Постанова № 54764588, 11.12.2015, Комсомольський районний суд м.Херсона

Дата ухвалення
11.12.2015
Номер справи
667/9035/15-а
Номер документу
54764588
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 667/9035/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2015 року Суддя Комсомольського районного суду м. Херсона Прохоренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними та скасування рішення (протоколу) та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 138 від 06.11.2015р.) Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні призначити ОСОБА_1 01.07.1963 р. н. пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 06.08.2015 року.

13.11.2015 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

08.12.2015 року від Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, яких зазначено, що надані позивачем документи для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку не містять жодного посилання на первинні документи, які підтверджують саме факт виїзду позивача до небезпечної зони, проведення в зазначеній зоні робіт та перебування там менш ніж 14 днів.

Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 роках (2 категорії), що підтверджується дублікатом посвідченням серії А № 354317, виданим, замість 2А№357608, Херсонською облдержадміністрацією від 20.01.2007 року, яке є безстроковим і діє на всій території України.

Згідно довідки Київського автотранспортного підприємства № 117 від 29.04.1991 року ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Час перебування з 23.10.1987 року по 01.01.1988 року.

Вказаний факт також підтверджується довідкою Київського автотранспортного підприємства № 520 від 06.10.1992 року, відповідно до якої ОСОБА_1 в період з 13.10.1987 року по 01.01.1988 року працював в м. Чорнобиль в Чорнобильському АТПО «Южатоменергострой».

06.08.2015 року позивач звернувся до УПФ України в м. Херсоні із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням УПФУ в м. Херсоні (протокол № 138) від 06.11.2015 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років у звязку із відсутністю первинних документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження.

Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів зменшується вік на 8 років. Призначення та виплата пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Відповідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом. Згідно ст. 15 цього Закону довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи вищезазначені норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», головним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 року (чинний на момент видачі посвідчення), зазначені посвідчення видавались на підставі одного з наступних документів, зокрема посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Таким чином, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 році 2 (другої) категорії, органу, який видавав посвідчення, були надані всі необхідні документи, які б підтверджували перебування позивача у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Дублікат посвідчення серії А №354317 від 20.01.2007 року, видане на ім'я ОСОБА_1, є дійсним та чинним на даний час.

Суд також враховує, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності документів або відповідних записів в ній» №637 від 12.08.1993 року визначено, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Досліджена судом довідка Київського автотранспортного підприємства № 117 від 29.04.1991 року про період перебування позивача в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка була надана до УПФУ в м. Херсоні, складена за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року.

Таким чином, суд вважає, що позивачем було надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Суд вважає, що відсутність певних первинних документів про підтвердження роботи позивача в зоні відчуження, не є підставою вважати невстановленим факт такої його роботи, оскільки періоди роботи ОСОБА_1 безпосереднього в зоні відчуження підтверджуються наявними в матеріалах справи належними письмовими доказами.

При таких обставинах, суд вважає, що на позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 23.10.1987 року по 01.01.1988 року поширюється дія ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення Яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії УПФУ в м. Херсоні щодо відмови позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає необхідним зобовязати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 8 років з 06.08.2015 року.

Керуючись ст.ст.17,18, 71,90,94, 158-163 КАС України, суд,

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними та скасування рішення (протоколу) та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії Управлінням пенсійного фонду України в м. Херсоні, від 06.11.2015 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» і скасувати його.

Зобовязати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 8 років з 06.08.2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м. Херсона протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя В.В. Прохоренко