Ухвала суду № 54757461, 28.12.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2015
Номер справи
808/9063/15
Номер документу
54757461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

28 грудня 2015 року Справа № 808/9063/15 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Міністерства соціальної політики в особі Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23 грудня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1, ОСОБА_2 (далі позивачі) до Міністерства соціальної політики в особі Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі відповідач), про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії.

Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, з огляду на наступне.

1.Так, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В позовній заяві позивачі зазначають відповідача, як Міністерство соціальної політики в особі Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, однак прохальна частина позову містить окремі позовні вимоги, як до Міністерство соціальної політики так і до Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, проте, позивачами не визначено субєктів владних повноважень, як окремими відповідачами, що суперечить пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

2.Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В пункті 2 прохальної частини позову позивачі просять дії Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції та особисто Голови ОСОБА_3, однак, як відповідача голову Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції ОСОБА_3, позивачами не визначено, чим порушено пункт 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

3.Разом з тим, пункт 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на те, що зміст позовних вимог повинен відповідати вимогам частин четвертої і п'ятої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, в адміністративному позові позивачі просять зобовязати Генеральну прокуратуру України відкрити кримінальне провадження за вказаним фактом злочинних дій голови Державної служби по справам ветеранів та учасників АТО ОСОБА_3 в сфері службової діяльності та захисту правопорядку.

За вимогами частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Отже відповідно до частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити позовні вимоги про зобовязання Генеральної прокуратуру України відкрити кримінальне провадження за вказаним фактом злочинних дій голови Державної служби по справам ветеранів та учасників АТО ОСОБА_3 в сфері службової діяльності та захисту правопорядку, що також підтверджується статтями 17 та 18 Кодексу адміністративного судочинства України.

Тобто, позивачем не дотримано вимог пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

4.За приписами пункту 6 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

Так, відповідно до матеріалів адміністративного позову позивачами в додатках зазначено, довіреність та копія посвідчення Шараш, а решти додатків на 20 аркушах не перелічено, чим порушено пункт 6 частини 1 статті 106 КАС України.

5.В пункті 3 позовних вимог позивачі просять зобовязати Міністерство соціальної політики України членам родини загиблого ОСОБА_4 оформити та видати на руки всі необхідні документи, однак не зазначено, які саме документи та їх перелік, що суперечить пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

6.Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Позивачі в прохальній частині просять про звільнення від сплати судового збору у звязку з скрутним матеріально-фінансовим становищем.

Відповідно до частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Суд звертає увагу, що для звільнення позивачів від сплати судового збору, суд зобов'язаний з'ясувати майновий стан особи. Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про тяжкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо).

Так позивачами до суду не додано жодного доказу на обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Тобто на підставі зазначеного, позивачу необхідно надати суду докази на обґрунтування скрутного матеріально-фінансового становища чи докази про сплату судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду далі Закон України №3674-VI).

Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України № 3674-VI від 08 липня 2011 року платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду.

Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (пункт 1 статті 3 Закону України 3674-VI від 08 липня 2011 року).

Згідно з положеннями до частини 1 статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зокрема, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України №3674-VI за подання адміністративного позову не майнового характеру фізичною особою сплачується 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно із статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.

Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до абзацу 1 частини 6 статті 6 «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Тобто, позивачем не надано доказів сплати судового збору у розмірі визначеному Законом України «Про судовий збір», що суперечить частині 3 статті 106 КАС у України.

Крім того, позивачами до адміністративного позову не додано документів, які підтверджують особи, що підписали позов (копії паспортів), що позбавляє суд можливості перевірити їх адміністративну процесуальну дієздатність під час вирішення питання про відкриття провадження у адміністративній справі.

Відповідно до статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно з частиною 1 статті 108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Міністерства соціальної політики в особі Державної служби України по справам ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії залишити без руху.

2. Надати позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви до 27 січня 2016 року (з урахуванням поштового перебігу).

3. Позивачам необхідно у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви подати до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду: уточнений адміністративний позов, який відповідає вимогам статей 17, 18, 105, 106 з урахуванням вимог викладених у пунктах 1,2,3,4,5 мотивувальної частини цієї ухвали (суду та копії відповідачам); документ про сплату судового збору (оригінал) з урахуванням вимог пункту 6 мотивувальної частини цієї ухвали.

4. Розяснити, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

5. Копію цієї ухвали надіслати ОСОБА_1, ОСОБА_2.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов