Постанова № 54757326, 23.09.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
804/9832/15
Номер документу
54757326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 р. Справа № 804/9832/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Боженко Н. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптімус Плюс", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Нікопольська зернова компанія" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Оптімус Плюс, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Нікопольська зернова компанія про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Оптімус Плюс шляхом зобовязання даного товариства зупинити експлуатацію будівлі зерноскладу № 7 Пантаївського виробничо-структурного підрозділу ТОВ Оптіма Плюс, що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Дзержинського,1 і опечатати (опломбувати) вхідні двері, ворота до вищезазначеної будівлі до повного усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведення перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки були виявлені порушення, які на думку позивача можуть створити загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Ухвалою суду від 10 серпня 2015 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.

Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.

Відповідач про відкриття скороченого провадження був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.

Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, встановив наступне.

Між товариством з обмеженою відповідальністю Оптімус Плюс (орендар) та товариством з обмеженою відповідальністю Нікопольська зернова компанія (орендодавець) було укладено договір оренди від 07 березня 2014 року (далі договір оренди).

Відповідно до п. 1.1. орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно, серед якого Пантаєвська філія, за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт. Пантаївка, вул. Дзержинського, буд. 1. Орендоване майне передається разом з невідємними складовими частинами (вмонтованим обладнанням та комунікаціями), що забезпечують використання нерухомого майна за призначенням.

Передача орендованого майна оформлюється актом приймання-передачі, який є невідємною частиною договору (п. 3.1. договору).

Відповідно до п. 4.1. договору оренди орендар зобов'язується дотримуватись санітарних, протипожежних та інших обов'язкових вимог при експлуатації орендованого майна.

На підставі наказу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 35 від 18 червня 2015 року Про проведення перевірки, посвідчення на проведення перевірки № 228 від 01.07.2015 року та повідомлення на проведення планової перевірки № 01-769/01-26 від 19 червня 2015 року було проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно рятувальних служб.

На підставі перевірки Олександрійським міськрайонним відділом управління ДСНС України у Кіровоградській області складено акт № 227 від 17 липня 2015 року, яким встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), Державних будівельних норм України Системи протипожежного захисту, затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 № 312 (чинний з 01.07.2015 року) (далі - ДБН В.2.5-56:2014), а саме:

- деревяні конструкції зерноскладу № 7 не піддано вогнезахисному оброблянню ( пп.2.5 розділу ІІІ ППБУ);

- не виконано захист будівлі зерноскладу № 7 від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.5.-38:2008 (пп.1.21 розділу ІV ППБУ);

- приміщення будівлі зерноскладу № 7 не обладнано установкою системою протипожежного захисту (пп.1.2 розділу V ППБУ, додаток А ДБН В.2.5-56:2014);

- приміщення зерноскладу № 7 не забезпечено сертифікованими первинними засобами пожежегасіння згідно норм належності (пп.3.6 розділу V ППБУ);

- світильники з лампами розжарювання в приміщенні зерноскладу №7 не закриті захисним суцільним склом (пп.1.8 розділу V ППБУ);

- допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі в приміщенні зерноскладу № 7 (пп.1.8 розділу V ППБУ);

- не здійснюється своєчасне очищення від горючого сміття та відходів виробництва приміщення зерноскладу № 7 (пп.2.1 розділу ІІІ ППБУ);

- з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів в приміщенні зерноскладу № 7 не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пп 1.6 розділу ІV ППБУ);

- пожежні щити на території підприємства не укомплектовані протипожежним інвентарем (пп.3.1 розділу V ППБУ);

- посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 16 розділу ІІППБУ).

Акт перевірки отримано представником підприємства та зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акту перевірки з боку субєкта господарювання не надходили, до суду відповідних доказів не надано.

З огляду на виявлені порушення, допущення яких не спростоване відповідачем, суд погоджується із доводами позивача про те, що подальша експлуатація ТОВ Оптімус Плюс обєкту оренди із вищезазначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоровю людей, а саме:

- відсутність захисту від прямих попадань блискавки у випадку удару блискавки в будівельні конструкції спричинить небезпечне іскріння, полум'я та електричний струм, які сприятимуть виникненню пожежі з її небезпечними факторами;

- відсутність автоматичної пожежної сигналізації призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, в звязку з чим первинні засоби пожежегасіння будуть неефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей та призведуть до їх отруєння, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння;

- відсутність первинних засобів пожежегасіння та неукомплектованість пожежних щитів протипожежним інвентарем не дасть можливості ліквідувати пожежу на ранній стадії, силами обслуговуючого персоналу підприємства, до набуття нею значних розмірів, що буде негативно впливати на безпеку людей;

- експлуатація світильників з лампами розжарювання у пожежне небезпечних приміщеннях без захисного суцільного скла, улаштування та експлуатація тимчасової електромережі, зєднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів підвищує ризик виникнення загорання, як наслідок створюється загроза життю та здоровю людей від небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур);

- нездійснення своєчасного очищення від горючого сміття та відходів виробництва приміщень збільшить пожежне навантаження, що у свою чергу буде сприяти виникненню, а також у подальшому буде сприяти його швидкому розповсюдженню і впливу небезпечних чинників полумя на людей.

- незнання керівництвом та персоналом підприємства обовязків посадових осіб, щодо забезпечення пожежної безпеки унеможливлює злагодженість і правильність дій у разі виникнення пожежі, що буде створювати перешкоди під час рятування людей у випадку виникнення пожежі.

Об'єкт, що знаходиться в користуванні відповідача віднесено до високого ступеня ризику та ідентифіковано, як потенційно небезпечний об'єкт.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

У відповідності до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.1-2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

На підставі п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

У відповідності до п.6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Пунктом 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013р. №3 встановлено, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Відповідно до Методичних рекомендацій з оформлення та подачі адміністративного позову органами державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо застосування заходів реагування (додаток до окремого доручення ДСНС України №02-6101/263 від 03.07.2013р. Про оформлення та подачу адміністративних позовів про застосування заходів реагування), підготовка адміністративних позовів щодо застосування заходів реагування при виявленні порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб здійснюється центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) у визначеній сфері, та його територіальними органами в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь (п.2).

При цьому згідно з п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно з п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417 далі за текстом - ППБУ), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Виявлені позивачем порушення вимог пожежної безпеки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають у будівлі зерноскладу № 7 Пантаївського виробничо-структурного підрозділу ТОВ Оптімус Плюс, що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт. Пантаївка, вул. Дзержинського, 1, а тому наявні підстави для застосування відносно відповідача заходів реагування у сфері державного контролю.

Водночас, позивач просить, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у даному позові, застосувати заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ Оптімус Плюс шляхом зобовязання даного товариства зупинити експлуатацію будівлі зерноскладу №10 ТОВ Оптімус Плюс, що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт. Пантаївка, вул. Дзержинського, 1, і опечатати (опломбувати) вхідні двері, ворота до вищевказаної будівлі.

Відповідно до ч. 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України заходи реагування вживаються судом у вигляді повного чи часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг. При цьому ні повне, ні часткове зупинення робіт або надання послуг не вимагає від власника приміщення чи суб'єкта господарювання вчинення будь-яких дій задля виконання такого рішення, а навпаки зобов'язує їх утриматися від вчинення дій спрямованих на виконання робіт (надання послуг) зупинених відповідним судовим рішенням.

Отже, належним способом захисту є звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі. Крім того, вказані вимоги за змістом цілком охоплюються позовною вимогою про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, оскільки застосування заходів реагування в такий спосіб, в будь-якому разі, передбачає заборону експлуатації та зупинення експлуатації будівлі.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підлягає задоволенню позовна вимога в частині застосування відносно ТОВ Оптімус Плюс заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі зерноскладу №7 Пантаївського виробничо-структурного підрозділу ТОВ Оптімус Плюс, що розташована за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт. Пантаївка, вул. Дзержинського, 1, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Водночас суд зауважує, що згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 158-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Оптімус Плюс, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Нікопольська зернова компанія про застосування заходів реагування задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Оптімус Плюс (код ЄДРПОУ 36726843) шляхом зупинення експлатації будівлі зерноскладу № 7 Пантаївського виробничо-структурного підрозділу ТОВ Оптімус Плюс, що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт. Пантаївка, вул. Дзержинського, 1.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_1