ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2015 року м. Житомир справа № 806/5061/15
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Липи В.А.,
секретар судового засідання Костарчук О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екта-Пром" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення №0026841705 від 29.07.2015,
встановив:
У жовтні 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Екта-Пром" (далі - позивач, ТОВ "Екта-Пром") про визнання протиправним та скасування рішення №0026841705 від 29.07.2015 Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - відповідач, Житомирська ОДПІ).
В обґрунтування позову Товариство з обмеженою відповідальністю "Екта-Пром" зазначило, що ТОВ "Екта-Пром" отримало рішення від Житомирської ОДПІ рішення №0026841705 від 29.07.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказаним рішенням було нараховано штраф у розмірі 59 689,73 грн та пеню у розмірі 4651,73 грн, загалом на 64341,46 грн. Дане рішення позивачем було оскаржено в адміністративному порядку, відповідним направленням скарг до Житомирської ОДПІ та до Державної фіскальної служби, які були залишені без задоволення. Крім того, зазначило, що при розгляді в адміністративному порядку контролюючим органом не було прийнято доводи позивача про наявність арифметичної помилки, яка виникла в наслідок недосконалості програмного забезпечення M.E.DOC, які на момент розгляду скарги були виправлені та відображені в інтеграційній картці платника податку.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача щодо позовних вимог заперечив з огляду на подані письмові заперечення до позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно інтеграційної карти TOB "Екта-Пром" зі сплати єдиного внесу, станом на 18.05.2015 містилась переплата у розмірі 298 743,65 грн. 20.05.2015 до сплати падає сума згідно звіту у розмірі 486 402,12 грн, внаслідок чого у ТОВ "Екта-Пром" виникла недоїмка у розмірі 187 658,47 грн (298 743,65 грн - 486 402,12 грн і вказана недоїмка ТОВ "Екта-Пром" була сплачена: 21.05.2015 у розмірі 44 200,00 грн; 27.05.2015 у розмірі 1 600,00 грн, 05.06.2015 у розмірі 141 858,47 грн, 21.05.2015 платник згідно платіжних доручень від 21.05.2015 № 1864, №1865 до інтеграційної картки ТОВ "Екта-Пром" зарахована сума у розмірі 44 200,00 грн. За несвоєчасну сплату єдиного внеску за період 20.05.2015 - 21.05.2015 до позивача застосовано штрафну санкцію - 8 840,00 грн (44 200,00 грн х 20%) та нараховано пеню - 44,20 грн з розрахунку 0,1% за 1 день прострочень сплати платежу. 27.05.2015 ТОВ "Екта-Пром" згідно платіжних доручень від 27.05.2015 №1935, №1937 до інтеграційної картки платника зарахована сума у розмірі 1 600,00 грн. За період 21.05.2015 - 27.05.2015 до ТОВ "Екта-Пром" застосовано штрафну санкцію - 320,00 грн (1600,00 грн х 20%) та нараховано пеню - 11,20 грн з розрахунку 0,1% за 7 днів прострочень сплати платежу. 05.06.2015 згідно платіжних доручень від 05.06.2015 №2029, №2027, №2031 ТОВ "Екта-Пром" сплачує залишок пені у розмірі 141 858,47 грн. За період 21.05.2015 - 05.06.2015 до ТОВ "Екта-Пром" застосовано штрафну санкцію - 28 371,69 грн (141 858,45 грн х 20%) та нараховано пеню - 2 269,74 грн з розрахунку 0,1% за 16 днів прострочень сплати платежу. Згідно інтеграційної карти ТОВ "Екта - Пром" зі сплати єдиного внесу, станом на 22.06.2015 містилась переплата у розмірі 179 976,53 грн, проте 22.06.2015 до сплати падає сума згідно звіту у розмірі 290 766,72 грн внаслідок чого у ТОВ "Екта-Пром" виникла недоїмка у розмірі 110 790,19 грн, яку позивач - ТОВ "Екта-Пром" сплатив 13.07.2015. За період з 22.06.2015 - 13.07.2015 до ТОВ "Екта-Пром" застосовано штрафну санкцію - 22158,04 грн (110 790,19 грн х 20%) та нараховано пеню - 2 326,59 грн з розрахунку 0,1% за 21 день прострочень сплати платежу.
Оскільки ТОВ "Екта-Пром" були порушені терміни сплати єдиного внеску Житомирською ОДПІ було прийняте рішення №0026841705 від 29.07.2015 про застосування штрафних санкцій до ТОВ "Екта-Пром" у розмірі 59 689,73 грн, та нараховано пеню 4651,73 грн.
Не погоджуючись із винесеним рішенням контролюючого органу ТОВ "Екта-Пром" подало скаргу до Головного управління ДФС у Житомирській області від 11 вересня 2015 року № 84 на рішення Житомирської ОДПІ від 29.07.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № НОМЕР_1 в сумі 64 341,46 грн.
Листом від 17 серпня 2015 року № 587/6/06-30-10-07-07 ГУ ДФС у Житомирській області було запрошено платника податків на розгляд вище зазначеної скарги. У розгляді даної скарги приймала участь головний бухгалтер ТОВ "Екта-Пром".
Рішенням ГУ ДФС у Житомирській області від 01 вересня 2015 року № 629/6/06-30-10-07-07 про результати розгляду скарги, у задоволенні скарги ТОВ "Екта-Пром" було відмовлено.
9 вересня 2015 року позивачем було подано скаргу на рішення ГУ ДФС у Житомирській області № 629/6/06-30-10-07-07 від 01.09.2015 до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 01.10.2015 № 20818/6/99-99-10-0-07-25 про результати розгляду скарги, у задоволенні скарги ТОВ "Екта-Пром" було відмовлено.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно п. 3-1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" №2464-17 від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-17) органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та не регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.
Відповідно п.10 ст.1 Закону № 2464-17 страхувальниками є - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього, які відповідно до цього Закону зобовязані сплачувати єдиний внесок.
Згідно п.1 ч. 1 ст.4 вищевказаного Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до
Законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділі зазначених підприємств установ організацій, інших юридичних осіб, які.
Згідно з п. 2 ст.6 Закону № 2464-17 платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 1, 5 ст. 9 Закону №2464-17 визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообовязкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування затверджений наказом Міністерства доходів та зборів України від 09.11.2013 №455 "Про затвердження Інструкції про Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 ( втратив чинність 29.05.2015) та наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.215 №508/26953 (діє з 29.05.2015).
Законом України від 02.03.2015 №219-VIII "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" (далі Закон №219), який набрав чинності з 13.03.2015, передбачено надання роботодавцям право на застосування понижуючого коефіцієнту, понижуючої ставки єдиного внеску.
Законом №219 передбачено, що у разі застосування понижуючого коефіцієнта платник єдиного внеску зазначає про це в звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 4 статті 8 Закону України "Про збір та облік Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує держану і податкову та митну політику.
Відповідно до п. 46.6 ст.46 Податкового кодексу України у разі якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну податкову та митну політику, який затвердив такі форми, зобовязаний оприлюднити нові форми звітності.
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складаю і звітності за податковий період що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинним форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове держане соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 №435 здійснюється з 01.06.2015.
Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове держане соціальне страхування до фіскальних органів за квітень 2015 року подається відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України від 09.09.2013 №454 (втратив чинність 30.04.2015). Звітність відповідно до Порядку №435 подається платниками єдиного внеску починаючи з 01.06.2015.
Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону України №2464 нараховується єдиний внесок.
До внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску №454 відображення понижуючого коефіцієнта роботодавцями, які виявили бажання застосування понижуючий коефіцієнт, формування та подання до фіскальних органів за основним місцем обліку звітності здійснюється відповідно до розяснень ДФС України.
Згідно з п.2.17 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України 09.09.2013 №454 відповідальними за правильність заповнення звіту є страхувальник.
У разі виявлення помилки у звіті страхувальник має право до закінчення терміну подання цього звіту повторно сформувати та подати звіт до органу доходів та зборів за місцем взяття на облік. Чинним вважається останній електронним або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених Порядком №454.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п.6 частини 1 статті Закону №2464 суми єдиного внеску, своєчасно не нараховані та/або не сплачені у строки, встановлені Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою.
Відповідно до ст. 25 Закону №2464, п.2 розділу VI Інструкції №449 у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 11 статті 25 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосування штрафів, зазначених у цьому приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати на вказані періоди (пп.2) п.2 розділу VІІІ Інструкції №449).
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожен день прострочення платежу (п.5 розділу VII Інструкції №449). Нарахування пені починається з першого дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування включно).
Приписами ч. 6 ст. 25 Закону №2464 встановлено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що рішення Житомирської ОДПІ ГУ ДФС в Житомирській області № НОМЕР_1 від 29.07.2015 винесено правомірно, а тому у задоволенні позивних вимог ТОВ "Екта-Пром" слід відмовити.
Керуючись статтями 69, 86, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Липа