмолинецького районного суду від 22.10.2015 р. залишено без розгляду позов в частині звернення до суду по вимогах, які стосуються періоду, починаючи з 30.01.2009 р. по 21.04.2015 р., а в частині вимог з 22.04.2015 р. відкрито скорочене провадження у справі та зобовязано відповідача у десятиденний строк з дня одержання ухвали подати заперечення проти позову і подати необхідні документи на підтвердження заперечень або заяву про визнання позову, однак відповідач ухвалу суду не виконав, заперечень не подав.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав:
Позивач з 17.04.2007 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі і з 30.01.2009 р. отримує пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р.
Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати за період роботи з 30.01.2007 р. по 31.12.2008 р. в сумі 5991,24 грн. (суми індексації заробітної плати в розмірі 665,43 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки в розмірі 3227,43 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2098,88 грн.) На вказані суми нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі від 13.10.2015 р. №6674/03.
13.10.2015 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03, однак, листом від 15.10.2015 р. № 24/П-7 у цьому їй було відмовлено. При цьому, відповідач у листі ствердив, що пенсію було призначено в розмірі 82% від суми заробітної плати. Це право позивача відповідач не заперечував, доказів існування спору в цій частині суду не надано, відтак, порушення прав позивача в частині відсоткового співвідношення розрахунку пенсії не було.
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24.03.1995 р. №108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 р. №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до заробітної плати державного службовця та підлягала врахуванню при обчисленні пенсії, оскільки на ці суми нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таку ж позицію займає і Верховний Суд України у постанові від 20.02.2012 р., яка згідно зі статтею 244 - 2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.
Стаття 33 Закону від 16.12.1993 р. №3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Враховуючи, що позивач 13.10.2015 р. подала відповідачу всі необхідні документи для нарахування пенсії, а після відмови відповідача 15.10.2015 р. провести перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат на письмове звернення позивача від 13.10.2015 р., то відповідача слід зобов'язати провести позивачу перерахунок пенсії з 22.04.2015 р.
Позовні вимоги в частині скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця задоволенню не підлягають, оскільки лист Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області від 15.10.2015 р. № 24/П-7 не належить до правових актів індивідуального характеру, не породжує для позивача обовязків та сам по собі не порушує прав позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
ПО С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі, щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03 на підставі її звернення від 13.10.2015 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03 та провести відповідний перерахунок з 22.04.2015 р.
В частині решти вимог у позові відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя А.В.Соловйов