Провадження № 2-а/470/4/15
Справа № 2-а-8/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2015 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого: судді Орлової С.Ф.,
при секретарі Михалюк С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом колгоспу «Прометей» до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
01 вересня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача у якому зазначив, що на підставі рішення Миколаївської обласної ради народних депутатів № 5 від 10 січня 1989 року було розукрупнено колгоспи «Україна» та ім.Чкалова, та створено на їх основі три нових колгоспи в тому числі і колгосп «Прометей» з визначенням площі його сільгоспугідь у розмірі 2734 гектара. Однак акт про право постійного користування землею колгоспом отриманий не був, у зв'язку з цим, у червні 2007 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення акту, але отримав відмову. Вважаючи відмову відповідача безпідставною та посилаючись на те, що від підтвердження права постійного землекористування колгоспу залежить можливість громадян отримати свої паї, позивач просив суд визнати протиправною відмову відповідача у наданні дозволу на виготовлення державного акту та зобов'язати Адміністрацію виготовити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою з усією технічною документацією згідно рішення виконавчого комітету Миколаївської обласної ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5.
Постановою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 11 квітня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року, позов було задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.02.2015 року постанову Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 11.04.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Позивач та його представник ОСОБА_2 (за довіреністю) в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Прокурори Черніговський В.О., Андріїшин І.В., заперечували проти задоволення позовних вимог позивача.
Представники відповідачів ОСОБА_1 районної державної адміністрації ОСОБА_3, та начальник відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі ОСОБА_4 позовні вимоги не визнали, просили відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
Судом встановлено, що рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 10 січня 1989 року № 5 було вирішено розукрупнити колгоспи «Україна» та ім.Чкалова, створивши на їх основі три нових, у тому числі колгосп «Прометей» з площею сільгоспугідь - 2734 га, в тому числі пашні - 2236 гектарів. За п.3 зазначеного рішення вирішення питань пов'язаних з розукрупненням та створенням нових колгоспів було доручено Баштанському та ОСОБА_1 райвиконкомам (т.1 а.с.5).
Рішенням загальних зборів членів колгоспу було вирішено створити колгосп з назвою «Прометей» з центральною садибою у с.Кавказ Березнегуватського району, обрати його головою ОСОБА_5, затвердити склад ревізійної комісії та статут колгоспу, що підтверджується протоколом № 1 зборів членів колгоспу «Прометей» 06 лютого 1989 року (т.1 а.с.187-200,225-226).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показала, що у 1989 році працювала в управлінні агропромислового розвитку Березнегуватського району на посаді юриста. В лютому 1989 року на виконання програми по розукрупненню колгоспів було створено колгосп «Прометей». У зв'язку з цим у селі Кавказ Березнегуватського району було проведено загальні збори членів колгоспу та вирішенні питання по створенню колгоспу, затвердженню його статуту та обрано головою ОСОБА_5, який і очолює колгосп по теперішній час. Під час проведення загальних зборів членів новостворених колгоспів Березнегуватського району, в тому числі і колгоспу «Прометей» вона була присутня особисто.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8, який у 1989 році був головою виконавчого комітету ОСОБА_1 ради народних депутатів та ОСОБА_9, дали покази аналогічні показам свідка ОСОБА_6, при цьому свідок ОСОБА_9 доповнила, що у своїй діяльності колгосп «Прометей» керувався примірним статутом, мав печатку, за період її роботи у колгоспі «Прометей» з 1989 року по 2000 рік реорганізації колгоспу не було.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 суду показала, що є пенсіонеркою колгоспу «Прометей», у який була переведена у 1989 році після розукрупнення колгоспу «Україна». У лютому 1989 році рішенням загальних зборів членів колгоспу, які і по теперішній час проводяться у колгоспі щороку 06 лютого, було вирішено створити колгосп та обрати його головою ОСОБА_5 Покази свідка повністю узгоджуються із записами у її трудовій книжці колгоспника (т.1 а.с.269). Свідки ОСОБА_11, ОСОБА_12, які є пенсіонерами колгоспу «Прометей» дали покази аналогічні показам ОСОБА_10
За довідками відділу статистики у ОСОБА_1 районі від 02.04.2015 року № 127/04-16 та 128/04/16 після створення у 1993 році державного реєстру звітних /статистичних одиниць України (ДРЗОУ), колгосп «Прометей» ідентифікаційний код 02126484 був включений до ДРЗОУ 10.06.1994 року, при цьому державна статистична звітність надходила від колгоспу з 1989 по 2015 роки ( т.1 а.с.221,222,247-264).
15 липня 1997 року відповідно до Закону України «Про кооперацію» та ст.4 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 125 від 25.04.1996 року, розпорядженням голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 277 було зареєстровано статут колгоспу «Прометей» (т.2 а.с.59). За даними довідки АБ № 058060 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України дані про первинну реєстрацію позивача, ідентифікаційний код 02126484, як юридичної особи було внесено до ЄДРПОУ 15.07.1997 року (т.1 а.с.42).
З рішення виконавчого комітету Миколаївської обласної ради народних депутатів № 5 від 10.01.1989 року убачається, що площа сільгоспугідь колгоспу «Прометей» була визначена у розмірі 2734 га, в тому числі пашні 2236 гектарів.Згідно з п.4 рішення, забезпечення виконання філією інституту «Укрземпроекту» роботи по організації території землекористування і вдосконалення сівозміни в розукрупнених та створених колгоспах було покладено на облагропром (т.1а.с.5).
З матеріалів справи слідує, за замовленням Миколаївського обласного агропромислового комітету Українським науково-дослідним і промислово- вишукувальним інститутом по землеустрою щодо колгоспу «Прометей» з 1989 по 1995 роки було розроблено: проект внутрішньогосподарського землеустрою; технічний звіт по корегуванню планових матеріалів зйомок минулих років (т.1 а.с.44-49); внутрішньогосподарська оцінка земель колгоспу; технічна документація по інвентаризації земель Лепетиської сільської ради народних депутатів Березнегуватського району Миколаївської області; технічна документація про вилучення та передачу земель в склад земельного запасу для організації селянських (фермерських) господарств, колективного садоводства і городництва із землекористування колгоспу «Прометей»; технічна документація визначення розміру земельного податку в залежності від якості та місця положення земель сільськогосподарського призначення, та нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь колгоспу, які зберігаються у відділі Держземагенства у ОСОБА_1 районі. Станом на 2013 рік по господарству було проінвентаризовано 34 земельних ділянок (т.1 а.с.52,227-228).
Відповідно до ст.193 та ч.1 ст.204 ЗК України державний земельний кадастр, це єдина система земельно кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками і містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, план фіксації земель, кількісну і якісну характеристику, розподіл серед власників землі і землекористувачів.
З матеріалів справи, зокрема з довідок відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі Миколаївської області слідує, що з 1989 року ОСОБА_1 агропромисловим об'єднанням до Державного земельного кадастру були внесені відомості про площі земельних ділянок колгоспу «Прометей» які перебувають у кадастрі по теперішній час. Державного акту на право постійного користування землею колгосп не отримував, однак фактично користується землею з 1989 року на підставі рішення Миколаївської обласної ради народних депутатів № 5 від 10.01.1989 року (т.1 а.с.32-33,34,38,52,227). За даними статистичного звіту площа земель колгоспу «Прометей» з грудня 1989 року по 01.01.2015 року зменшилась на 283.2 га, у зв'язку з вилученням із землекористування колгоспу «Прометей» до земель запасу Лепетиської сільської ради Березнегуватського району 188,0 га відповідно до «Технічної документації про вилучення та передачу земель в склад земельного запасу для організації селянських (фермерських) господарств, колективного садоводства і городництва із землекористування колгоспу «Прометей» розробленої на підставі рішення Миколаївської обласної ради народних депутатів від 21 січня 1992 року «Про розширення земель запасу». Решта земельної ділянки 95.2 га є землями населених пунктів села Кавказ та Новоросійськ та кладовища. Отже фактично станом на 01.01.2015 року в користуванні позивача перебуває 2507 га землі ( т.2 а.с.52-53).
Починаючи з червня 2007 року позивач неодноразово звертався до ОСОБА_1 районної державної адміністрації із заявами про надання дозволу на виготовлення державного акту на право постійного землекористування. На що листами йому було надано відповідь про неможливість задоволення його заяви, оскільки колгосп не є а ні державним, а ні комунальним підприємством, а тому може набути право користування земельною ділянкою лише на умовах оренди.
Згідно ст. 15 Земельного Кодексу УРСР від 08 липня 1970 року, який діяв на час прийняття рішення № 5 від 10.01.1989 року, встановлювалось безстрокове та тимчасове користування землею. Землекористувачами визначалися: колгоспи, радгоспи, інші сільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації і установи; промислові, транспортні, інші несільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації та установи, громадяни. Землі які займались колгоспами, закріплювались за ними в безстрокове користування. Надання земельних ділянок у користування здійснювалось у порядку відведення, на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної , міської, селищної і сільської рад народних депутатів в порядку визначеному законодавством.
Статтею 7 Земельного кодексу Української РСР від 18 грудня 1990 року поняття «користування землею» визначалось як постійне- без заздалегідь встановленого строку та тимчасове (короткострокове до трьох років та довгострокове від трьох до десяти років). Крім цього визначалась така форма володіння, як постійне володіння, яке надавалося колгоспам, радгоспам, іншим державним, кооперативним, громадським підприємствам, установам і організаціям, релігійним організаціям.
Суд вважає безпідставними доводи ОСОБА_1 районної державної адміністрації які ґрунтуються на ст.92 ЗК України ( чинного на час виникнення спірних правовідносин) про те що колгосп, будучи а ні державним, а ні комунальним підприємством не може набути право постійного користування землею. Оскільки ч.2 ст.92 ЗК України визначає перелік осіб, які набувають право постійного користування землею, але не вирішує питання щодо осіб, які набули це право раніше.
У рішенні Конституційного суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 зазначено, що використання терміну «набувають», що означає «ставати власником чого- небудь», після набрання чинності статтею 92 Кодексу свідчить, що ця норма не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте громадянами в установлених законодавством випадках станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.
З огляду на викладене, відмова відповідача у надані дозволу на виготовлення державного акту на право постійного користування землею, всупереч вимогам ст.123 ЗК України не була належним чином оформлена, мотивована та ґрунтувалась на помилковому тлумаченні ст.92 ЗК України, а отже ОСОБА_1 районна державна адміністрація діяла не у спосіб що передбачений Конституцією та Законами України, а тому вимоги позивача про визнання протиправною відмову відповідача у наданні дозволу на виготовлення державного акту підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно достатті 19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
За ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень судиповинні перевіряти чи оскаржувані дії вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо, та в залежності від встановленого - вирішити спір.
Прийняття рішень з питань надання громадянам та юридичним особам земельних ділянок у власність або користування належать до виключних повноважень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідачем не приймалось рішення за вимогами Земельного кодексу України про відмову у наданні дозволу на виготовлення державного акту на право постійного користування землею та технічної документації, а отже і вимоги позивача про зобов'язання відповідача виготовити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою з усією технічною документацією є безпідставними.
Керуючись ст.ст. 11,86,160-161,167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов колгоспу "Прометей" до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_1 районної державної адміністрації у наданні дозволу на виготовлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Березнегуватський районний суд Миколаївської області шляхом подачі в 10- денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя С. Ф. Орлова