Постанова № 54754929, 29.12.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2015
Номер справи
805/4978/15-а
Номер документу
54754929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2015 р. Справа № 805/4978/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Час прийняття постанови: 17 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя: Куденков К.О.;

розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» (надалі позивач, ТОВ «Укрспецмаш») звернулось до суду із адміністративним позовом до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі відповідач) про скасування рішення Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області №0000981700 від 08.04.2014р. на суму 64 194,37 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Мангуська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірно застосувала фінансові санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску одним рішенням за декілька календарних місяців, а не окремо за кожний календарний місяць. Несвоєчасність сплати єдиного внеску за вересень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р. та грудень 2013р. позивачем не заперечується.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причини неявки.

Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, якими просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Відповідач зазначає, що враховуючи те, що органи доходів і зборів почали адміністрування єдиного внеску з 01.10.2013р., програмне забезпечення, за допомогою якого формуються рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску було недопрацьоване та не формувало рішення станом на дати повної сплати за кожний період, а саме 01.11.2013р. (за вересень 2013р.), 26.12.2013р. (за жовтень 2013р.), 13.02.2014р. (за листопад 2014р.), 14.03.2014р. (за грудень 2013р.). Відповідач вважає, що порушення порядку винесення спірного рішення в частині його формування ніяким чином не впливає на відповідальність платника за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Представник відповідача до судового засідання надав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Враховуючи положення ч.4 та ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ТОВ «Укрспецмаш» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 31424275, місцезнаходження: 87400, Донецька область, Першотравневий район, селище міського типу Мангуш, АДРЕСА_1, про що зазначено у копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АБ №674323 від 16.04.2014р.

08 квітня 2014 року Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0000981700, яким, на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», до позивача застосовано штраф у розмірі 47 845,56 грн. та нарахована пеня у розмірі 16 348,81 грн. за період з 22.10.2013р. до 14.03.2014р.

З наданих сторонами копій звітів позивача з єдиного внеску за вересень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р. та грудень 2013р., а також розрахунку штрафної санкції до спірного рішення та витягу з облікової картки позивача з єдиного внеску за 2013р.-2014р. вбачається, що спірним рішенням застосований штраф та нарахована пеня у звязку з несвоєчасною сплатою позивачем єдиного внеску за звітні періоди вересень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р. та грудень 2013р. Тобто, Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято одне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені після сплати позивачем єдиного внеску за різні звітні періоди.

З розрахунку штрафної санкції до спірного рішення та витягу з облікової картки позивача з єдиного внеску за 2013р.-2014р. вбачається, що пеня розрахована з урахуванням часткового погашення позивачем недоїмки з єдиного внеску.

Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами абзацу першого ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Також, згідно з п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції чинній до 01.01.2015р., передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до пп.2 п.7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 19 вересня 2013 р. за №1622/24154, яка була чинна на момент прийняття спірних рішень, передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.

Позивач був платником єдиного внеску згідно з пп.1 пункту 2.1 вказаної Інструкції та згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області при прийнятті спірного рішення не додержано вимоги абзацу третього пп.2 п.7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч.16 ст.25 вказаного Закону встановлено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Позивач у позовній заяві підтверджує несвоєчасну сплату єдиного внеску за звітні періоди вересень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р. та грудень 2013р.

У позовній заяві позивач не спростовує правильність розрахунку Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області суми штрафу та суми пені.

Відповідно до абзаців першого та другого ч.14 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів , відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів , яким прийнято це рішення.

Спірне рішення прийнято після сплати позивачем єдиного внеску за звітні періоди вересень 2013р., жовтень 2013р., листопад 2013р. та грудень 2013р., та, відповідно, обовязок зі сплати суми пені та штрафів настав пізніше.

У позовній заяві позивачем не наведено обґрунтування щодо наявності несприятливих для ТОВ «Укрспецмаш» наслідків через прийняття Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області одного рішення після сплати недоїмки за різні звітні періоди.

Частиною першою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ

Пунктом 6 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Відповідно до ч.1 ст.6 вказаного Кодексу передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За наведеними позивачем підставами адміністративного позову, суд дійшов висновку, що порушення Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області при прийнятті спірного рішення вимоги абзацу третього пп.2 п.7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не мало наслідком порушення прав та законних інтересів позивача, оскільки до суду не надано обґрунтованих доводів того, що прийняття одного рішення після погашення недоїмки за різні звітні періоди спричинило для позивача більш несприятливі наслідки ніж якби Мангуська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийняла окремі рішення після погашення недоїмки за відповідні звітні періоди.

На підставі наведеного, перевіривши спірне рішення згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вбачає відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення відмовити повністю.

Постанова прийнята у порядку письмового провадження та складена у повному обсязі 29 грудня 2015 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Куденков К.О.